Stredoslovenské múzeum má vo svojich zbierkach najväčšiu kolekciu mortuárií v rámci krajín bývalej habsburskej monarchie.


Prevažná časť pochádza zo zbierky rodu Radvanských, ktorá bola uchovávaná v kaštieli v Radvani. Jedinečný odkaz a krásu nezvyčajných umeleckých diel predstaví na augustových Stretnutiach s minulosťou pod zelenou klenbou reštaurátor Štefan Kocka počas prednášky Reštaurovanie mortuárií zo zbierok Stredoslovenského múzea, ktorá sa uskutoční v stredu 21. augusta 2019 o 17.00 hod. v Thurzovom dome.


Oslava života na jeho konci
Slovo mortuárium pochádza z novovekej latinčiny a označuje ozdobný, honosný, pohrebný erb s výpočtom hodností a zásluh zosnulého. Ide teda o starobylé pohrebné oznámenie, ktorého korene siahajú do stredoveku. Erb sprevádzal svojho nositeľa po celý život, nezastupiteľnú funkciu plnil aj pri poslednej rozlúčke i dlho po smrti. Mortuáriá sú mimoriadne vzácnymi exponátmi, ktoré prinášajú množstvo dôležitých informácií. Ukrývajú v sebe nielen umeleckú hodnotu, ale aj vzácne historické, heraldické a genealogické informácie. Tento fakt potvrdzuje aj reštaurátor Štefan Kocka, ktorý sa priamo pričinil o zreštaurovanie zbierky mortuárii Stredoslovenského múzea.



Mgr. art. Štefan Kocka je absolventom Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Pôsobil ako vedúci ateliéru reštaurovania knižnej väzby a dokumentov v Inštitúte reštaurovania a konzervačných techník v Litomyšli, neskôr bol vedúcim ateliéru vo Vzdelávacom programe českej a irackej vlády na záchranu a obnovu pamiatok v irackom Bagdade. V oblasti reštaurovania spolupracoval s mnohými kultúrnymi inštitúciami na Slovensku a je držiteľom viacerých ocenení za reštaurátorskú činnosť.
V rokoch 2013 – 2016 zreštauroval pre Stredoslovenské múzeum unikátnu zbierku 203 mortuárií, ktoré patria 177 osobám zo 133 šľachtických rodov. Pochádzajú z rôznych období od roku 1700 do roku 1933, boli zhotovené rôznymi autormi na rôznych materiáloch (papier, hodváb, taft, brokát či plátno). Stredoslovenské múzeum vydalo v roku 2017 rozsiahlu publikáciu Mortuáriá zo zbierok Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici, ktorá dokumentuje proces reštaurovania, ako aj heraldické špecifiká každého z 203 zreštaurovaných kusov.
„Mimoriadna zbierka mortuárií, ktorú vlastní Stredoslovenské múzeum, je výnimočná svojím množstvom, rozmanitosťou, farebnosťou i materiálnou rôznorodosťou. Pohrebné oznámenia by na prvý pohľad mohli vyvolať pochmúrne nálady, v tomto prípade je však opak pravdou. Historické mortuáriá sú oslavou života na jeho konci, vzdaním holdu zosnulému za odkaz, ktorý na tomto svete zanechal a, navyše, bohatým zdrojom poznania pre historikov. Ukážku z našej bohatej zbierky môžu návštevníci v týchto dňoch vidieť na výstave 130 rokov interpretácií histórie v Thurzovom dome,“ dodal riaditeľ Stredoslovenského múzea PhDr. Marcel Pecník. Jedinečnú zbierku, ktorá svojím rozsahom i obsahom nemá na Slovensku konkurenciu, predstaví Štefan Kocka už najbližšiu stredu o 17.00 hod. v Thurzovom dome.


Zdroj text a foto: Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno