Dve najväčšie kultúrne inštitúcie na Slovensku – SND a ŠDKE vstupujú do nového roka 2020 bez generálnych riaditeľov menovaných na základe výberového konania.


Ako na svojej webovej stránke informuje Ministerstvo kultúry SR, generálny riaditeľ Slovenského národného divadla Vladimír Antala doručil ministerke kultúry Ľubici Laššákovej žiadosť o uvoľnenie z funkcie k 2. januáru 2020 z vážnych rodinných dôvodov: „Do ukončenia riadneho výberového konania bude divadlo viesť súčasný riaditeľ Činohry SND Peter Kováč (rozhovor s riaditeľom Petrom Kováčom, ktorý poskytol nášmu portálu čítajte TU). Ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková poverí súčasného riaditeľa Činohry SND Petra Kováča dočasným vedením Slovenského národného divadla. V prvom polroku 2020 bude vyhlásené riadne výberové konanie na post generálneho riaditeľa tejto vlajkovej kultúrnej inštitúcie,“ uvádza sa v písomnom stanovisku ministerstva.
Vladimír Antala požiadal k 2. januáru 2020 o uvoľnenie z funkcie generálneho riaditeľa. Ministerstvo kultúry SR mu poďakovalo za svedomitú prácu, ktorú odviedol v SND: „Za jeho vedenia sa zásadne zlepšila finančná situácia Slovenského národného divadla. Inštitúciu pripravil aj na súčasnú divadelnú sezónu, ktorá bez akýchkoľvek vážnych problémov napĺňa svoj program,“ zhodnotilo pôsobenie Antalu ministerstvo kultúry.
Otázkou však je, prečo nebol riadne vyhlásený konkurz, keď bývalý generálny riaditeľ SND Marián Chudovský bol odvolaný z funkcie ešte v lete v roku 2018. Ďalšou otázkou je, prečo si ministerstvo s novým konkurzom stále „dáva načas“ a zrejme ho plánuje vyhlásiť až po voľbách. Vyplýva to totiž zo stanoviska samotného ministerstva kultúry: „Meno nového generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla bude známe v prvom polroku 2020, kedy bude ukončené riadne výberové konanie na obsadenie uvedenej pracovnej pozície.“ Je to pomerne nedôstojné, ak naša prvá kultúrna inštitúcia počas osláv storočnice nebude mať svojho šéfa, rovnako je diskutabilná skutočnosť, prečo a ako táto pozícia súvisí s politikou, respektíve tým, kto bude po voľbách pri moci a bude zostavovať vládu? Odkedy je kultúra prisluhovačom politiky?
V obdobnej patovej situácii sa nachádza aj ďalšia najväčšia kultúrna inštitúcia na Slovensku – Štátne divadlo Košice. Dočasným generálnym riaditeľom ŠDKE sa od 1. júla 2019 stal Igor Dohovič. Vo funkcii nahradil riaditeľa Petra Himiča, ktorému ministerka kultúry Laššáková nepredĺžila kontrakt, čo bolo asi pre všetkých veľkým prekvapením. Každopádne, Dohovič bol na základe stanoviska ministerstva vymenovaný dočasne, najdlhšie na dobu 6 mesiacov. Do tej doby mal byť vymenovaný nový štatutárny orgán – generálny riaditeľ ŠDKE na základe výberového konania. Nestalo sa tak a Dohovič pokračuje vo funkcii generálneho riaditeľa Štátneho divadla Košice aj od januára 2020. Mediá o tom informoval Svjatoslav Dohovič – tlačový tajomník ŠD Košice. Takže sa opäť zopakovala situácia z leta minulého roka: Dohovič pokračuje napriek sľubom ministerstva ako poverený generálny riaditeľ a opäť sa bude čakať na riadne výberové konanie, pričom tiež je predpoklad, že sa uskutoční až po voľbách…


Zdroj: ministerstvo kultúry SR, redakcia mojakultura.sk
Zdroj foto: SND


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno