Vo štvrtok 2. februára 2023 zaznie populárny program – diela Modesta Petroviča Musorgského, Piotra Iľjiča Čajkovského a Jeana Sibelia v naštudovaní mladého iránskeho dirigenta Hosseina Pishkara, ktorý sa so Slovenskou filharmóniou predstaví po prvýkrát. Štvrtkový koncert Populárneho cyklu sa začne o 19.00.

Na úvod koncertu zaznie Noc na lysej hore Modesta Petroviča Musorgského, dielo, v ktorom skladateľ spracováva tému sabatu čarodejníc počas svätojánskej noci. Pôvodný vokálno-inštrumentálny projekt sa nikdy nepodarilo zrealizovať, dielo preslávila až fantázia pre orchester v úprave  Rimského-Korsakova.


Nasledovať bude Orchestrálna suita č. 2 C dur, op. 53 Piotra Iľjiča Čajkovského a program uzavrie Symfónia č. 5 Es dur, op. 82 Jeana Sibelia, ktorú skladateľ skomponoval na objednávku fínskej vlády v roku 1915 k svojim 50. narodeninám. Jean Sibelius piatu symfóniu v deň svojich narodením, 8. decembra uviedol v premiére. 


Koncert zaznie v naštudovaní mladého iránskeho dirigenta Hosseina Pishkara, ktorý už ako dieťa vynikal v hre na perzskom strunovom nástroji tar, neskôr v kompozícii a hre na klavír. Po získaní prestížnej Deutscher Dirigentenpreis sa rozbehla jeho dirigentská kariéra. Spolupracuje s mnohými európskymi koncertnými a opernými domami a hudobnými festivalmi.

Zdroj: TS Martina Tolstova, tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie


Zdroj foto: Susanne Diesner

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno