Tajomný Egypt: Od archeologického výskumu po operu

V novej budove Slovenského národného divadla bude pri príležitosti premiéry Verdiho opery Aida opäť uvedená výstava o starovekom Egypte.


V pondelok 21. 9. 2020 o 18.00 h sa vo foyeri novej budovy SND uskutoční vernisáž výstavy Tajomný Egypt: Od archeologického výskumu po operu. Výstava, ktorá je sprievodným podujatím k pripravovanej inscenácii Verdiho opery Aida, predstaví kultúru starovekého Egypta a jeho výskum slovenskými egyptológmi. Návštevníkov oboznámi s lokalitami, na ktorých naši archeológovia pracujú, ale aj s historickými postavami, ktoré žili v krajine na Níle, či so staroegyptskými božstvami prezentovanými aj vo Verdiho opere. Svet starovekých Egypťanov tvorí významnú inšpiráciu všetkým tvorcom, ktorí sa podujmú inscenovať toto monumentálne operné dielo.


Súčasťou vernisáže budú inscenované obrazy inšpirované reáliami, životom a zvykmi z čias starovekého Egypta. Ukážu, prečo je Egypt darom Nílu a ako sa v krajine žilo, milovalo, bojovalo či umieralo. Divákov oboznámia s ľúbostnou lyrikou, ale aj vojenskou tematikou či s rituálom „váženia srdca“, pri ktorom sa rozhodovalo o posmrtnom živote človeka. Zaznie tiež recitácia v staroegyptčine.
Výstava bude inštalovaná v priestore foyeru novej budovy SND.
Vstup na vernisáž je voľný, výstavu si návštevníci Slovenského národného divadla môžu pozrieť do 18. 10. 2020.


Výstavu pripravil Ústav orientalistiky Slovenskej akadémie vied so svojimi partnermi ako dar Opere SND pri príležitosti storočnice SND.


Novú inscenáciu opery G. Verdiho Aida si môžete pozrieť v predpremiére 25. 9., premiéry sa uskutočnia 26. a 29. 9. 2020 v Sále opery a baletu novej budovy SND.

Tajomný Egypt: Od archeologického výskumu po operu
Vernisáž výstavy 21. 9. 2020 (pondelok) o 18.00 h
Miesto nová budova Slovenského národného divadla – foyer
Trvanie do 18. 10. 2020

Zdroj: TS – redakciu informovala tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková
Zdroj foto: SND

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno