Po dlhšej odmlke sa na Bojnický zámok opäť vrátia strašidlá a tajomné sily. Slovenské národné múzeum – Múzeum Bojnice pripravuje na začiatok hlavnej turistickej sezóny 2023 nové podujatie pod názvom Strašidelný zámok. Pilotný ročník ponesie názov 1888 a vyrozpráva príbeh o temných tieňoch ľudských slabostí a otváraní svetov, ktoré by mali ostať naveky uzamknuté.

„Písal sa rok Pána 1888, devätnáste storočie plné romantických básní o hrdinoch, láske, ale i kráse smrti sa chýlilo ku koncu a ľudia s obavou i nadšením očakávali príchod nového storočia. V tomto roku sa vo svete stali rôzne zvláštnosti. V Londýne bola nájdená prvá obeť známeho Jacka Rozparovača, maliar Vincent Van Gogh si odrezal kus ľavého ucha
a v Bojniciach jeden samotársky gróf započal romantickú prestavbu schátraného hradu,“ hovorí o pozadí podujatia režisér Vojtech Bartko.


„Tento rozmar bohatého zemepána spustil riavu výčitiek, ponosov, odsudzovania, výsmechu, ale i plaču a bôľu. Mestom a krajom sa prehnala posledná vlna cholery, mestečko okrem toho zachvátil požiar a zhoreli strechy domov na námestí. Síce gróf Pálffy za to nemohol a dokonca ponúkol priestory hradu pre lazaret, či peniaze pre chorých, ale i tak si vyslúžil vlnu kritiky. Niekto predsa za to musí byť zodpovedný,“ pokračuje v odkrývaní príbehu režisér.


Strach z nového, neznámeho, či nepochopeného v ľuďoch odpradávna prebúdza úzkosť a s ňou aj smrteľné hriechy, staré ako ľudstvo samo. Prestavba jedného schátraného hradu tak nečakane otvorila brány do dávnych svetov, ktoré nemali byť znova prístupné.


Srdečne vás pozývame pozrieť si príbeh jedného grófa, ktorý chcel zanechať krásu pre budúce generácie, ale s ňou sa mu podarilo v cimburí uchovať i odvrátenú démonickú stránku ľudstva.


Pilotný ročník podujatia Strašidelný zámok s názvom 1888 uvedie múzeum v termínoch od 28.4. do 1.5.2023 a od 5.5. do 8.5.2023. Aktuálne informácie o pripravovanom podujatí sú dostupné na www.bojnicecastle.sk a www.snm.sk.

Zdroj: TS Slovenské národné múzeum – Múzeum Bojnice

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno