Súčasná klasická hudba a pandémia

Ansámbel SO36 pod vedením saxofonistu Erika Rothensteina vydal svoj debutový album Čierna labuť. Spolupracoval na ňom so súčasnými slovenskými skladateľmi. Dielo je inšpirované rovnomennou knihou Nassima Thaleba a pandémiou, ktorá ohrozuje celý svet. Ansámbel sa umeleckou formou a prostriedkami súčasnej klasickej hudby snaží reflektovať túto situáciu.


Erik Rothenstein venujúci sa primárne jazzu, hľadá v tomto projekte novú zvukovosť, prístup k interpretácii a kooperáciu hudobníkov s rôznym žánrovým pozadím. Spája klasické sláčikové kvarteto zložené z členov Slovenskej filharmónie (Lucia Harvanová 1.husle, Michaela Petríková 2. husle, Roman Rusňák viola, Boris Bohó violončelo) s jazzovými hudobníkmi (Ľuboš Brtáň gitara, mix a produkcia, Vladislav Šarišský klavír). Zadanie pre skladateľov bolo inšpirované knihou Čierna labuť. Autor Nassim Thaleb v nej popisuje nepredvídateľnú udalosť a jej ďalekosiahle dôsledky. Je súčasná pandémia takouto udalosťou alebo sa dala predvídať? Nassim Thaleb upozorňuje, že covidová kríza nie je Čiernou labuťou, bola predvídateľná, vlády miliónovými dotáciami hasia požiar, ktorý sa dal odvrátiť za oveľa nižšie náklady. Album podnecuje  prostriedkami súčasnej klasickej hudby zamyslenie sa nad touto situáciou.


Debutový album Čierna labuť vydala skupina v novembri 2020. Obsahuje skladby skomponované na objednávku od slovenských súčasných skladateľov. Medzi mladších autorov patria Lucia Papanetzová  Michal Stahl a Vlado Šarišský, ktorí už v minulosti pre ansámbel písali. Svoje prvé dielo pre skupinu napísal renomovaný, v zahraničí́ rešpektovaný skladateľ Egon Krák. Album takto prináša rôznorodý kompozičný rukopis a generačný pohľad skladateľov.


Ansambel SO36 sa prvýkrát predstavil verejnosti s programom Gershwin Reloaded (festival Orfeus 2018), ktorým si pripomenul 120. výročie narodenia Georgea Gershwina. Ďalším projektom bolo audiovizuálne predstavenie VELVET premiérované pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie, 15.11. 2019 v Bratislave v Novej cvernovke. Prepája autorský vizuál režírovaný Viliamom Csinom s kompozíciami skladateľov Matúša Jakabčica, Vladislava Šariškého a Erika Rothensteina.


ČIERNA LABUŤ (Bebe Rebe 2020)

Erik Rothenstein barytónový saxofón / Ľubomír Brtáň gitara / Vladimír Šarišský  klavír / Lucia Harvanová 1. husle / Michaela Petríková  2. husle / Roman Rusňák  viola / Boris Bohó violončelo.

Kompozície: Michal Stahl XIX 1.časť Before, XIX 2.časť During, Egon Krák Unforgetable, Vladislav Šarišský Black Swan, Lucia Papanetzová LY.

Čierna labuť video:

Erik Rothenstein je barytónový saxofonista, skladateľ, aranžér a pedagóg. Venuje sa jazzovej a klasickej hudbe. Vedie svoju vlastnú skupinu Erik Rothenstein band s ktorou nahral štyri albumy a vystupoval v Európe a Južnej Amerike. Jeho tvorba pramení z koreňov hudby stredovýchodnej  Európy  (slovanský a balkánsky folklór, klezmer) v prepojení s jazzovou tradíciou. V posledných rokoch sa predstavuje ako líder originálnych projektov. Jeho tvorbu charakterizuje hľadanie nového hudobného výrazu a možností spájania rôznych vplyvov. V minulosti v rámci jazzových štvrtkov v klube Rock café predstavil so svojou kapelou fúziu jazzu, klezmerovej hudby a skladieb ovplyvnených ľudovou hudbou. Zakladal teleso Lento Ad Astra venujúce sa  komornej klasickej hudbe a world music skupinu Babelel Beat Band. Bol spoluzakladateľom Pressburger Klezmer bandu.

VÝBER Z TVORBY:

Erik Rothenstein band live with Elsa Valle and Gábor Winand  (Bebe Rebe 2019) Album nahraný počas live vystúpení.Živelnosť a hlasový fundament Elsy a Gáborova invencia a majstrovstvo pri scate tvoria bázu pre komunikáciu s kapelou.

Rio Danubio (Hudobný Fond 2015)Album nesie v sebe latin-jazzový spirit a spája ho s prvkami mainstreamového jazzu. Bluesová forma, modálne plochy alebo prearanžované jazzové štandardy prepojené s latino groovami.

Blázni z Chelmu (Real Music House 2012) – Album predstavuje klezmer, tradičnú hudbu východoeurópskeho židovského etnika spojenú s moderným jazzom. Nadväzuje tak na tradíciu nášho regiónu a rozširuje ju o štýlové improvizácie a zaujímavo skomponované a zaranžované skladby. Jadrom projektu sú kompozície napísané podľa literárnej predlohy spisovateľa Isaaca Bashevisa Singera, The Fools of Chelm.

Prater Menuet  (Hudobné centrum 2005) – pojítkom albumu je rieka Dunaj, kde  sú jednotlivé skladby inšpirované mestami a miestami na tejto rieke. Od Viedne až po Nový Sad nesú kompozície v sebe nádych folklórnych prvkov spojených s moderným jazzom.

www.erikrothenstein.com

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

S podporou SOZA.

Zdroj: Tlačová správa
Zdroj foto: Adam Kolčák

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno