V rámci piateho ročníka prehliadky súčasnej severskej kinematografie SCANDI spoločnosť FILM EUROPE prináša do kín trpkú dánsku komédiu Sviatky pokoja a mieru.


Tretí režisérsky počin hereckej hviezdy Papriky Steen je uveriteľnou komédiou s typickou ťažobou, ktorá na nás dýcha zo severských filmov. Sviatky pokoja a mieru – Vianoce, prinášajú hlavnej hrdinke Katrine do domu trinástich členov rodiny. Azda to poznáme každý z nás – to, čo má vnášať medzi ľudí pokoj, mier, lásku a radosť, sa mení na desivú hrôzu a hlavne stres. A rodinné hádky pri vianočnom stromčeku, dokonca až odhalenie netušených tajomstiev, ktoré vedú k plaču, kriku a hystérii. No kto už skrátka nezažil vianočné fiasko?
Veľmi dobrý scenár, uveriteľné herecké výkony jednotlivých členov rozvetvenej rodiny dusiacich sa v jednom dome, odkiaľ niet úniku, robia z tejto drsnej komédie ďalšiu snímku, ktorú si v kinách treba pozrieť. Nie preto, že by prinášala na plátno novú tému alebo by bol tento film nejakým absolútnym ternom, naopak, často sa tam stretneme aj s klišé scénkami, ale kvôli lekcii o tom, aká tenká je hranica medzi láskou a nenávisťou.


Severskí tvorcovia sú majstrami v tom, že okrem chladu vo svojich snímkach prinášajú typické charaktery postáv: navonok úsmev a vo vnútri udusené emócie. A tie potom vybuchnú ako sopka. Aj vo filme Sviatky pokoja a mieru už od prvého záberu na úsmev hlavnej hrdinky či pohľadu na zanietenú farárku cítime, že neuróza jednotlivých hrdinov sa skôr či neskôr vyplaví na povrch.
Nevera, závislosť od alkoholu, zatrpknutosť, nešťastná láska, skrývané tehotenstvo, „coming out“ s chorobou či každoročne odporný kapustový šalát od sestry. Vážne či menej vážne problémy sa postupne valia z filmu a vždy, keď si myslíte, že horšie to už nemôže byť, prekvapí vás ďalší zvrat, niekedy až thrillerového charakteru.
Hlavnou diplomatkou sa snaží byť hostiteľka Katrine, ale nejako mimoriadne sa jej to nedarí. Zvlášť keď sa pri jednej z hádok v rodine, stane predmetom sporu sestra Patricia, ktorá práve opustila protialkoholickú liečebňu. Najzávažnejším problémom je, že každý má tú svoju pravdu a každý sa snaží svojho konkurenta z rodiny prekričať. Okrem toho komédia ponúka celkom slušnú psychologickú sondu do komplikovaných ľudských vzťahov a z jednotlivých postáv vyliezajú aj tajomstvá, z ktorých niekedy mrazí a ďalšie dokážu rozosmiať. A možno sa v snímke v niektorých momentoch nájdete aj vy, pretože reálnosť a uveriteľnosť tohto príbehu je naozaj zvládnutá na výbornú.


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno