SND si pripomenie Evu Krížikovú na spomienkovom stretnutí

krizikova

Vedenie Slovenského národného divadla prijalo s veľkým zármutkom správu o úmrtí dlhoročnej poprednej členky Činohry SND Evy Krížikovej.


Pre celé generácie vďačných divákov patrila k dámam slovenského umenia – divadelného, filmového i televízneho. Na doskách našej prvej scény vytvorila za šesť desiatok rokov vyše 120 postáv. S príchodom Evy Krížikovej prichádzala na javisko radosť zo života, oplývala darom humoru a človečinou; svojím hereckým majstrovstvom a bravúrou stvárnila postavy nielen komediálne, tragikomické, ale i postavy tragické.


Tanec nad plačom (1957), Eva Krížiková (Adela), František Dibarbora (Peter). foto Gejza Podhorský

Svoj nevyčerpateľný temperament vložila do množstva úloh – stvárnila desiatky jazyčníc, írečitých dedinských žien. Radi si však v podaní pani Evy Krížikovej pripomíname aj postavy plné láskavosti, múdrosti, pokory i vzdoru, ktorých osud zvýraznený tragickým tónom a úspornosťou gesta vyvolával zimomriavky, napríklad Kráľovná Eleanora z Dürrenmattovho Kráľa Jána, najstaršia dcéra Goneril v Shakespearovom Kráľovi Learovi. Stvárnila Annu Pageovú vo Veselých paničkách windsorských, Adelu v Tanci nad plačom, Elenu v inscenácii Čaj u pána senátora, Dubskú vo Viťúzoch, Suplingerku v Krčme pod zeleným stromom či Abrahámku v Pokuse o lietanie. K jej profilovým postavám z osemdesiatych a deväťdesiatych rokov patria zvlášť Akulina v Meštiakoch, postava dôchodkyne zo Starej dobrej kapely, Binerl v Bockererovi, Marfa v Samozvancovi, Serafina v Samovrahovi. Spomeňme aj úlohu z inscenácie Williamsovej hry Mačka na horúcej plechovej streche alebo titulnú postavu v tragikomédii Ale, ale, pani plukovníkova! či jednu z posledných, postavu gazdinej Agafie v dramatizácii Tolstého Anny Kareninovej – iba jediný výstup a čo všetko vyjadrila niekoľkými vetami.


M.Gorkij Meštiaci (1982), Ladislav Chudík, Eva Krížiková

Múzy boli k pani Eve Krížikovej štedré od detstva, mnohí jej dokonca predpovedali kariéru opernej divy s hlasovým rozsahom od koloratúry po alt. Zvíťazilo však herectvo. Okrem divadelnej scény vytvorila desiatky zaujímavých postáv vo filme a v televízii, kde je archivovaných vyše 500 pôvodných titulov. Neopakovateľný hlas pani Evy Krížikovej budeme stále obdivovať aj z rozhlasových nahrávok a dabingu.


J.Hubač Stará dobrá kapela (1984), Ladislav Chudík(Beďar), Gustáv Valach(Šáňa),Július Pántik(Pinďas),Eva Krížiková(Hermína),Karol Machata (Ado)

Mnohostrunný talent pani Evy Krížikovej bol ocenený napríklad Krištáľovým krídlom, uvedením do Siene slávy ankety OTO a štátnym vyznamenaním Pribinov kríž II. triedy za mimoriadny prínos do slovenskej kultúry v oblasti dramatického umenia.
Eva Krížiková sa narodila 15. júla 1934 v Bratislave, zomrela 31. marca 2020 v nemocnici v Malackách. Členkou Činohry SND bola pani Eva Krížiková od roku 1954 do roku 2015.
Česť jej pamiatke!
Rodina sa s poprednou umelkyňou rozlúči v úzkom kruhu. Slovenské národné divadlo si jednu z najvýznamnejších umelkýň SND pripomenie na spomienkovom stretnutí na začiatku nasledujúcej divadelnej sezóny.

Zdroj: TS SND – Izabela Pažítková – tlačová tajomníčka

Zdroj foto: úvodná foto: Martin Črep

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno