Opera SND sa so storočnicou lúčila v historickej budove výnimočným piesňovým koncertom. Tentoraz pre milovníkov operného umenia pripravila árie a duety na veľkej hudobno-dramatickej ploche, zaznejú diela Čajkovského, Smetanu, Gounoda a Wagnera. Otvárací koncert novej sezóny sa uskutoční 19. septembra o 18:00, opäť v historickej budove. Orchester Opery SND bude dirigovať Robert Jindra.

Otvorenie novej sezóny Opery SND je vždy slávnostnou príležitosťou – sviatkom, pri ktorom sa po prázdninovej prestávke opäť stretnú umelci Slovenského národného divadla s publikom na divadelnom či koncertnom podujatí. Tento rok majú dôvod tešiť sa na tento deň dvojnásobne: okolnosti súvisiace s pandémiou ich od publika oddelili na celého pol roka! V dlhej histórii SND sa také niečo stalo po prvý raz!

Divadelnú sezónu 2020/2021 začne Opera SND slávnostným galakoncertom. Pri formovaní jeho dramaturgie sa rozhodli siahnuť po celých obrazoch z niekoľkých opier. Koncert teda nebude „obligátnym“ sledom árií a duet, ale ponúkne rozsiahlejšie dramatické scény. V rámci nich budú môcť interpreti okrem svojich hlasových dispozícií preukázať aj schopnosť psychologického tvarovania hudobno-dramatických postáv.

Vyjadrenie dramaturga:
„Na otvárací koncert novej sezóny sa teším ako na stretnutie širokej rodiny tých, ktorí vo svojom živote chcú a potrebujú mať aj operné umenie. Mám radosť, že pozvanie pripraviť a dirigovať tento koncert prijal popredný český dirigent Robert Jindra, ktorý sa práve v tento večer ujíma novej pozície hlavného rezidentného dirigenta Opery SND. Podujatiu dá iste pečať pravej muzikality a citu pre hudobný štýl. Teším sa na skvelé scény z opier skladateľských legiend, v ktorých sa môže naplno preukázať interpretačná kondícia našich umelcov.“

Operná diva Ľubica Vargicová, foto: Anton Faraonov

Program
Piotr Iľjič Čajkovskij Romeo a Júlia
Predohra ‒ fantázia (1886; TH 42, ČW 39)
orchester Opery SND

Charles Gounod Romeo a Júlia (1867)
Záverečná scéna opery
Ľubica Vargicová, Tomáš Juhás

Piotr Iľjič Čajkovskij Eugen Onegin (1878)
Záverečná scéna opery
Eva Hornyáková, Pavol Remenár

Prestávka

Bedřich Smetana Dalibor (1868)
Ľúbostná scéna z druhého dejstva opery
Adriana Kohútková, Ľudovít Ludha

Richard Wagner Tristan a Izolda (1859)
Predohra a Izoldina Smrť z lásky
Jolana Fogašová

Inscenačný tím
Dramaturgia Robert Jindra Pavol Smolík

Obsadenie

Dirigent Robert Jindra

Účinkujú Jolana Fogašová Eva Hornyáková Adriana Kohútková Ľubica Vargicová Tomáš Juhás Ľudovít Ludha Pavol Remenár
Spoluúčinkuje orchester Opery SND

Zdroj: Opera SND
Zdroj foto: Jolana Fogašová – foto Martin Fridner, v texte – Ľubica Vargicová – foto Anton Faraonov


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno