V historickej budove SND sa 24. februára 2020 o 19:00 predstaví Balet Štátneho divadla v Košiciach inscenáciou Rodná zem.


Choreografi troch generácií – Ondrej Šoth, Juraj Kubánka a Marek Šarišský – prevedú divákov Slovenskom a dajú im nazrieť do hlbokej studnice ľudových zvykov a tradícií. Predstavenie je zároveň oslavou rodnej zeme, slovenských aj českých tradícií.


Hlavným motívom je príbeh českej dievčiny a slovenského chlapca, s ktorých vzťahom nesúhlasia rodičia dievčiny, lebo ju chcú vydať za bohatého mládenca. Predstavenie bolo v čase premiéry v novembri roku 2018 venované výročiu vzniku samostatného Československa.
Záštitu nad ním prevzala ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková.


Príbeh inscenácie sa začína v pohraničnom regióne Myjavy a divákom ukazuje rozmanitosť rôznych regiónov a etník na Slovensku. Publikum sa tak môže zoznámiť s tancami od Myjavy, cez Podpoľanie, Horehronie, Liptov až ku goralským tradíciám, cigánskemu folklóru a samozrejme, nemôžu chýbať regióny ako Šariš či Zemplín. Počas tejto „cesty“ naprieč Slovenskom sú v inscenácii zahrnuté aj rôzne zvyky a tradície, ako napríklad vítanie jari.


Napriek skutočnosti, že choreografiu inscenácie postavili zástupcovia troch rôznych generácií, divák v nich teda môže postrehnúť určité rozdiely, ale predstavenie tvorí prekrásnu mozaiku, ktorá ako celok veľmi dobre funguje a jej jednotlivé časti do seba pekne zapadajú. Veľkým majstrom v oblasti folklóru je Juraj Kubánka, ktorému bolo toto predstavenie venované – v čase premiéry v ŠDKE (v roku 2018) sa dožil životného jubilea, 90-tich rokov. Jeho náročné choreografie sú výzvou aj pre profesionálnych tanečníkov: s motívmi nôh pracuje intenzívne a ak folklorista za sebou nemá klasickú prípravu, je len malá pravdepodobnosť, že ich dokáže odtancovať. Pre mnohých tanečníkov je Kubánka ako choreograf či pedagóg váženou osobnosťou, ktorá ich fascinuje skúsenosťami, vedomosťami, no najmä tým, čo za celý svoj život spravil pre slovenský folklór. Tento významný slovenský choreograf a tanečník je považovaný za  jedného z najvýraznejších priekopníkov choreografie ľudového tanca na Slovensku. Základné prvky ľudového tanca spojil s novým moderným náhľadom na tanec a jeho vyjadrovacie možnosti.

Ako sa vyjadril režisér, choreograf a hudobný dramaturg Ondrej Šoth, práve Kubánka pre všetkých môže byť ako príklad, no nikto sa nechcel vyrovnať jeho choreografickej kompozícii. Najmladší z tvorcov, Marek Šarišský, ktorý sa dlhodobo venuje  folklórnym choreografiám a nevychádza ani z „kubánkovskej“ či „nosáľovskej“ školy, môže mať odlišný prístup k ľudovému tancu a práve preto mu bol poskytnutý v inscenácii priestor. Šoth nevylučuje ani to, že aj vo folklóre možno zaznamenať určitý progres a zástupcom tejto línie môže byť mladá generácia, zástupcom ktorej je Šarišský. Ten v Rodnej zemi aj vystupuje: stvárňuje titulnú postavu chlapca.

Baletná inscenácia Rodná zem je výpovedná aj z hudobného hľadiska. Hudobná dramaturgia zahŕňa reprodukovanú hudbu diel Svetozára Stračinu, Tibora Andrašovana či Jána Cikkera a niektoré choreografie sprevádza živá ľudová hudba v podaní Muziky Milana Rendoša. Okrem kapelníka Milana Rendoša v orchestri hrajú muzikanti Ľuboslav Hudák, Matej Lacko a Marián Gereg. Keďže inscenácia „obsiahla“ takmer všetky regióny Slovenska, musí tomu zodpovedať aj hudba. V Rodnej zemi tak publikum bude počuť piesne zo západoslovenského regiónu (Myjava), typickú podpoliansku fujaru či horehronské dupáky. Farebne zaujímavé sú oblasti Goralov na Spiši a hudobne rýchlo rozpoznateľný šarišský región.

Na scenári autorského projektu Ondreja Šotha, v ktorom sa stretávajú traja choreografovia rôznych generácií, spolupracovala Zuzana Mistríková. Divadelnú scénu pripravil Juraj Fábry a kostýmy navrhol Andrii Sukhanov.

Zdroj: ŠDKE – správa bola doplnená redakciou mojakultura.sk
Zdroj foto: ŠDKE, Jozef Marčinský

Réžia a hudobná dramaturgia: Ondrej Šoth
Scenár: Ondrej Šoth, Zuzana Mistríková
Dramaturgia: Zuzana Mistríková
Choreografia: Ondrej Šoth, Juraj Kubánka a Marek Šarišský
Scéna: Juraj Fábry
Kostýmy: Andrii Sukhanov
Film: Juraj Barabáš
Hudba: Svetozár Stračina, Tibor Andrašovan, Ján Cikker a Muzika Milana Rendoša
Asistentky choreografa: Jana Kolesová – Hriadeľová, Eva Sklyarová

ČESKÁ RODINA
Matka: Jana Kolesová Hriadeľová
Otec: Jozef Marčinský
Dcéra Adelka: Eva Sklyarová

SLOVENSKÁ RODINA
Matka: Inesa Yagolnik
Otec: Marcell Medvecz
Syn Juraj: Marek Šarišský
Honzík, bohatý chlapec: Dalibor Fabián

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno