Tohtoročný Deň otvorených dverí bol plný noviniek a pestrého programu. Samozrejme, niesol sa v znamení jubilejnej storočnice. A videli sme tancovať aj malého Chaplina!


Obľúbené akcie, ktoré SND každoročne pripravuje pre svojich fanúšikov, boli aj tohto roku bohaté a priaznivcov činohry, tanečného umenia a opery, neodradilo ani nepriaznivé počasie. Tí, ktorí na Deň otvorených dverí 2019 cez víkend prišli, neoľutovali, pretože sa niesol v znamení sloganu STO ROKOV S SND.
Ani tohto roku nechýbali exkurzie do zákulisia činohry, worshkopy a diskusie, populárne maľovanie na tvár (to si tohto roku vyskúšali aj mamičky v rukách profesionálov, samozrejme aj deti), skúšanie kostýmov… Pochopiteľne, najpopulárnejšou bola autogramiáda. Každý chcel podpis od herca, operného speváka či interpreta baletu, medzi ktorými triumfoval sympatický a usmievavý Kosťa Korotkov.


Obľúbený tanečník, ktorý stvárnil Chaplina: Kosťa Korotkov

Ani tohto roku nechýbali kreatívne dielničky, výstava kostýmov, detský kútik a keď si chcel človek od aktivít vydýchnuť, posadil sa do komfortnej oddychovej zóny. A hoci sa otvárací open air koncert z dôvodu dažďa presunul do foyer divadla, vôbec to nevadilo. Účastníci DOD so zatajeným dychom počúvali sólistov a zbor Opery SND s kvartetom, ktoré živou hudbou dodalo akcii ten správny divadelný punc vďaka sviežej hudbe, ktorú interpretovali. Programom sprevádzala herečka Zuzana Fialová, ktorá sa niekoľkokrát neubránila slzám od dojatia.


Vynikajúca operná speváčka Adriana Kohútková, ktorá na pôde SND stvárnila mnoho titulov.

Balet s workshopmi a baletnou prípravkou
Balet SND mal tohto roku dva worshopy – jeden pre deti Konzervatória Evy Jaczovej a interaktívny workshop – otvorenú hodinu baletnej prípravky. Práve na prvom z nich sme videli tancovať aj talentovaného Michala Gulána, ktorý si zahral v divácky mimoriadne obľúbenej inscenácii Baletu SND Tulák Chaplin.


Riaditeľ Baletu SND – Jozef Dolinský, ml. sa prihovára publiku pred vystúpením baletnej prípravky.

K programu, atmosfére aj baletnej prípravke, sme oslovili riaditeľa Baletu SND, Jozefa Dolinského, ml. „Keď chodím po Slovensku, ako profesionál si všímam ľudí a ich dispozície na balet. Čo ma veľmi teší a čo ma vždy prekvapí, je skutočnosť, koľko máme na Slovensku talentovaných detí. A to nehovorím len o tanci, ale celkovo o pohybových aktivitách. Preto aj na tento Deň otvorených dverí sme pripravili program, ktorý by mohol v deťoch a ich rodičoch vzbudiť záujem o tanec,“ hovorí riaditeľ Dolinský ml. a pokračuje: „Samozrejme, nachádzame sa na pôde SND, kde pôsobí baletný súbor a kde už piatym rokom pôsobí baletná prípravka, čo je 4-ročný kurz pre deti od 6 rokov na to, aby získali základy klasického tanca, hereckej prípravy, javiskovej praxe, pretože detičky potom vystupujú v profesionálnych inscenáciách. To všetko by malo spieť k tomu, aby sa ich talent rozvíjal a ďalej išli na tanečné školy, napríklad na Konzervatórium Evy Jaczovej, ktorá usporiadala workshop v našej baletnej sále. Talentu totiž nikdy nie je dosť a my slovenských tanečníkov potrebujeme. Keď som spomínal, že Slováci sme celkovo nadaní na pohybové aktivity, týka sa to aj športu a iných aktivít. To, že hovoríme o umení, je len istou časťou toho, ako by sme sa k deťom mali správať. Vychovať ich k veľkému javisku, stojí veľmi veľa síl, nielen deti, ale aj rodičov. A práve takto, počas DOD, by sme ich chceli k tomu priviesť.“ Na otázku, ako vníma, že v súčasnosti sú umelecké školy doslova preplnené deťmi, po istom „hluchom“ období, riaditeľ Baletu SND odpovedal: „Je to pozitívna správa, lebo deti sú naša budúcnosť. A keď to mám preniesť do nášho baletného sveta, na to, aby sme podávali kvalitné výkony, o to viac nám záleží na našich deťoch, aby boli tvárou Slovenského národného divadla. Aj keď som veľmi rád, pretože máme medzinárodný súbor so skvelými interpretmi, ktorí akoby už sa stali Slovákmi, pretože to tu majú radi, cítia sa tu dobre a pri tom kontakte s deťmi s prípravkami sú veľmi milí. Majú záujem s deťmi pracovať – napokon, s deťmi v prípravke pracujú naši profesionálni tanečníci, ktorí týmto spôsobom odovzdávajú svoje skúsenosti a lásku k baletnému umeniu.“

Počas workshopu sme si všimli malého tanečníka, ktorý stvárnil v inscenácii Tulák Chaplin malého 12-ročného Charlieho. Ako ho súbor pod vedením riaditeľa Dolinského objavil? „Samozrejme, musel prejsť konkurzom, pretože choreograf bol veľmi striktný pri výbere, akého chlapca potrebuje na splnenie úlohy malého Charlieho. Je to pre nás veľká radosť, že sa takéto talenty dostávajú do umeleckého školstva a potom ich môžeme využiť v našich predstaveniach a verím, že po absolvovaní Tanečného konzervatória Evy Jaczovej bude pokračovať v našom súbore,“ vyjadril radosť riaditeľ Baletu SND.

V súčasnosti súbor organizuje konkurz na baletnú prípravku, tohto roku však tak trošku experimentálne. Vysvetľuje riaditeľ Dolinský: „Rozhodli sme sa spraviť tohto roku taký experiment, že otvoríme len chlapčenskú triedu, takže očakávame, akým spôsobom to prebehne a koľko chlapcov od 6 rokov k nám príde. Ak hovoríme o umeleckom súbore v budúcnosti, je jednoznačné, že musí byť vyvážený – to znamená chlapci a dievčatá. Myslím si, že sa nám to nejakým spôsobom podarí, a tento experiment by bol naozaj významný, že by sa nám podarila otvoriť prípravka len z chlapcov,“ uzavrel riaditeľ súboru.

Medzi obľúbené herečky našej prvej scény patrí nepochybne aj Táňa Pauhofová.

Činohra láka najmä zákulisím
Pestrý program pre milovníkov divadla priniesla aj Činohra SND, preto sme oslovili nového riaditeľa súboru, dlhoročného dramaturga, Petra Kováča: „Som s priebehom mimoriadne spokojný, aj keď ráno som sa trošku obával kvôli nepriaznivému počasiu. Napriek tomu prišlo množstvo ľudí a Činohra SND si pre nich pripravila bohatý program. Máme zaujímavé prekvapenia pre divákov, ukazujeme im celé divadlo, môžu sa prejsť všetkými priestormi, kde sa návštevník bežne nedostáva, dostanú sprievod, môžu sa porozprávať o tom, ako sa pripravuje inscenácia – je to komplikovaný mechanizmus a ľudia, ktorí prídu na predstavenie, nemajú šancu vidieť ho. Vidia už len výsledok a nevedia, koľko ľudí sa na celom tom výsledku podieľa. Samozrejme, aj pre deti je tu veľa atrakcií: môžu si vyskúšať kostýmy, dotknúť sa rekvizít, maľovanie tvárí a veľký úspech, tak ako každý rok, má autogramiáda. Našich hercov už aj bolia ruky,“ s úsmevom konštatuje riaditeľ Činohry SND Kováč a pokračuje: „Viac ako hodinu nám ani nevydržia, takže na autogramiáde sa striedajú. Pred chvíľou som stretol pani Studenkovú a hovorila mi, že už ju aj ruka bolí z toľkého podpisovania.“ A ako riaditeľ hodnotí tohtoročný DOD? „Napokon aj prestalo pršať a obloha k nám bola milosrdná, takže tento Deň otvorených dverí hodnotím ako úspešný. Pri príležitosti stého výročia divadla azda aj dvojnásobne,“ uzavrel riaditeľ Činohry SND Peter Kováč.

Herci Monika Hilmerová a Dano Heriban počas autogramiády.

A naša redakcia len súhlasí: naša prvá scéna pripravila pre všetkých fanúšikov – od tých najmenších, až po staršiu generáciu naozaj pestrý program, takže počas celého dňa bolo divadlo plné návštevníkov, ktorých spájalo jediné: láska k umeniu.

Zuzana Vachová
Zdroj foto: Juraj Žilinčár, SND, Ivan Olvecký

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno