SND privíta divákov Annou Frankovou

Opera Slovenského národného divadla uviedla 28. novembra 2020 v premiére Denník Anny Frankovej ruského skladateľa Grigorija Frida. Predstavenie sa konalo s limitovaným počtom divákov a zároveň v online priestore vo veľkej sále opery a baletu. Po dlhých mesiacoch lockdownu sa sugestívne dielo dostáva k divákom naživo a v Štúdiu Činohry SND – v intímnom, komornom priestore, kam aj táto monodráma charakterom a vizuálne, patrí.


Počas premiéry sa v úlohe Anny Frankovej predstavila Aneta Podracká Bendová, na predstavení 10. mája 2021 o 19.00 uvidíme typovo odlišnú speváčku, Janu Vondrů.


Mono-opera je založená na vybraných pasážach z denníka Anny Frankovej. V skrátenej podobe rozpráva príbeh jej osudu počnúc jej narodeninami 12. 6. 1942 cez príhody v škole, predvolanie na gestapo, hľadanie úkrytu, dennodenné stretávanie sa s ďalšími ukrytými ľuďmi, prvú lásku až po raziu gestapa a odvlečenie Anny do koncentračného tábora.

„Prvú pokovidovú inscenáciu v Slovenskom národnom divadle s divákmi vnímame ako mimoriadnu udalosť. Predstavenie je zároveň venované udalostiam druhej svetovej vojny,“ hovorí pre náš portál dramaturg a režisér tohto titulu, Marek Mokoš, s ktorým sme sa pred premiérou inscenácie Denník Anny Frankovej zhovárali. Medzi iným nám o postave Anny povedal: „Pri Anne je fascinujúce to, že je to dievča, ktoré má iba trinásť rokov. V prvom rade, stratí detstvo, lebo žiadne nemá. A počas tých dvoch rokoch, počas ktorých sú zavretí, sa z malého dievčaťa, stane dospelá, zrelá žena. Je to evidentné aj v tej opere. Je to citeľné aj zo samotného denníka, pretože keď si človek číta posledné dva listy, hovorí si, že to nie je možné, aby toto napísalo mladé dievča. Jej myšlienky sú veľké v pravdivosti, v jednoduchosti a v sile. A to je všetko to, čo si ona sama vybojovala.“ Celý rozhovor s režisérom a dramaturgom Marekom Mokošom si môžete prečítať TU, recenziu z premiéry nájdete TU.


Grigorij Frid

Denník Anny Frankovej

Monodráma v 21. scénach

Libreto: Grigorij Frid podľa Denníka Anny Frankovej

Český preklad: Petr Štědroň

Termín uvedenia v SND

Predstavenie s divákmi: 10. 5. 2021 o 19.00hod.

Trvanie

45 min. bez prestávky

Miesto konania

Štúdio Činohry SND

Inscenačný tím

Dramaturgia a réžia: Marek Mokoš

Scénografia: Barbora Šajgalíková

Choreografia: Nikoleta Rafaelisová

Hudobné naštudovanie/Dirigent: Ondrej Olos

V úlohe Anny Frankovej v alternáciách účinkujú členky Operného štúdia SND

Jana Vondrů

Klavír

Andrea Bálešová

Spoluúčinkuje

Margaux Bortoluzzi (členka Baletu SND)

Anotácia

Súčasná kultúrno-politická situácia nás opäť núti zamýšľať sa spolu s mladou generáciou, aké je nesmierne dôležité poznať históriu druhej svetovej vojny. Extrémizmus, násilie, netolerancia k  ľuďom rôznych etník a mnohé podprahové ideológie, ktoré opäť žijú medzi nami, sú motiváciou, aby sme hovorili o hrôzach tohto obdobia a o ich následkoch.

Koncom januára 2020 uplynulo 75 rokov od oslobodenia nacistického koncentračného a vyhladzovacieho tábora Auschwitz. Tragické príbehy druhej svetovej vojny a holokaustu inšpirovali vznik mnohých diel, jedným z nich je aj monodráma Denník Anny Frankovej, vrcholný opus Grigorija Frida, významného ruského skladateľa a maliara židovského pôvodu. Opera SND spolu s Operným štúdiom SND prezentuje toto dielo ako edukačný projekt pre školy. Súčasťou projektu je spolupráca s vydavateľstvom Slovart, ktoré vydáva novú komiksovú verziu príbehu Anny Frankovej.

Projekt vznikol v spolupráci s Veľvyslanectvom Holandského kráľovstva na Slovensku, Veľvyslanectvom Izraela na Slovensku, Goetheho inštitútom Bratislava, Vydavateľstvom Slovart a Nadáciou Milana Šimečku.

Donor Operného štúdia SND

Národná banka Slovenska

INFO o pandemických opatreniach

Každý účastník sa musí preukázať potvrdením o negatívnom výsledku antigenového testu na ochorenie COVID-19 nie starším ako 24 hodín alebo negatívnym výsledkom RT-PCR/LAMP testu na ochorenie COVID-19 nie starším ako 72 hodín; táto povinnosť neplatí pre deti do 10 rokov.

 

V prípade, že táto vyhláška uvádza podmienku negatívneho výsledku antigénového testu na ochorenie COVID-19, je ho možné nahradiť potvrdeniami o nasledovných skutočnostiach: a) osoba bola zaočkovaná druhou dávkou mRNA vakcíny proti ochoreniu COVID-19 a od tejto udalosti uplynulo viac ako 14 dní, b) osoba bola zaočkovaná prvou dávkou vektorovej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 a od tejto udalosti uplynulo viac ako 4 týždne, c) osoba je viac ako 14 dní po 1. dávke očkovania proti ochoreniu COVID-19 (mRNA alebo vektorovou vakcínou), ak bola prvá dávka očkovania podaná v intervale do 180 dní od prekonania ochorenia COVID-19, d) osoba prekonala ochorenie COVID-19 v období pred nie viac ako 180 dňami, e) ide o osobu do 10 rokov veku.

Lístky si môžete zakúpiť na nasledovnom linku: https://snd.sk/predstavenie/13185/dennik-anny-frankovej/2021-05-10/19-00 

 

Zdroj: SND – doplnila redakcia mojakultura.sk
Zdroj foto: Zuzana Fischerová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno