Spojenie saxofónu so sláčikovým kvartetom: nový pohľad na zvuk saxofónu

Je saxofón nástrojom jazzovým alebo klasickým? Kto a kedy ho vyrobil? Málokto sa zamyslí nad tým, odkiaľ pochádza jeho názov, ale všetci sa asi zhodneme na tom, že je to jeden z najzaujímavejších a najvariabilnejších hudobných nástrojov.

Saxofón si dal v roku 1846 patentovať Belgičan Adolphe Sax. Dôvodom pre tento „výmysel“ mladého futuristu bolo, že chcel (zjednodušene povedané) skonštruovať nástroj, ktorý by mal flexibilitu ľudského hlasu a svojou farbou zvuku tvoril akýsi pomyselný most medzi dychovými a sláčikovými nástrojmi v symfonických orchestroch alebo vo vojenských a pochodových kapelách. O jazze v tom čase nikto nechyroval, ten sa zrodil na brehoch rieky Mississippi až o dobrých 60 rokov neskôr.


Saxofón je nesmierne variabilný a farebný nástroj. Ako napísal Hector Berlioz v roku 1842 v článku do časopisu Journal des Débats: „Neviem o žiadnom v súčasnosti používanom nástroji, ktorý by sa s ním dal porovnať. Jeho zvuk je plný, jemný, žiarivý, má obrovskú silu a dá sa zjemniť”. Jeho zvuk aj parametre sa v priebehu 180 rokov značne zmenili a Slovensko má to šťastie, že má umelcov, ktorých očaril jeho pôvodne zamýšľaný zvuk a konštrukcia a v zbierkach majú vyše 100 ročné nástroje a aj vzácne kusy priamo z dielne Adolpha Saxa. Jedným z nich je aj náš popredný klavirista, a dnes už aj etablovaný saxofonista, Ladislav Fančovič, ktorý prináša zaujímavé projekty a saxofón v klasickej hudbe predstavuje po celom Slovensku ako u nás v podstate neobjavený nástroj.


Foto: Karol Srnec

Najnovšie sa na projekt Podoby saxofónu môžu tešiť návštevníci koncertov 15.11. v Skalici, 16.11. v Modre, 17.11. v Trenčianskych Tepliciach a 18.11. v Dolnom Kubíne. Spája zvuk klasického saxofónu so sláčikovým kvartetom, čo je mimoriadne kompatibilná kombinácia práve kvôli pôvodne zamýšľanej farbe tohto nástroja, ktorá sa mala k sláčikom približovať. K spolupráci si Fančovič prizval sláčikové kvarteto Violette Quartet, ktoré tvoria členky Slovenskej filharmónie. Program koncertu zvolili ako prierez hudby 19. a 20. storočia. Väčšina skladieb odznie ako slovenská premiéra.


Sláčikové kvarteto Violette Quartet

ÚCINKUJÚ:


Ladislav Fančovič – saxofón

Violette Quartet:

Jana Gubková Černá – 1. husle

Andrea Benická – 2. husle

Alice Karbanová – viola

Ewa Barciok – violončelo

Koncerty Podoby saxofónu:

15.11. SKALICA – Jezuitský kostol, 17:00 h.

Viac informácií:

https://www.tikskalica.sk/kultura/prehlad-podujati/podoby-saxofonu-2478_1822sk.html

FaceBook: https://www.facebook.com/events/503708889312288/

VSTUP VOĽNÝ

16.11. MODRA – Kaštieľ v Modre o 18:00 h.

Malokarpatské osvetové stredisko

Viac informácií:

FaceBook:  https://www.facebook.com/events/1713703766118417/

VSTUP VOĽNÝ

17.11. TRENČIANSKE TEPLICE – Spoločenská sála Hotela PAX o 19:00 h.

Viac informácií:

https://www.kupele-teplice.sk/sk/kultura_a_volny_cas/kultura/kalendar_podujati/podujatie/podoby-saxofonu-ladislav-fancovic-a-violette-quartet/

FaceBook: https://www.facebook.com/events/8544005989013117/

 

18.11. DOLNÝ KUBÍN – Sobášna sieň Mestského úradu, 18:00 h.

Viac informácií: https://www.khj.sk/

FaceBook: https://www.facebook.com/events/1075407757580957/

 

PROGRAM KONCERTOV:

Jules Demersseman – Andante a bolero pre tenorový saxofón a klavír (úprava pre sláčikové kvarteto: L. Fančovič)

Adolf Busch – Suita pre husle a altový saxofón

Adolf Busch – Kvinteto pre altový saxofón, dvojo huslí, violu a violončelo op. 34

Leon Stein – Kvinteto pre altový saxofón a sláčikové kvarteto

 

Ladislav Fančovič je uznávaný slovenský klavírny virtuóz a saxofonista s medzinárodným renomé. Jeho klavírna koncertná dráha je dobre známa, no poslednú dekádu sa profiluje aj ako uznávaný saxofonista klasickej hudby a raného jazzu. V r. 2022 ukončil magisterské štúdium hry na saxofóne na Fontys Academy of Music and Performing Arts v Holandsku pod vedením jednej z najväčších saxofónových osobností klasickej hudby, skladateľa a dirigenta Andreasa van Zoelena. Fančovič sa zaslúžil sa o vydanie prvého slovenského monografického CD venovaného saxofónovej tvorbe Nuclear Sax (2020), na ktorom okrem jeho saxofónového kvarteta Pressburg Saxophone Quartet účinkuje aj slovinský saxofonista Lev Pupis a samotný autor hudby Jevgenij Iršai. V r. 2020 vyšli vo vydavateľstve Naxos svetové premiéry skladieb Alexandra Rahbariho v podaní L. Fančoviča na saxofónoch – Symphonic Poem No. 9 ‘Nohe Khan’ pre sólový barytónsaxofón a orchester a Symphonic Poem No. 10 ‘Morshed’ pre C melody saxofón, harfu, marimbu, vibrafón, perkusie a spev (CD My Mother Persia vol. 3). V r. 2022 vyšiel vo vydavateľstve Pavlík Records album The Saxophone Connections, na ktorom predstavuje saxofón v rôznych podobách klasickej a súčasnej hudby v kombinácii s husľami, violončelom, fagotom, trúbkou či druhým saxofónom. Najnovšie CD Musica Slovaca (2024) prestavuje súčasných slovenských autorov a ich skladby pre saxofónové kvarteto Pressburg Saxophone Quartet.

Violette Quartet je sláčikové kvarteto zložené z popredných hráčok Slovenskej filharmónie. Vzniklo v roku 2015 z iniciatívy Jany Gubkovej Černej, ktorá je sólo huslistkou skupiny 2. huslí v Slovenskej filharmónii. K spolupráci pozvala hráčky, ktoré sa aj dovtedy, popri hre v orchestri, venovali komornej a sólovej hre. Violette Quartet má bohatý repertoár, ktorý zahŕňa okrem hudby predchádzajúcich storočí aj novú slovenskú a svetovú tvorbu.

Kvarteto vystúpilo na mnohých domácich, ale aj zahraničných pódiách, o. i. v Maďarsku, Česku, Rakúsku a Srbsku.

 

Zdroj: TS Jana Dekánková, PR manažérka

Titulná foto: Linda Kisková Bohušová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno