Šokujúci dokument: Skutok sa stal

Skutok sa stal je silným dokumentárnym odkazom, ktorý prinesie slovenským divákom aj nové a dôležité súvislosti a odhalenia. Skutočný príbeh, ktorý príde do kín už 12.9.


Skutok sa stal režisérky Barbory Berezňákovej podáva správu o stave našej krajiny cez životný príbeh a vzťah troch kamarátov – Oskara Fegyveresa, Róberta Remiáša a Petra Tótha.

Film sa zaoberá politickými zločinmi spáchanými v novovzniknutej Slovenskej republike v 90. rokoch minulého storočia, ktoré neboli nikdy potrestané – únos prezidentovho syna, vražda Róberta Remiáša a kauza Technopol. Príbeh filmu je rozprávaný prostredníctvom troch zúčastnených postáv – obete vraždy, svedka únosu prezidentovho syna a vtedy mladého investigatívneho novinára. Divák vidí ako sa tri postavy, traja priatelia (Oskar Fegyveres – svedok, Róbert Remiáš – obeť a Peter Tóth – novinár) zapletú do vysokej politickej aféry a sledujú z retrospektívneho pohľadu ako sa ich životy, postavy a motivácie vyvíjali.


„Jedného dňa počas natáčania mi Oskar Fegyveres poradil, aby som namiesto tejto ťažkej politickej témy spravila dokument o púpave. V tom čase to znelo smiešne, ale do tohto nápadu som sa zamilovala. Film Skutok sa stal je aj politickým dokumentom o púpavách. Práve púpava sa neskôr stala pre mňa veľkou metaforou pre všetky politické zločiny, ktoré sa šíria po krajine ako semená púpavy. Film Skutok sa stal nie je len o vražde alebo únose samotnom. Je to o prostredí, v ktorom žijeme. Som presvedčená, že precedens nepotrestaného trestného činu sa voľne šíri krajinou a robí z nás všetkých obete systému. Film sa snaží nielen vyšetrovať zločiny z minulosti, ale snaží sa poukázať na to, do akej miery sú tieto udalosti prepojené s prítomnosťou,“ hovorí režisérka Berezňáková.


PRÍBEH TROCH KAMARÁTOV
Oskar Fegyveres
Oskar bol ako pracovník Slovenskej informačnej služby nepriamo pri únose prezidentovho syna Michala Kováča mladšieho.
Po tomto únose sa rozhodol prehovoriť do médií, kto za týmto činom stál v skutočnosti. Za svoju výpoveď sa v obave o svoj život ukrýval v zahraničí.

Róbert Remiáš
Blízky kamarát Oskara už od študentských čias. Počas úteku Oskara Fegyveresa bol Róbert jeho jedinou spojkou. Aj to bolo dôvodom, prečo mu 29.4.1996 vybuchlo jeho auto. Jeho vražda nebola dodnes vyšetrená.

Peter Tóth
Bývalý novinár denníka SME, ktorý sa v 90. rokoch venoval témam o nezákonných konaniach tajnej služby. Spracovával informácie od Róberta Remiáša a následne o nich písal. Bol pravidelne sledovaný a odpočúvaný. Neskôr po výmene vlády vstúpil sám do tajnej služby.

Režisérka dokumentu Skutok sa stal Barbora Berezňáková

Režisérkou snímky je Barbora Berezňáková, ktorá skončila štúdium na VŠMU v Bratislave, New York Film Academy v USA a na Bellas Artes vo Valencii. Odvtedy sa venuje tvorbe krátkych dokumentov alebo videoanimácií (Cosmos Codex v San Jose).Medzi jej tvorbu patrí aj filmový interaktívny projekt Spýtaj sa vašich, ktorý zobrazuje cez rozprávanie udalosti novembra 1989.

Zdroj textu a foto: skutoksastal.sk

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno