Swingový majáles Fats Jazz Bandu štartuje už dnes!

Štýlový swingový orchester FATS JAZZ BAND štartuje svoje tohtoročné turné po Slovensku. V priebehu roka odohrá vyše 20 koncertov a väčšinu z nich v rámci projektu „Nebojte sa jazzu“, ktorý z realizuje občianske združenie Swingmánia s podporou Fondu na podporu umenia. Turné bandu vyvrcholí Swingovým majálesom.


Prvých šesť koncertov odohrá tento štýlový orchester v máji v Bernolákove, Vrútkach, Michalovciach, Mníchovej Lehote, Bratislave a Žiline.


Všade, kam Fats Jazz Band zavíta, rozdáva pozitivizmus zakódovaný v rano-jazzovej hudbe 20-tych až 40-tych rokov minulého storočia. V štýlových oblekoch, s brilantínou vo vlasoch a originálnymi starými hudobnými nástrojmi prinášajú neopakovateľný zvuk zlatej éry Ameriky ale i nostalgiu zo slovenskej proveniencie.


Viac nám o turné povedala speváčka a manažérka orchestra, Jana Dekánková: „Veľmi sa tešíme, že sme aj tento rok dostali podporu z Fondu na podporu umenia, pretože týmto projektom robíme osvetu po celom Slovensku v zmysle hesla: nie je jazz ako jazz. To, že jazz zo začiatku 20-teho storočia môže byť aj veľmi príjemná, nádherná, melodická a dokonca tanečná hudba, sa môžu návštevníci našich koncertov presvedčiť na vlastnej koži. Mnohí ľudia si skôr vedia predstaviť, čo sa pod týmto obdobím skrýva, keď sa povie SWING, ale to je iba jeden z mnohých jazzových žánrov, ktoré sa vtedy hrávali. Ďalšie sú napríklad ragtime, blues, hot jazz, boogie-woogie a tak ďalej.


Okrem koncertného turné po Slovensku bude tento rok Fats Jazz Band opäť reprezentovať Slovensko na jednom z najväčších jazzových festivalov Európy, Riverboat Jazz Festival v meste Silkeborg v Dánsku a tiež pripravujú vianočný CD album, o ktorom nám viac povedal kapelník, klavirista, saxofonista a aranžér, Ladislav Fančovič: „V máji nás okrem turné čaká aj nahrávanie vianočného albumu, aj keď to možno znie smiešne. Vydanie CD je totiž niekoľkomesačný proces a keďže nás čaká nabitá jesenná sezóna, nechceme si to nechávať na poslednú chvíľu, aby sme CD mohli pokrstiť na Swingových Vianociach. CD budeme nahrávať v Empírovom divadle v Hlohovci, v ktorom je pre nás ideálna akustika aj klavír – krídlo. Je pre nás veľmi ťažké nájsť vhodný akustický priestor, ktorý je použiteľný aj po technickej stránke. Sme veľmi radi, že sme tento krásny priestor objavili a že na albume okrem známych vianočných skladieb predstavíme aj dve krásne české zimné piesne a množstvo úplne neznámych vianočných amerických skladieb“.

FATS JAZZ BAND je prvotriedny deväťčlenný swingový orchester, ktorý oživuje tradíciu jazzu a swingu 20-tych až 40-tych rokov minulého storočia. Založil ho Ladislav Fančovič, jeden z najuznávanejších súčasných slovenských klaviristov. Orchester hrá pôvodnú hot jazzovú a swingovú hudbu, ktorá Vás prenesie do iného sveta, rozprúdi vo Vás krv a vráti Vás do doby noblesy, elegantných rób a horúcich večierkov.

Detaily jednotlivých koncertov:

01.05.2019 MAJÁLES V BERNOLÁKOVE
Miesto: Námestie pred Kultúrnym domov
Začiatok: 16:30 hod.
Vstup voľný
Swingová hudba 30. a 40. rokov minulého storočia v podaní najúspešnejšej slovenskej swingovej kapely posledných rokov.
Atmosféru noblesnej doby prvej polovice rokov minulého storočia, epochu elegantných gentlemanov a pôvabných dám v róbach vytvorí počas večera 9-členný swingový orchester Fats Jazz Band. Sedem skvelých hudobníkov a dvaja očarujúci speváci rozprúdia divákom krv v žilách a prenesú ich do swingovej éry 20. storočia. Umeleckým vedúcim Fats Jazz Bandu je jeden z najlepších slovenských klaviristov, Ladislav Fančovič. Koncert príjemnej, tanečnej hudby, plnej eufórie a ľahkosti bytia, sľubuje publiku nezabudnuteľný zážitok.

03.05.2019 SWINGOVÝ VEČER VO VRÚTKACH
Miesto: Kultúrny dom Kriváň, Vrútky
Začiatok: 18:00 hod.
Koncertný večer v duchu prvej republiky prinesie atmosféru noblesnej doby 20-tych až 40-tych rokov minulého storočia. Epochu elegantných gentlemanov a pôvabných dám v róbach vytvorí počas večera 9-členný swingový orchester Fats Jazz Band. Sedem skvelých hudobníkov a dvaja očarujúci speváci rozprúdia divákom krv v žilách a prenesú ich do swingovej éry 20. storočia.
Na koncerte okrem energických amerických skladieb odznejú aj najznámejšie slovenské a české piesne, či nesmrteľné tangá medzivojnového obdobia, ktoré preslávili F. K. Veselý, Dr. Pavol Blaho, Viera Racková, R. A. Dvorský či Inka Zemánková.

17.05.2019 DEŇ MATIEK V MICHALOVCIACH
Miesto: Veľká sála MSkS
Začiatok: 15:00 hod.
Koncert ku Dňu matiek organizuje Mestské kultúrne stredisko v Michalovciach o 15:00 hod. vo Veľkej sále Mestského kultúrneho strediska v Michalovciach.
Koncert bude ladený do obdobia prvej Československej republiky a odohrá ho známy slovenský swingový orchester FATS JAZZ BAND. Piesne, ktoré naspievali v 30-tych a 40-tych rokoch minulého storočia František Kristof Veselý, Viera Racková, Inka Zemánková, Jiřina Salačová či R. A. Dvorský odznejú v podaní skvelých slovenských umelcov.

18.05.2019 OBECNÝ REPREZENTAČNÝ PLES MNÍCHOVA LEHOTA
Organizuje obec Mníchova Lehota.

24.05.2019 BRATISLAVA – SWINGOVÝ MAJÁLES
Miesto: Véčko, adresa: Nám. SNP 12
Začiatok: 20:00 hod.

Šiesty ročník Swingového majálesu prináša atmosféru slávnych májových tanečných zábav z obdobia prvej republiky a bude opäť plný energickej hot jazzovej a swingovej hudby, tanca, dobrôtok a v neposlednom rade pozitívneho espritu!
• Večer osviežime aj módnou prehliadkou originálnych historických odevov kolektívu Prvorepubliková móda s témou „Dnes mám prvé randevú!“
• Po celý večer hrá swingový orchester FATS JAZZ BAND
• Tanečná škola B-Swing Vás naučí tancovať rozkošný tanec „collegiate shag“
• Vintage fotokútik of fotografky Lucie Minárovej
• chuťovky pod mlsné jazýčky sa tradične postará Rebarbora

OBLEČTE SA ČO NAJDOBOVEJŠIE A ZÍSKATE CENU!
Na základe diváckych podnetov sme sa vrátili k súťaži o najlepšie dobovo oblečenú dvojicu (nie nutne opačného pohlavia 🙂 Ako inšpiráciu ponúkame vždy nádhernú a štýlovú speváčku a manažérku orchestra Janku Dekánkovú.

SÚČASŤOU MAJÁLESU BUDE AJ BAZÁR. Prineste svoje vintage kúsky, ktoré chcete predať a poskytneme Vám na ne priestor. O predaj sa postará náš team, cenu si určujete sami. Prosíme ale, aby ste naozaj nosili iba oblečenie vhodné na obdobie 1920-1950, nič modernejšie, ani sukne či šaty nad kolená a podobne.
Večer je určený rovnako pre tých, ktorí si radi pri kvalitnej hudbe posedia pri vínku, ako aj pre tých, ktorých nohy nedokážu ostať dlho pod stoličkou.

30.05.2019 ŽILINA – STAROMESTSKÉ SLÁVNOSTI
Miesto: Mariánske námestie
Začiatok: 15:30 hod.
Vstup voľný
V rámci Staromestských slávností na Mariánskom námestí v Žiline odohrá koncert aj slovenský swingový orchester FATS JAZZ BAND.
Swingová hudba 30. a 40. rokov minulého storočia v podaní najúspešnejšej slovenskej swingovej kapely posledných rokov. Atmosféru noblesnej doby prvej polovice minulého storočia, epochu elegantných gentlemanov a pôvabných dám v róbach vytvorí počas koncertu 9-členný swingový orchester Fats Jazz Band.

Fats Jazz Band je autentický hot jazzový a swingový orchester – kapelník Ladislav Fančovič odpočutím prepisuje aranžmány z pôvodných starých nahrávok do nôt formou transkripcie. Preto máte unikátnu možnosť v ich podaní počuť jazzové šlágre presne tak, ako ich vo svojej dobe nahrali jazzové legendy. Taktiež zrekonštruované hudobné nástroje, dobové oblečenie a celkový prejav orchestra a spevákov sú v úplnej zhode s obdobím, ktoré predstavujú.


Napriek svojej, dá sa povedať, staromódnosti, zvuk orchestra vyvoláva v ľuďoch niečo nadčasové. Fats Jazz Band prináša starodávne piesne, ktoré svojou spontánnou interpretáciou prenáša do súčasnosti. Práve spontánnosť dala hudbe tohto obdobia svoje kúzlo, a to Vám bezpochyby prinesie do prítomnosti práve Fats Jazz Band.

Text: TS Fats Jazz Band, foto: Ján Lukáš, Lukáš Baranovič, Jakub Jančo, archív FJB

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno