Smutná správa: navždy odišla veľká herecká osobnosť Eva Kristinová

Vedenie Slovenského národného divadla prijalo so zármutkom správu o úmrtí bývalej dlhoročnej členky Činohry SND Evy Kristinovej.

Eva Kristinová sa narodila v Trenčíne 5. augusta 1928, zomrela v nedeľu 14. júna 2020 vo večerných hodinách v Bratislave. Takmer štyri desaťročia bola členkou Činohre SND (1. septembra 1949 – 31. decembra 1987), kde vytvorila deväť desiatok postáv.

Štúdium na bratislavskom Odbornom divadelnom kurze začala v roku 1948, ale už o rok neskôr sa jej meno objavilo medzi členmi súboru SND. V histórii slovenského herectva bude meno Evy Kristinovej navždy reprezentovať výraznú tragédku so špecifickým zafarbením hlasu a majestátnosťou zjavu. Bola herečkou veľkého gesta, psychologicko-realistického detailu, ale i precíznej racionality. Jej interpretácia slova, dokonalosť reči a recitátorský kumšt zostanú nezabudnuteľné.

Dominantou Evy Kristinovej bol dramatický repertoár, tragizmus postáv dokázala vykresliť so psychologicko-realistickým detailom, zároveň dokázala zachytiť aj ostré a zemité črty charakterov.

Eva Kristinová bola herečkou veľkých kráľovských osudov. Hrdosť, grandióznosť a sila slova, ktorá sa naplno prejavila v jej recitačnom umení, boli základnými témami jej hereckej kariéry vôbec.

V jej odchode stráca slovenské divadlo silnú osobnosť, výraznú predstaviteľku dramatického typu i tragédku. Odišla herečka, u ktorej sa všetko menilo na umenie.

Česť jej pamiatke!

Zdroj: TS SND
Zdroj foto:  Slovenské národné divadlo


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno