Známy citát pripisovaný írskemu spisovateľovi a básnikovi Oscarovi Wildovi: „Tancuj ako by ťa nikto nevidel, miluj akoby ťa nikto nezranil, spievaj ako keby ťa nikto nepočul a ži ako by si mal zajtra umrieť,“ nám okrem iného pripomína, že máme žiť svoj život naplno. A to napríklad aj prostredníctvom tanca. Preto vždy, a nielen dnes počas Medzinárodného dňa tanca, tancujte naplno a s vášňou, jednoducho tak, ako by sa vás nik nepozeral.

Dnes, 29. apríla, si prostredníctvom Medzinárodného dňa tanca nepripomíname len francúzskeho tanečníka, choreografa a reformátora baletu Jeana Georgea Noverra (1727 – 1810), ktorého nazývali Shakespearom tanca, ale aj myšlienku spojenia ľudí prostredníctvom tanca a to bez ohľadu na národnosť, politické, kultúrne, či etnické bariéry.


Každoročne prichádza spoločne s Medzinárodným dňom tanca aj unikátne posolstvo. To tohtoročné prináša nemecký baletný tanečník Friedemann Vogel.


„Všetko sa začína pohybom – inštinktom, ktorý máme všetci – a tanec je pohyb vycizelovaný tak, aby dokázal komunikovať. Hoci bezchybná technika je dôležitá a pôsobivá, podstatné  je v konečnom dôsledku to, čo tanečník prostredníctvom pohybu vyjadruje.


My tanečníci sme neustále v pohybe, usilujúc sa o vytvorenie nezabudnuteľných momentov. O to sa snaží každý z nás, bez ohľadu na tanečný žáner. Keď nám odrazu nie je dovolené tancovať, divadlá sú zatvorené a festivaly zrušené, náš svet sa zastaví. Žiadny fyzický kontakt. Žiadne predstavenia. Žiadne publikum. Nikdy predtým v nedávnej histórii nestála tanečná komunita pred takou výzvou nestrácať motiváciu, nájsť raison d’être.


Až v momentoch, keď prichádzame o niečo vzácne, naozaj oceníme, aké životne dôležité je to, čo robíme a aký veľký význam má tanec pre spoločnosť. Tanečníci sú zvyčajne obdivovaní pre svoju fyzickú zdatnosť, no v skutočnosti nám pomáha prežiť a napredovať najmä naša duševná sila. Verím, že práve jedinečná kombinácia neúnavnej fyzickej a psychickej aktivity nám pomôže vydržať, znovu objaviť samých seba, naďalej tancovať a inšpirovať,“ uzatvára svoje posolstvo oceňovaný umelec a prvý sólista Stuttagart Ballet Vogel.

Medzinárodný deň tanca slávia nielen domáce, ale aj svetové scény. Balet SND si oslavu tanca, zjednotenie všetkých jeho foriem, spájanie ľudí rôznych národností a kultúr, prekračovanie politických, kultúrnych a etnických bariér a sprostredkovanie bohatstva rôznych tanečných foriem a tradícií pripomína krátkym video, v ktorom sa všetkým milovníkom tanca prihovárajú v rôznych svetových jazykoch členovia a sólisti baletného súboru.

Štátne divadlo Košice sa k oslavám pripojilo novou choreografiou šéfa baletu Andreja Petroviča – Surrogate. Petrovič, ktorý je absolventom tanečného odboru na Konzervatóriu Jána Levoslava Bellu v Banskej Bystrici a odboru pedagogika klasického tanca na Hudobnej a tanečnej fakulte VŠMU v Bratislave, je od roku 2007 taktiež aj členom prestížneho svetového zoskupenia Akram Khan Company. Okrem vlastných autorských projektov a produkcií diel z tvorby Akrama Khana po celom svete, sa podieľal aj aj na príprave otváracieho ceremoniálu Letných olympijských hier v Londýne v roku 2012.

“Dielo bolo nakrútené v priestoroch košického divadla, je to podzemný tunel, takže ten priestor súvisí aj s myšlienkou celej choreografie. Ide o prelínanie skutočnosti a spomienky, z názvu SUROOGATE aj vyplýva, že v príbehu sa stretáva viacero línií. Voda tu vystupuje ako symbol očisty, zbavenie sa niečoho, čo je prebytočné. Voda balansuje človeka a zároveň uvoľňuje,” povedal šéf Baletu ŠDKE Petrovič k novej choreografii.

Hlavnou postavou choreografie Surrogate je sólista Baletu ŠDKE Sergej Jegorov. Pre Sergeja to bol nový pohybový slovník, aj keď choreografiu pochopil hneď. Pri tvorbe choreografie som vychádzal z pohybových princípov, na základe ktorých on improvizoval a na základe tej improvizácie som vyberal pohybový materiál, ktorý ma oslovoval. A potom z tej choreografie som dostal emóciu, ktorá vyústila k obsahu diela. Názov vyšiel, keď som si vypočul hudobného skladateľa Heiner Goebbels, jeho dielo SURROGATE CITY, čo znamená nepozorovaný, utajený, alebo v prenesenom význame zástupca, náhradník,” hovorí ďalej Petrovič.

Všetko najlepšie tancu samotnému a všetkým, ktorí tancujú praje dnes aj Divadlo Štúdio Tanca. 

Spiaca krásavica – baletná rozprávka pre deti i dospelých, je z pera dvoch umeleckých géniov – ruského hudobného skladateľa Piotra Iľjiča Čajkovského a francúzskeho choreografa Mariusa Petipu a premiéru mala v roku 1890  v Petrohrade. Teraz vstupuje do repertoáru Baletu Národního divadla v adaptácii legendárnej primabaleríny Márcie Haydée ako pozoruhodný artefakt duchovného odkazu baletnej klasiky.

Českú premiéru inscenácie Spiacej krásavice predstaví Balet Národního divadla online, exkluzívne na svojom oficiálnom kanáli YouTube. Diváci si balet budú môcť po prvýkrát pozrieť vo štvrtok 29. apríla o 19:00 a k dispozícii bude bezplatne až celých sedem dní, do 5. mája.

Rozprávkový balet Spiaca krásavica bude dostupný pre všetkých

 

Jedno z najznámejších svetových divadiel, petrohradské Mariinsky Theatre, si dnes okrem kvízu s názvom A Ballet story, ktorý prebieha počas celého dňa prostredníctvom ich sociálnych sietí, pripomenie Medzinárodný deň tanca aj záznamom predstavení baletu Labutie jazero. Druhú a tretiu scénu Labutieho jazera bude možné sledovať od 17:00 a 18:00 prostredníctvom oficiálneho Youtube kanálu Mariinsky Theatre.

Na milovníkov tanca nezabúda ani Holandská národná opera a balet. O 20:15 totižto uvedú svetovú premiéru nového tanečného filmu Davida Dawsona s názvom METAMORFÓZY. Ide o 5. dielny choreografický príbeh o nádeji, ľudskosti a o hľadaní svetla v temnote.

English National Ballet pre zmenu dáva v emotívnom videu odpoveď na otázku: Prečo zdieľame našu lásku k tancu?

Či si dnes vyberiete niečo z domácej, alebo zo zahraničnej tanečnej tvorby, oslávte Medzinárodný deň tanca naplno a s vášňou.

Spracovala: redakcia mojakultura.sk
Zdroj foto a video: Youtube, Roman Novitzky, Joseph Marčinský, Serghei Gherciu

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno