Sólistky Karine Babajanyan a Tatiana Paľovčíková Paládiová o Tosce v ŠDKE

Postava Florie Toscy v opere Giacoma Pucciniho patrí medzi najkrajšie, ale zároveň aj medzi najnáročnejšie sopránové postavy vo svetovej opernej literatúre a spievať ju je snom každej sopranistky. V novej inscenácii slávnej opery v Štátnom divadle Košice, ktorej verejné generálky budú už v piatok 11. a v sobotu 12. februára, v nej alternujú domáca stálica Tatiana Paľovčíková Paládiová a hosťujúca sólistka Viedenskej štátnej opery Karine Babajanyan.

Príbeh o slávnej i krehkej speváčke Tosce, vášnivom maliarovi Cavaradossim a sadistickom šéfovi polície Scarpiovi so strhujúcimi melódiami Giacoma Pucciniho, ktoré sa stali nesmrteľnými.


Keď v roku 1889 Giacomo Puccini po prvýkrát uvidel divadelnú hru Victoriena Sardoua La Tosca, v hlavnej úlohe so svetoznámou francúzskou herečkou Sarah Bernhardt, okamžite rozpoznal námet vhodný pre operné spracovanie a požiadal svojho vydavateľa Ricordihoaby získal od autora predlohy práva. Prešlo však ďalších dlhých 10 rokov, kým bola partitúra dokončená a Tosca mohla byť 14. januára 1900 uvedená v Ríme. 


G. Puccini: Tosca, Štátne divadlo Košice, 2022, Tatiana Paľovčíková Paládiová (Tosca), Jaroslav Dvorský (Cavaradossi), Marián Lukáč (Scarpia). Zdroj foto: Joseph Marčinský

Tosca je príbehom lásky, žiarlivosti a vášne, ale i mučenia a vraždy. Dobová kritika jednohlasne vyčítala tomuto kriminálnemu politickému námetu o zneužití moci, ktorý sa odohráva v Ríme v čase napoleonských vojen v roku 1800, prílišný naturalizmus, honbu za senzáciou i hudbu, ktorá je namaľovaná príliš hrubými farbami. Tosca sa však po uvedení v milánskej La Scale, iba dva mesiace po rímskej premiére, vydala na svoju víťaznú púť scénami svetových operných domov a už z nich nikdy nezmizla. Dodnes nás priťahuje príbeh o slávnej i krehkej speváčke Tosce, vášnivom maliarovi Cavaradossim a sadistickom šéfovi polície Scarpiovi, ale i strhujúce melódie Giacoma Pucciniho, ktoré sa stali nesmrteľnými.

Režisérom novej inscenácie je Anton Korenči, kostýmy pripravil Boris Hanečka a scénickú podobu výtvarníčka Lucia Tallová. Nosným prvkom scény je monumentálny obraz dramatickej čiernej oblohy zo série “Clouds”, ktorý Lucia Tallová vytvorila špeciálne pre operu Tosca a Štátne divadlo v Košiciach. 


G. Puccini: Tosca, Štátne divadlo Košice, 2022, Karine Babajanyan (Tosca). Zdroj foto: Joseph Marčinský

Pre Karine Babajanyan je Tosca v Košiciach už deviatou v jej skvelej kariére v popredných európskych operných domoch, naposledy ju s veľkým úspechom stvárnila v roku 2019 v jedinečnej inscenácii Viedenskej štátnej opery po boku svetoznámeho tenoristu Piotra Beczału. „Interpretácia Florie Toscy zostáva pre mňa hádankou aj po mnohých predstaveniach a deviatich rozličných produkciách. Zakaždým opätovne, tak ako po prvýkrát, skúmam stav jej duše a to, čo ju doženie až k vyhrotenému koncu druhého dejstva – k vražde Scarpiu a k finále – jej samovražde. Samozrejme vieme, že Tosca je láskyplná žena a predovšetkým diva! Všetky speváčky preto snívajú o tom, že si túto rolu jedného dňa zaspievajú. Pre mňa je dôležité ukázať divákovi jej druhú stránku – pravdivú, ľudskú a milujúcu Toscu!,“ hovorí Karine Babajanyan.

G. Puccini: Tosca, Štátne divadlo Košice, 2022, Michal Lehotský (Cavaradossi), Karine Babajanyan (Tosca). Zdroj foto: Joseph Marčinský

Nová košická inscenácia je pre Karine Babajanyan výnimočná z viacerých pohľadov a diváci ju podľa nej budú milovať. „Pri produkcii Štátneho divadla Košice sa mi páči najmä precízna dramaturgia a vysoko rafinovaný vkus: scénografia Lucie Talllovej a kostýmy Borisa Hanečku. Rada by som spomenula aj mojich kolegov Michala Lehotského a Mariána Lukáča, ktorí spievajú a hrajú skutočne intenzívne a prispievajú tak k tomu, aby sme spoločne interpretovali túto drámu pre diváka. Veľmi si vážim tiež šéfdirigenta Petra Valentoviča a jeho absolútnu znalosť tejto partitúry. Vo všeobecnosti je to enormná práca celého tímu a som si istá, že publikum bude túto Toscu milovať,“ dodáva arménska sopranistka.

G. Puccini: Tosca, Štátne divadlo Košice, 2022, Karine Babajanyan (Tosca). Zdroj foto: Joseph Marčinský

„Toscu vnímam ako elegantnú dámu navonok, ale vo vnútri je to hravé dievča. Žena, ktorá miluje život a všetko robí naplno, teda aj miluje. No zároveň ju vnímam aj ako ženu ktorú zlomili, ponížili až tak, že bola nútená spáchať vraždu,“ približuje svoje vnímanie Toscy domáca Tatiana Paľovčíková Paládiová. Je to pre ňu druhá Tosca v kariére, prvýkrát ju spievala v ostatnej košickej Tosce, ktorá mala premiéru v októbri 2002.

G. Puccini: Tosca, Štátne divadlo Košice, 2022, Tatiana Paľovčíková Paládiová (Tosca), Jaroslav Dvorský (Cavaradossi). Zdroj foto: Joseph Marčinský

„Ja si už vlastne ani nepamätám, že som ju vtedy robila,“ hovorí s úsmevom. „Spievala som iba pár predstavení a keď nastúpil Peter Dvorský ako šéf povedal mi, že ešte nie som Tosca, nech si na ňu počkám a tak som si počkala. A po dvadsiatich rokoch, po našom koncerte v máji prišiel za mnou a vraví: Teraz si pripravená na Toscu. Dvadsať rokov je dlhá doba a ja dúfam, že sa oplatilo čakať, lebo táto inscenácia pod režisérskym vedením Antona Korenčiho bude čistá, bez žiadneho patetického prehrávania, úprimná, vzrušujúca,“ dodáva Táňa Paľovčíková Paládiová.

G. Puccini: Tosca, Štátne divadlo Košice, 2022, Tatiana Paľovčíková Paládiová (Tosca), Marián Lukáč (Scarpia). Zdroj foto: Joseph Marčinský

Táňu Paľovčíkovú Paládiovú uvidíte ako Toscu v obsadení prvej generálky v piatok 11. februára v Historickej budove ŠDKE. V ďalších úlohách sa predstavia: Jaroslav Dvorský (Cavaradossi), Marián Lukáč (Scarpia). Ďalej účinkujú: Martin Kovács, Mihály Podkopájev, Anton Baculík, László Havasi, Daniel Karas, Detské operné štúdio pod vedením Igora Dohoviča. Orchester a zbor vystúpi pod taktovkou šéfdirigenta Petra Valentoviča.Vaše vstupenky si môžete kúpiť tu: https://www.navstevnik.sk/vyber-vstupeniek?eventId=1035258.

G. Puccini: Tosca, Štátne divadlo Košice, 2022, Marián Lukáč (Scarpia). Zdroj foto: Joseph Marčinský

Karine Babajanyan sa v postave Toscy predstaví v druhej verejnej generálke v sobotu 12. februára. V ďalších úlohách sa predstavia: Michal Lehotský (Cavaradossi), Marián Lukáč (Scarpia). Ďalej účinkujú: Michal Onufer, Mihály Podkopájev, Maksym Kutsenko, László Havasi, Daniel Karas, Detské operné štúdio pod vedením Igora Dohoviča. Orchester a zbor vystúpi pod taktovkou šéfdirigenta Petra Valentoviča. Vaše vstupenky si môžete kúpiť tu: https://www.navstevnik.sk/vyber-vstupeniek?eventId=1035262.

 

Zdroj: Svjatoslav Dohovič, web editor a PR manažér ŠDKE

Zdroj foto: Joseph Marčinský

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno