Svetová premiéra: o Krištáľový glóbus zabojuje aj čínsky film

Až z ďalekej Číny dorazil na západ Čiech film režiséra Zhai Yixianga Portrét mozaikou, ktorý súťaží v silnej konkurencii o Krištáľový glóbus.

Snímka je o príbehu mladej, 14-ročnej dievčiny Ying, ktorá na prekvapenie všetkých náhle otehotnie. Na karlovarskom festivale má detektívka, ktorá hľadá viac všeobecnú povahu svojho prostredia, než vinníkov, svetovú premiéru.


Žijeme v dobe, keď sme zaplavení informáciami,“ hovorí čínsky režisér Zhai Yixiang. „Sedíme rozvalení v kreslách, a popri tom cez rôzne médiá zblízka sledujeme veci, ktoré sa dejú tisíce kilometrov ďaleko od nás. To, čo takto počúvame a čítame, je však často postavené na posunutých čo dokonca prekrútených faktoch. A mňa zaujímalo, aké je byť uprostred toho všetkého.“ Práve preto umiestnil filmár do centra deja novinára: žurnalista Jia prichádza na vidiek na prianie rodičov dievčaťa. Ying totiž za otca svojho dieťaťa označila vlastného učiteľa a jej rodičia neveria miestnej polícii ani samotnej škole, že by vec spravodlivo vyriešila a učiteľa by potrestali.

Novinár Jia je z celého prípadu frustrovaný a zmätený (režisér priznáva, že tým odkazuje i na postavenie novinárov v súčasnej Číne). Oproti tomu Ying je zranená, ale v rámci možností sa snaží zostať silná a hrdá, snaží se svoj život nejako posunúť ďalej. Aj preto odchádza z dediny navždy preč.  „Len tí, ktorých sa vec netýka, chcú nájsť pravdu. Obete viac zaujíma situácia, v ktorej sa ocitli. Preto som sa rozhodol počas filmu utlmiť dramatické a morálne konflikty a nechať divákov skutočne precítiť situáciu, v ktorej sa ocitla zneužitá hlavná hrdinka,“ dodáva Zhai Yixiang, ktorý svojou hypnotickou novinkou naväzuje na čínskych tvorcov tzv. šiestej generácie. Práve táto generácia filmárov znamená pre kultúru veľký medzník. Ich inovácie spočívali najmä v naturalisticky zobrazených postavách, zobrazení nehostinného, drsného prostredia a vo filmoch nič neprikrášľovali – dokonca aj svietenie ostáva prirodzené, no na druhej strane sa často venujú aj radikálnym témam a nájdeme medzi nimi aj mnoho avantgardných filmov.

TS: MFF KARLOVY VARY – upravená a doplnená redakciou mojakultura.sk
Zdroj foto a video: Film Servis Festival Karlovy Vary


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno