O tragickej udalosti informovala prostredníctvom mníchovskej agentúry Hilbert Artist Management blízka rodina v podvečerných hodinách. Kráľovná koloratúry prežila posledné okamihy života vo švajčiarskom Zürichu.

Rodáčka z Bratislavy odštartovala svoju bohatú kariéru štúdiom na Konzervatóriu a na VŠMU v Bratislave. Nezameniteľný hlas Edity Gruberovej si na pódiu po prvýkrát mohli naživo vychutnať návštevníci Štátnej opery v Banskej Bystrici. Počas piatich desaťročí aktívnej kariéry jej spevácke umenie obdivovali diváci v najväčších operných domoch a koncertných sálach na celom svete. „To, čo dosiahla a ako sa zapísala do dejín svetovej opery si zaslúži maximálny rešpekt. Sme radi, že nám dala možnosť a je pre nás stále inšpiráciou pri tvarovaní inscenácie Roberta Deveureuxa v našom divadle,“ povedal na jej adresu riaditeľ opery ŠDKE Roland Khern Tóth pri príležitosti rozlúčkového predstavenia Roberto Devereux, ktoré sa napokon pre pandémiu neuskutočnilo.


V roku 1970 dostala angažmán vo Viedenskej štátnej opere ako Kráľovná noci v Čarovnej flaute. Jej medzinárodná kariéra ako koloratúrnej speváčky, predovšetkým v belkantovom odbore, sa začala v roku 1974, keď úspešne spievala Kráľovnú noci v Glyndebourne (Spojené kráľovstvo) a rok neskôr v Salzburgu. Nasledovali vystúpenia v newyorskej Metropolitan Opera, Milánskej La Scale, v Royal Opera House v Londýne, v parížskej Národnej opere, bavorskej Štátnej opere a v rade ďalších. Gruberová bola čestnou členkou Viedenskej štátnej opery.


Na úmrtie opernej divy už reagovalo aj Slovenské národné divadlo: „S hlbokým zármutkom sme práve prijali správu, že tento svet dnes vo veku 74 rokov navždy opustila koloratúrna sopranistka, kráľovná belcanta a Primadonna assoluta, pani Edita Gruberová. Česť jej pamiatke.“


Na smutnú správu reagovalo aj Štátne divadlo Košice: “S veľkým smútkom sme prijali dnešnú zdrvujúcu správu. Kráľovná koloratúry a belcanta, svetoznáma slovenská sopranistka Edita Gruberová, dnes v Zürichu zomrela. Jej vystúpenie v košickej inscenácii Donizettiho opery Roberta Devereux malo byť jej poslednou rozlúčkou na operných javiskách na svete, pandémia však aj túto premiéru prekazila. V auguste 2020 nám pani Gruberová potvrdila účinkovanie v novej inscenácii Roberto Devereux v Štátnom divadle Košice, premiéra ktorej bola plánovaná na november. Pandémia však znemožnila posledné vystúpenie pani Gruberovej na opernom javisku a jej rozlúčku po vyše 50 rokov trvajúcej hviezdnej kariére. Jej srdečné prianie nášmu tímu v deň premiéry tento rok bolo veľkorysým pozdravom múdrej a jedinečnej umelkyne. Jej spolupráca v posledných mesiacoch na novej knihe Edita Gruberová – Život v obrazoch otvárala nášmu divadlu dvere na celom svete. Operné domy z celého sveta, od La Scaly až po Met, od Salzburských slávností po Covent Garden, ochotne spolupracovali na tejto jedinečnej knihe… Kraľovala vždy operným javiskám na celom svete. Pani Gruberová, ďakujeme Vám za lásku a krásu, ktorú ste prostredníctvom spevu po celom svete priniesli v objatí, úcte a pokore vesmíru.”


Editu Gruberovú si pripomenula nielen Slovenská filharmónia: “Svet obletela smutná správa. Dnes nás navždy opustila kráľovná koloratúr Edita Gruberová. V Slovenskej filharmónii vystúpila po prvýkrát v decembri 1969. Opakovane na festivale Bratislavské hudobné slávnosti – v rokoch 1997, 2003, 2005, 2009, 2011 a naposledy v roku 2014, plánovaný galakoncert v roku 2020 sa už kvôli pandémii žiaľ nestihol uskutočniť. Naše telesá Slovenská filharmónia a Slovenský filharmonický zbor vystúpili so svetovou divou na zahraničných koncertných pódiách v Japonsku, Švajčiarsku či Maďarsku. Tieto koncerty sú pre nás všetkých – umelcov aj návštevníkov Slovenskej filharmónie – nezabudnuteľné. Pani Edita Gruberová navždy ostáva v našich srdciach. Česť jej pamiatke,” ale aj Viedenská štátna opera: Edita Gruberová opakovane označovala Viedenskú štátnu operu za svoj umelecký domov, svoje rodisko, svoj Olymp. V rovnakej miere ju viedenská verejnosť, ale aj zamestnanci domu videli ako „našu“ Gruberovu – čestný titul, ktorý sa udeľuje len veľmi málo ľuďom. Jej jedinečná kariéra sa začala vo Viedenskej štátnej opere, kde oslávila medzinárodný prelom a práve tu ju bolo možné vidieť vo všetkých jej veľkých úlohách. Ako nikto iný, Gruberova bola nielen legendou, ale formovala tento dom a jeho históriu výkonov vo viac ako 700 predstaveniach. Jej vychvaľovaná vokálna dokonalosť nebola nikdy sama osebe, ale vždy v službách nekompromisnej oddanosti hudbe a jej najlepšej možnej interpretácii. Nielen jej Zerbinetta, Kráľovná noci, Rosina alebo Lucia zostanú platnými referenčnými bodmi pre všetky budúce generácie – a veľkými okamihmi ľudského prejavu,” povedal na adresu opernej legendy režisér Bogdan Roščić.

Spracovala redakcia mojakultura.sk
Zdroj foto: Müpa/Posztós János

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno