Po úspešnom účinkovaní Slovenského filharmonického zboru v Ligetiho opere Le Grande Macabre vo Viedenskej štátnej opere sa naše teleso presunulo na domácu opernú scénu do Národného divadla Košice, kde v piatok 1. decembra a v nedeľu 3. decembra zaznie v premiére trojdejstvová veľká romantická opera Richarda Wagnera Tannhäuser. Na košickú opernú scénu sa titul vracia po 65 rokoch. Slovenský filharmonický zbor Wagnerovu operu dôverne pozná. Stretol sa s ňou sedemkrát na zahraničných operných scénach – v roku 2009 v Las Palmas na Kanárskych ostrovoch, 2010, 2011, 2012 a 2014 vo Viedenskej štátnej opere, v rokoch 2013 a 2015 v rakúskom  Welse na Festivale Richarda Wagnera.

Košická inscenácia bude v poradí ôsmou pre naše teleso.


Opery Richarda Wagnera sa na slovenských operných scénach uvádzajú striedmo. Národné divadlo Košice ponúklo pred rokom svojim návštevníkom prierez Wagnerovou operou Tristan a Izolda, koncertné uvedenie skombinované s textami z diel a listov Thomasa a Klausa Mannovcov. Po roku to bude ďalší Wagnerov titul,  piata opera skladateľa, Tannhäuser. Wagner ju  skomponoval  počas svojho drážďanského obdobia a premiéra sa uskutočnila v roku 1845. Skladateľ sa inšpiroval  ľudovou baladou o Tannhäuserovi, mýtickým Venušiným pahorkom (Venusberg) a v ňom prebývajúcou bohyňou Venušou, ktorá v stredovekej legende niekedy vystupovala aj ako Frau Holda – nordická bohyňa podsvetia Hel.


 

Inscenáciu režijne pripraví dvojica Ondrej Šoth a Roland Kern Tóth, dramaturg Stanislav Trnovský, scénograf  Juraj Fábry, autorkou kostýmov je Simona Vachálková. Wagnerov titul zaznie v naštudovaní šéfdirigenta a zbormajstra Opery NDKE Petra Valentoviča. V hlavných úlohách sa predstavia domáci aj hosťujúci sólisti Michal Onufer – Jozef Benci (Hermann), Zurab Zurabishvili – Titusz Tóbisz (Tannhäuser), Marián Lukáč – Pavol Kubáň (Wolfram von Eschenbach), Maksym Kutsenko (Walther von der Vogelweide), Marek Gurbaľ (Bitterolf), Anton Baculík (Heinrich der Schreiber), Mihály Podkopájev (Reinmar von Zweter), Utarid Mirzamova – Linda Ballová (Alžbeta), Myroslava Havryliuk – Eliška Weissová (Venuša) a ďalší.


„Tannhäuser je jedinou operou Richarda Wagnera, ktorá vznikla vo viacerých verziách (drážďanská, parížska, viedenská). Zaoberal sa ňou celý život a s jej podobou nebol spokojný do samého konca v predvečer svojej smrti v Benátkach povedal: „Dlžím ešte svetu Tannhäusera“. Podoba našej inscenácie bude tzv. Mischfassung – zmiešaná verzia z viacerých, kde bude dominovať na začiatku veľká baletná hudba bakchanálií a jej témou bude tzv. wagnerovský kult po smrti skladateľa ako i život a osud jeho jediného syna Siegfrieda, ktorý bol sám skladateľom, dirigentom, režisérom a intendantom bayreuthského festivalu,“ prezrádza o pripravovanej premiére dramaturg Opery NDKE Stanislav Trnovský.


V pondelok 4. decembra 2023 pricestuje Slovenský filharmonický zbor so zbormajstrom Janom Rozehnalom a manažérkou Marianou Kuškovou opäť  do Bratislavy, kde počas decembra 2023 ponúkne s orchestrom Slovenská filharmónia návštevníkom sériu sviatočných koncertov, ktoré vyvrcholia na Silvestra a Nový rok.

Zdroj: redakciu informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie

Foto: Joseph Marčinský

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno