Štefánika pripomenul baletom Ondrej Šoth v Košiciach pred 10 rokmi – pozrite si dokument!

V sobotu 4. mája 2019 si pripomíname sté výročie od tragickej smrti jednej z najväčších osobností slovenskej histórie, Milana Rastislava Štefánika. Už pred desiatimi rokmi režisér a choreograf Ondrej Šoth vytvoril moderné multimediálne divadlo o živote a význame tejto osobnosti. Pozrite si dokument o Štefánikovi s názvom SOM SLOVÁK TELOM I DUŠOU, pod ktorý sa autorsky podpísal aj šéfredaktor nášho portálu Anton Faraonov.


V marci roku 2019 Šoth spoločne so Zuzanou Mistríkovou opäť vzkriesili tému Štefánika. Moderné, multimediálne divadlo je úspešným projektom Štátneho divadla Košice a prináša na scénu zrozumiteľnou rečou život Štefánika a jeho najdôležitejšie okamihy – či už v našom alebo celoeurópskom kontexte. Viac o predstavení si prečítate v našej recenzii alebo v rozhovore s Ondrejom Šothom, Zuzanou Mistríkovou či riaditeľom baletu Andrejom Sukhanovom.


Keď Milan Rastislav Štefánik suverénne zvíťazil v ankete „Najväčší Slovák“, ktorú v priamom prenose odvysielala RTVS, Šoth neskrýval nadšenie: „M.R.Štefánik – najväčšia európska osobnosť Slovenska. Aký som šťastný, že sme ho realizovali ešte pred 10.rokmi a zopakovali sme to v súčasnosti. Ďakujem všetkým, čo nám k tomu výsledku pomohli…„.


V tom období, keď vznikla prvá inscenácia o Štefánikovi, vznikol v Košiciach aj dokument o Štefánikovi s názvom SOM SLOVÁK TELOM I DUŠOU. Okrem rozhovorov s tvorcami predstavenia, sa autori filmu vybrali aj do ulíc a zisťovali povedomie Slovákov o Štefánikovi. Rozhovory sú doplnené komentármi o jeho živote, o tom, aký význam mal v zahraničí, o jeho kariére ako diplomata. Snímku vám, milí čitatelia, vrelo odporúčame, pretože sa z nej zaručene dozviete aj to, čo ste možno dodnes o tejto významnej osobnosti nevedeli.


Pri príležitosti pripomenutia si tragickej smrti, od ktorej uplynulo práve dnes 100 rokov, Štátne divadlo Košice v piatok 3. mája 2019 venovalo aj reprízu najnovšej inscenácie z tvorivej dielne režiséra a choreografa Ondreja Šotha M. R. Štefánik. Obecenstvo malo šancu pozrieť si toto výnimočné predstavenie poslednýkrát v aktuálnej sezóne. Uvedenie inscenácie malo slávnostný charakter, prišli mnohí významní hostia, pretože vízia Šotha spred desiatich rokov sa ukázala byť vysoko aktuálna aj dnes.

Šoth sa k téme Štefánika vrátil po desiatich rokoch v úplne novom multimediálnom tanečnom divadle, ktoré malo premiéru v polovici marca. Prvé z roku 2009 mu prinieslo prestížne Krištáľové krídlo. „Keď sme v roku 2009 pripravovali inscenáciu o M.R. Štefánikovi, bola vôbec prvou v divadlách na Slovensku a myslím si, že sme ňou inšpirovali ďalších tvorcov. Aj odvahou, že sme sa do toho vôbec pustili. Bol to náš vtedajší pohľad na jeho životný príbeh. Dnes už vnímame niektoré veci hlbšie a to sa v novej inscenácii odráža. Podieľajú sa na nej aj niektorí noví tvorcovia a interpreti, preto je iná. Pre mňa je na Štefánikovom osude zaujímavý jeho vzťah k otcovi, matke, k rodine. Je veľmi podobný príbehu Exuperyho či Franza Kafku. Sú to veľmi zvláštne prepojenia osobností, ktoré vychádzali z nie práve harmonického rodinného prostredia,“ povedal pred premiérou Šoth, ktorému je podľa vlastných slov ľúto, že sa Štefánikov príbeh a najmä koniec jeho života dodnes manipuluje. „V histórii Slovenska nepoznám hlbší príbeh, ako je ten Štefánikov a viem si predstaviť silný veľkofilm, ktorý by bol určite už nakrútený, keby bol Američan. V roku 2009 ma k vzniku inscenácie inšpirovali poznatky z kníh, múzeí, ale aj archívov, ktoré sme navštívili vo Francúzsku. Po desiatich rokoch je aj môj pohľad iný a tým pádom má aj nový Štefánik inú tvár,“ dodal Šoth.

Zdroj textu: ŠDKE – tlačová správa bola doplnená redakciou mojakultura.sk, Zuzana Vachová, Anton Faraonov
Zdroj foto: Joseph Marčinský
Video: youtube

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno