Šokujúci dokument V sieti by si povinne mali pozrieť rodičia aj deti

Skutočnosť, že verejnoprávna televízia odvysielala ocenený dokument Víta Klusáka a Barbory Chalupovej, možno považovať za výnimočný počin. Snímka V sieti bola najsledovanejším programom Dvojky za včerajší deň. Ak tento film dopozeráte, budú vo vás ešte hodiny a celé dni víriť otázky, či vôbec detské duše možno ochrániť…


Len pred pár dňami získal jeden z najkontroverznejších a zároveň najsilnejších dokumentov roka 2020 – V sieti, ocenenie Český lev. Právom ho možno považovať za zásadnú dielo súčasnej dokumentaristiky, aj preto, že otvára aktuálnu, pálčivú tému, navyše, netýka sa len krajiny, v ktorej táto pozoruhodne komplexne spracovaná, silne emotívna snímka vznikla: Česko nie je predsa jediný štát, kde fungujú vo virtuálnom svete sexuálni predátori, ktorí sa nezastavia pred ničím.


Pripomeňme si v skratke dej filmu: tri herečky, tri detské izby, desať dní a 2458 mužov (to číslo pôsobí ako sci-fi, ale je skutočné!!!), ktorí sa neboja dávať sexuálne návrhy tým najzraniteľnejším. To je príbeh dokumentárneho filmu V sieti, ktorý otvára pálčivú tému sexuálneho obťažovania detí na internete a rozpráva príbeh troch „dvanásť ročných“ dievčat od castingu až po osobné stretnutia so sexuálnymi predátormi.


Dvojica Klusák – Chalupová vytvorili silne emocionálnu snímku, z ktorej bude divák zhrozený, zhnusený, niekedy až bude neveriacky sledovať reakcie a návrhy „spoza druhej strany monitoru“, dojmú úprimné, nefalšované slzy protagonistky, ktorá medzi úchylnými predátormi natrafí aj na vysokoškoláka, ktorý od nej nežiada sex. Mix negatívnych emócií tvorcovia dopĺňajú aj scénami, na ktorých sa pobavíte a zrazu sa zháčite, že či vôbec máte právo sa zasmiať, pretože vzápätí si uvedomíte krutý podtext reality. Áno, všetko to boli reálni muži, ľudia, ktorí sa pohybujú medzi nami denno-denne a my ich nerozlíšime od ostatných smrteľníkov. Aj preto je tento, do najmenšieho detailu prepracovaný dokument taký dôležitý. Je osvetový, v istom zmysle aj edukatívny – aj z tohto dôvodu je to počin verejnoprávnej televízie, že ho pre divákov priniesla v prime-time. Napokon, káže jej to zákon – je poslaním RTVS vysielať aj dokumenty prispievajúce k právnemu, etickému vedomiu a zodpovednosti verejnosti.


To, že Dvojka zaradila dokument do programovej štruktúry, malo vplyv aj na sledovanosť. Podľa informácií, ktorý portálu mojakultura.sk poskytol PR Manažér RTVS Filip Púchovský, dokument V sieti bol najsledovanejším programom na Dvojke za včerajší deň. Dosiahol celkovú sledovanosť 151.000 divákov pri trhovom podiele 6,7 % v cieľovej skupine 12+ a v komerčnej cieľovej skupine 12 – 54 dosiahol film trhový podiel 7,6 %. Najvyšší podiel na trhu dosiahol dokument v sociodemografickej skupine žien vo vekovej kategórii 35-54 (9,4 %), divákov s vysokoškolským vzdelaním (13,4 %) a divákov z miest nad 100 000 obyvateľov (15,4 %).

Po odvysielaní filmu preto bola prínosná aj diskusia – Večera s Havranom na tému sexuálneho zneužívania a vykorisťovania detí prostredníctvom internetu v dnešnej dobe, s pozvanými hosťami: Peter Kerekes, koproducent filmu V sieti, psychológ, šéf internetovej poradne IPčko Marek Madro a právnik, člen komisie pre európske rodinné právo Róbert Dobrovodský.

Je to téma, ktorá je nesmierne podstatná a pozor – netreba si ju mýliť s pedofíliou. Aj táto téma sa hneď úvodom rozprúdila medzi pozvanými diskutérmi. Z hľadiska faktov a právnych súvislostí bol najprínosnejším hosťom Róbert Dobrovodský, zákulisie výroby filmu predstavil režisér, v tomto prípade koproducent Peter Kerekes a virtuálny priestor, ktorý je pre mnohých rodičov doslova „pravek“, priblížil Marek Madro. Ak ste ako diváci ostali pri diskusii, spravili ste dobre. Večera s Havranom priniesla odborný pohľad na tému pertraktovanú vo filme a bola potrebná ako soľ. Racionálny pohľad, vysvetlenia nevyhnutné a potrebné, ktoré zracionalizovali prioritne emocionálnu rovinu snímky urobili nadstavbu a rozšírili povedomie (nielen) tým, ktorých sa táto téma tak bytostne týka.

Celková sledovanosť relácie bola 61.000 divákov pri trhovom podiele 4,0 % v cieľovej skupine 12+, v komerčnej cieľovej skupine 12 – 54 dosiahla diskusia trhový podiel 5,8 %. Najvyšší podiel na trhu dosiahla diskusia, rovnako ako aj dokument, v sociodemografickej skupine žien vo vekovej kategórii 35-54 (7,8 %), divákov s vysokoškolským vzdelaním (10,1 %) a divákov z miest nad 100 000 obyvateľov (11,2 %).

Film nám ako na tácke ukazuje, akí sú predátori zlomyseľní a v istom smere aj rafinovaní ľudia, ktorí používajú prešpekulované techniky. Sú dobrí psychológovia, správajú sa prirodzene a využívajú neznalosť – aj preto by si dokument V sieti mali povinne pozrieť, najmä v dnešnej dobe, rodičia „násťročných dievčat“ a samozrejme, aj mladučké dievčatá, ktorým je prístupná z hľadiska veku. Tých, ktoré by sa mohli chytiť do pasce, nie je málo a 12-ročné figurantky sú natoľko skutočné, že všetko, čo sa na druhej strane odohráva, doslova desí. A fakt, že tento dokument má univerzálny, nielen český jazyk, desí stonásobne.

Úspech dokumentu V sieti dokazuje aj skutočnosť, že sa podarila (už mimo kamier) vzniesť žaloba voči jednému zo sexuálnych predátorov. Sneekymu, ako znie prezývka obžalovaného, voči ktorému sa začalo trestné stíhanie v novembri 2020, hrozí za vyhrážanie a zverejnenie obnažených fotografií jednej z protagonistiek, 12-ročný pobyt za mrežami. Aj to je triumf 100-minútového dokumentu, ktorý diváka doslova pohltí, zhnusí, šokuje a každopádne – zanechá na ňom hlbokú stopu.

 

Zuzana Vachová

Zdroj foto: Filmtopia, RTVS

Zdroj dát sledovanosti: PMT/KANTAR SLOVAKIA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno