Svet smúti: prišli sme o legendárnu osobnosť

„Divadlo je základ, pramatkou všetkého,“ to bolo životné krédo legendárneho režiséra filmov i opier, Franca Zeffirelliho, ktorý nás včera navždy opustil.


Vo veku 96 rokov zomrel slávny taliansky režisér Franco Zeffirelli. Informovala o tom v sobotu agentúra AP s odvolaním sa na oznámenie jeho syna Luciana Zefffirelliho.

Podľa jeho slov zomrel Zefffirelli v sobotu na obed vo svojom dome v Ríme. Médiá neskôr informovali, že Franco Zeffirelli dlho bojoval s bližšie ťažkou chorobou.


Franco Zeffirelli sa narodil vo Florencii a preslávil sa najmä réžiou a produkciou filmov i opier – Shakespearových diel. Svoju kariéru odštartoval v 60. rokoch a jeho mentormi boli také osobnosti ako Luchino Visconti and Vittorio de Sica. Počas nej spolupracoval s hercami ako Richard Burton či Elizabeth Taylor. Na konte má na konte mnoho filmových i televíznych inscenácií, napríklad debutu – Skrotenie zlej ženy, no ešte viac ho vo svete preslávil Rómeo a Júlia. Práve za Rómea a Júliu získal nomináciu na Oscara za najlepší film a najlepšieho režiséra.


V roku 1990 nakrútil Hamleta s Melom Gibsonom, v roku 1999 režíroval bravúrne herečky Judi Dench a Joan Plowright vo filme Čaj s Mussolinim a v roku 2002 režíroval film o svojej blízkej priateľke Marii Callas.

Zeffirelli ostal tvorivo aktívnym do vysokého veku, a to napriek svojmu chatrnému zdraviu i faktu, že posledné roky bol odkázaný na invalidný vozík.

Text: Associated Press a redakcia mojakultura.sk

Video: youtube

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno