Aj tento rok bude mať medzinárodný festival súčasného tanca Bratislava v pohybe 2023 svoj predvoj v podobe unikátneho sprievodného podujatia. Pohybovo-hudobno-výtvarná performance Veľký nádych vznikla prepojením tvorivého tímu Debris Company a 40 žien rôzneho veku, ktoré zatancujú v recyklovaných svadobných šatách. Spoločne sa predstavia 2. a 3. septembra 2023 na nádvorí Primaciálneho paláca v Bratislave, vstup je zadarmo.

Kreácia Veľký nádych mala premiéru na minuloročnom festivale, 10. septembra 2022. Autori z Debris Company, režisér, autor konceptu a hudby Jozef Vlk a choreografka Stanislava Vlčeková sa spojili so širokou škálou umelcov – od profesionálnych tanečníc, hudobníkov a dizajnérky po nadšené amatérske tanečnice, ktoré vybrali na základe verejnej festivalovej výzvy.


Tvorbe predchádzal workshop, na ktorom sa účastníčky prostredníctvom práce s telom a hlasom naladili na spoločnú vlnu, skúmali svoje vnímanie a cítenie, pracovali s telom i hlasom. „Fascinovalo ma, ako rýchlo sa dokázali každá zo žien oslobodiť od pochybností o sebe samej, ako prirodzene sa prostredníctvom pohybu dostávali k sebe hlbšie a bližšie. Bol to pre nás v tíme úžasný až dojímavý zážitok a bolo nám od prvého dňa jasné, že to bude krásna spolupráca,“ opísala proces tvorby Stanislava Vlčeková.


Výslednom spoločnej práce profesionálov a amatérskych tanečníc je tanečno-hudobno-výtvarná kreácia v mestskom prostredí, inšpirovaná básnickou zbierkou Ivana Štrpku „Veľký dych: Psychopolis, tenký ľad…“.


Druhá šanca pre 40 svadobných šiat


Jedným z dôležitých zložiek diela je jeho vizuálna stránka. Autorka kostýmov Andrea Pojezdálová pristupovala k tvorbe s ideou recyklácie. Druhú šancu dostali v produkcii svadobné šaty, dlhodobo nenosený, nevyužitý odev.

Nový vzhľad bol dosiahnutý up-cykláciou a kreatívnymi úpravami, ktoré šatám „vdýchli” nový život a zmysel. Týmto spôsobom sa do performance začlenila myšlienka udržateľnosti a rešpektovania životného prostredia.

Po roku sa ženy opäť nadýchnu

Organizátori festivalu Bratislava v pohybe sa rozhodli realizovať reprízu jedinečného projektu. Uskutoční sa počas dvoch dní, cez víkend 2. a 3. septembra 2023 o 18:00 hod., na Nádvorí Primaciálneho paláca. Vstup je bezplatný.

„Celé dielo Veľký nádych, od jeho vzniku až po samotné predstavenia v minulom roku, bolo pre mňa veľkým zážitkom a dôkazom schopnosti tanca komunikovať a spájať, nachádzať cestu k sebe a k iným ľuďom. Bolo pre mňa tiež dôkazom sily ženskej energie. Sme veľmi radi, že sa nám podarilo zorganizovať tím a účinkujúcich aj tento rok,” uviedla umelecká riaditeľka festivalu Bratislava v pohybe Miroslava Kovářová.

Diváci tak majú opäť možnosť pozrieť si jedinečnú performance, ktorú Denník N označil za „súvislý tanečný kus, citlivo pracujúci s veľmi rozdielne pripravenými tanečníčkami. Tie občas klopia oči, občas ich zapichnú do divákov, veselo, až víťazne. Je v tom hrdosť aj zraniteľnosť, sústredené nasadenie, obradná vážnosť aj neviazanosť, hlavne keď sa prejavujú každá samostatne.“

Hlavný program Medzinárodného festivalu súčasného tanca Bratislava v pohybe 2023 sa uskutoční od 2. do 21. októbra 2023. Tento rok ponúkne dramaturgia festivalu detailnejší pohľad na scénu súčasného tanca v Belgicku. Okrem belgických súborov sa predstavia umelci z Francúzska, Talianska, Veľkej Británie a Slovenska.

Celý program festivalu Bratislava v pohybe spolu s informáciami o predpredaji vstupeniek možno nájsť na web stránke www.abp.sk. Vstupenky na všetky predstavenia sú v predaji cez https://predpredaj.zoznam.sk/sk/listky/bratislava-v-pohybe-2023/.

Veľký nádych

Pohybovo-hudobno-výtvarná inštalácia

Koncept, réžia, hudba: Jozef Vlk

Choreografia: Stanislava Vlčeková

Dramaturgia: Miroslava Kovářová

Kostýmy: Andrea Pojezdálová

Hlasový pedagóg: Lenka Barilíková Spišáková

Účinkujú: Hana Gallinová, Michaela Králiková, Miroslava Stašková, Natália

Plesníková a 36 žien

Sprievodná hudba: Anna Makarová, Anhelyna Nykoryč, Katka Vanáková

Produkcia: Asociácia Bratislava v pohybe

 

Zdroj: redakciu informovala Markéta Plichtová

Autor fotografií: Juraj Žilinčár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno