Pred 77 rokmi sa im podarilo ujsť doslova z pekla. Výpoveď, ktorú po úspešnom úteku oznámili svetu ako prví, všetkých šokovala. Hrdinský čin a správa Alfréda Wetzlera a Rudofla Vrbu by mali byť pre všetkých akýmsi mementom doby, ktorá sa nesmie nikdy zopakovať.

7. apríla 1944 sa dvaja mladí slovenskí Židia, Alfréd Wetzler a Rudolf Vrba, ukryli v jame pod kopou drevených brvien. Pri sebe mali zápisky o počtoch ľudí v transportoch, poznámky o fungovaní tábora a označenia nádob s cyklónom B, ktorý sa používal v plynových komorách na vraždenie tisícov ľudí denne. Keď sa im po troch dňoch podarilo z tábora utiecť a cez hory prejsť až na Slovensko, čakala ich tá ťažšia časť. Presvedčiť o týchto hrôzach zvyšok sveta.

O čine dvoch hrdinov rozpráva nielen kniha Alfréda Wetzlera Čo Dante nevidel, ale aj jej filmová adaptácia s názvom Správa, ktorá sa už onedlho dostane aj do našich kín. Príbeh plný napätia a emócií osloví diváka napínavou drámou úteku, absurditou vývoja dejín, ale aj vnútornou silou muža, ktorý sa postavil proti zvrátenosti systému.V dôsledku lockdownu sa slovenská kinopremiéra Správy už viackrát odložila. Film sa však stihol premietať v Amerike, odkiaľ si odniesol pozitívne odozvy. Peter Goldwyn, prezident Samuel Goldwyn Films, nešetril chválou na jeho adresu a americkí žurnalisti zároveň predpovedali, že sa objaví aj v shortliste nominácií na Oscara. Nakoniec sa však Správa neprebojovala ani do shortlistu, ani do finálneho výberu. „Oscara tiež zasiahla pandémia. Prvý krát sa všetko dialo v online priestore a všetci boli zrazu nútení hľadať iné cesty, aby sa dostali do povedomia akademikov, ktorí rozhodujú a hodnotia váš film. Bolo by dobré, keby sa dostal film na shortlist, ale nie je to žiadna tragédia. Filmu to neuškodilo, ohlasy ktoré vyvolal, mu pomáhajú v ceste po svete. Momentálne sa premieta v Španielsku a v apríli sa rozbehne kinodistribúcia vo Veľkej Británii, Japonsku a postupne, ako sa budú otvárať kiná, tak by mal film prejsť všetky krajiny, kde ho kúpili do distribúcie“ hodnotí úspech svojho filmu jeho samotný tvorca, režisér Peter Bebjak, v rozhovore pre náš portál.

Režisér filmu Správa Peter Bebjak

Správa je považovaná za prvú detailnú informáciu o nacistickom koncentračnom tábore, ktorá sa dostala k Spojencom a bola označená za vierohodnú. Informuje o masových vraždách, ktoré nacisti vykonávali počas holokaustu. Hoci bolo zverejnenie správy pre verejnosť kontroverzne pozdržané a 15. mája 1944 sa začali deportácie 437 000 maďarských židov do Auschwitzu, správa pravdepodobne zachránila mnoho životov. Informácie zo správy boli publikované prostredníctvom BBC 15. júna 1944 a 20. júna v New York Times. Pápež Pius XII., americký prezident Franklin Delano Roosevelt a švédsky kráľ Gustáv V. následne žiadali maďarského vodcu, admirála Miklósa Horthyho, zastaviť masové deportácie. Deportácie sa v Maďarsku zastavili 9. júla 1944, vďaka čomu sa zachránilo asi 200 000 židov.

„Pred trištvrte storočím ľudia verili, že hrôzy koncentračných táborov uštedrili ľudstvu tvrdú lekciu a už nikdy sa nezopakujú. Verili, že by to už nik nedopustil. Dnes však vidíme, že sa mýlili. Nenávistnú rétoriku a vyhrážanie sa násilím vidíme všade okolo seba – od politikov, cez mladých ľudí, až po “oddaných” starých rodičov. Veľmi rýchlo sme zabudli, čo spôsobili smrť miliónov ľudí. A zabudli sme, že na mieste týchto obetí sme mohli byť my,“  dopĺňa posolstvo Správy Rasťo Šesták, producent filmu.

Spracovala: redakcia mojakultura.sk
Zdroj foto a video: DNA Production, Continental film


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno