Slovenský filharmonický zbor na festivale v Baden-Badene a v Berlínskej filharmónii

Zdroj: Ján F. Lukáš

Slovenský filharmonický zbor so zbormajstrom Jozefom Chabroňom a manažérkou Marianou Kuškovou  odcestovali v nedeľu 13. marca 2022 na šesť týždňový umelecký zájazd do nemeckého Baden-Badenu a Berlína. Čaká ich prestížna hudobná spolupráca s Berlínskymi filharmonikmi,  jedným z najlepších symfonických telies sveta, medzinárodným obsadením sólistov a šéfdirigentom Berlínskych filharmonikov Kirilom Petrenkom. Spoločne vystúpia na tradičnom Veľkonočnom festivale  v Baden-Badene, ktorý sa tento rok uskutoční v dňoch  9. – 18. apríla 2022 a na koncertoch v Berlínskej filharmónii. Predstavia sa v dvoch  operách Piotra Iľjiča Čajkovského – Piková dáma a Jolanta.

„Od pondelka 14. marca nám začína dlhodobý skúšobný proces v nemeckom Baden-Badene s režisérmi predstavenia – Moshe Leiser & Patrice Caurier. Pokračovať budú hlavné skúšky v kostýmoch a týždeň pred premiérou príde orchester Berlínska filharmónia. Bude nám cťou spolupracovať s  maestrom Kirilom Petrenkom,“ opisuje nadchádzajúce týždne Jozef Chabroň, zbormajster Slovenského filharmonického zboru.


Jozef Chabroň. Zdroj foto: Ján F. Lukáš

Skúšobný proces vyvrcholí premiérou a reprízami  Čajkovského opery Piková dáma  (9., 12., 15., 18. 4. 2022). Na Veľkonočnom festivale zaznie aj  koncertné uvedenie poslednej Čajkovského  opery Jolanta (17. 4. 2022) tiež s účasťou Slovenského filharmonického zboru.


Kirill Petrenko, Zdroj foto: Monika Rittershaus

Po festivalových predstaveniach v Baden-Badene sa celá produkcia opery Piková dáma presunie do Berlínskej filharmónie. Tu čaká  členov Slovenského filharmonického zboru  jej koncertné uvedenie  pod taktovkou Kirila Petrenka, šéfdirigenta prestížneho svetového symfonického telesa (21. a 24. 4. 2022).

Ilustračná foto: Koncertná sála v Baden-Badene, Zdroj foto: Thomas Straub

„Druhý z koncertov, 24. apríla 2022 bude  odvysielaný v Digitálnej koncertnej sieni Berlínskych  filharmonikov. Slovenský filharmonický zbor  bude mať možnosť počuť množstvo poslucháčov z celého sveta. Prenosy Berlínskej filharmónie sú veľmi sledované a obľúbené. Sme radi, že budeme znieť v svetovom éteri,“ dodáva Mariana Kušková, manažérka SFZ.


Ostatná spolupráca Slovenského filharmonického zboru  s Berlínskymi filharmonikmi sa uskutočnila v roku 2011. Na troch abonentných  koncertoch zaznel  výber z Opery Boris Godunov Modesta Petroviča Musorgského pod taktovkou maďarského dirigenta Petra Eötvösa. Je to návrat našej zborovej jednotky  na prestížnu svetovú koncertnú scénu po jedenástich rokoch.  Na festivale v Baden-Badene sa Slovenský filharmonický zbor predstaví po prvýkrát.

Marián Turner, generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie. Foto: Peter Brenkus

„Slovenský filharmonický zbor pravidelne vystupuje na popredných zahraničných koncertných a operných scénach. Pochváliť sa môže vyše tridsaťročnou spoluprácou s Viedenskou štátnou operou, či účasťou na najväčšom festivale klasickej hudby  BBC PROMS v londýnskej Royal Albert Hall, naposledy v roku 2017, pod taktovkou jedného z najžiadanejších dirigentov súčasnosti  Semyona Bychkova,“ dodáva generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie Marián Turner.

 

Zdroj: TS Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno