Táňa Pauhofová je jednou z najvýznamnejších slovenských herečiek súčasnosti. Narodila 13. augusta 1983 v Bratislave, kde vyrastala a študovala. Od detstva prejavovala veľký záujem o herectvo, keď už ako jedenásťročná účinkovala v seriáli Škriatok (1995) či v televíznom filme Hu – hu bratia (1995). Talent a umenie ju priviedli na Divadelnú fakultu Vysokej školy múzických umení v Bratislave (VŠMU), kde absolvovala odbor herectva.

Herečka už počas štúdia hosťovala v Činohre Slovenského národného divadla (SND), ktorej členkou sa stala v roku 2007. Odvtedy účinkovala v mnohých inscenáciách, no medzi jej najvýznamnejšie divadelné roly patrí Lujza v inscenácii Úklady a láska, za ktorú získala Cenu Literárneho fondu 2007, či rola Anny Frankovej a Milady Horákovej. Je známa svojím všestranným hereckým talentom, čo jej umožnilo stvárniť širokú škálu postáv od klasických po moderné.


Táňa Pauhofová je tiež úspešnou filmovou a televíznou herečkou. V prvom ročníku VŠMU si zahrala vo filme Juraja Nvotu Kruté radosti (2002), za ktorý získala ocenenie IGRIC. Neskôr v roku 2007 účinkovala v ďalšom filme Juraja Nvotu Muzika a v snímke Polčas rozpadu od Vlada Fischera. V oboch prípadoch bola nominovaná na Národnú filmovú cenu Slnko v sieti. 


V spolupráci s poľskou režisérkou Agnieszkou Holland nakrútila Táňa Pauhofová aj historickú drámu Jánošík – Pravdivá história (2009). K novším filmom, v ktorých známa herečka účinkovala patrí český Toman (2018), dvojica komediálnych titulov Šťastný nový rok a Šťastný nový rok 2: Dobro došli Jakuba Kronera či Muž so zajačími ušami Martina Šulíka (2020).


Herečku môžeme vidieť aj na televíznych obrazovkách vďaka novým seriálom Výnimočná Nikol (2024) či Vytoč môjho agenta (2024), kde Táňa Pauhofová hrá samú seba, podobne ako jej hereckí kolegovia a kolegyne. 


Táňu Pauhofovú najbližšie uvidíme aj v pripravovanom koprodukčnom filme Vlny (r. Jiří Mádl) inšpirovanom skutočným príbehom skupiny novinárov medzinárodnej redakcie Československého rozhlasu a ich odhodlania prinášať nezávislé správy v čase neslobody. Menšiu rolu si zahrala aj v ďalšej chystanej dráme Ivety Grófovej Ema a smrtihlav.

Za svoj herecký talent získala viacero prestížnych ocenení, vrátane Ceny DOSKY za najlepší ženský herecký výkon, nominácie na Českého leva za najlepšiu herečku a víťazstvo v kategórii najlepšia herečka na cenách OTO (Osobnosť televíznej obrazovky).

Ocenenia: 

2006 – DOSKY za najlepší herecký výkon za postavu Manon v inscenácii V. Nezvala: Manon Lescaut a Cena Literárneho fondu

2007 – Cena Literárneho fondu 2007 za postavu Lujzy (Úklady a láska)

2007 – SHOOTING STAR – filmový festival v Berlíne Berlinale

2008 – nominácia na ocenenie Slnko v sieti za herecký výkon vo filmoch Muzika a Polčas rozpadu

2009 – Cena Nadácie Tatra banky v kategórii Mladý tvorca: Divadlo

2010 – Cena Talent roka, ktorú každoročne udeľuje Liberálna spoločnosť

2013 – Krištáľové krídlo za postavu Emmy Bovary v inscenácii Madame Bovary a za postavu Grušenky v dramatizácii románu Bratia Karamazovovci na scéne Slovenského národného divadla

2014 – Cena Literárneho fondu za postavu Emmy Bovary v inscenácii hry Madame Bovary

2018 – Cena Literárneho fondu za postavu Bettiny Clausenovej v inscenácii hry Pred západom slnka, za postavu Heddy Gablerovej v inscenácii Hedda Gablerová, s prihliadnutím na postavu Lulu v rozhlasovej adaptácii hry Lulu

 

Spracoval Matúš Trišč

Zdroj foto: CinemArt SK

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno