Bábkoherca Ľubomíra Piktora zvolili do širšej nominácie na Cenu Thálie 2023 za mimoriadny herecký výkon. Česká Herecká asociácia ho zaradila do výberu za rolu Jánošíka v inscenácii Zapísaný spolok slovenských a českých bábkarov uvádza: Zbojník a Gašparko, ktorá vznikla v koprodukcii Bratislavského bábkového divadla a českého Divadla Drak.

Ľubomír Piktor pôsobil ako člen umeleckého súboru Bratislavského bábkového divadla v rokoch 1989 – 1990 a potom od roku 2018 až doteraz. Vyštudoval na Katedre loutkářské tvorby DAMU v Prahe, účinkoval aj v Krajskom bábkovom divadle v Banskej Bystrici, v Pantomimickom súbore L. Fialku v pražskom Divadle na zábradlí, Pantomimentheateri Milana Sládka v Kolíne nad Rýnom alebo v Divadle Aréna. V roku 1990 spoluzaložil nezávislé divadlo PIKI, v ktorom pôsobí doteraz.


Piktor dosiaľ získal ocenenia v Taliansku, Poľsku, Slovinsku, Českej republike, v Chorvátsku alebo na Slovensku. Pôsobí aj vo filme a v televízii, účinkoval v detskej relácii Elá Hop alebo vo filme Eštebák. V rokoch 2011 – 2015 pôsobil ako pedagóg na Katedre bábkarskej tvorby VŠMU.


Zapísaný spolok slovenských a českých bábkarov uvádza: Zbojník a Gašparko je bábkovo-činoherná inscenácia a impulzom na jej vznik bolo 30. výročie zániku Česko-Slovenska. Na javisku sa stretávajú českí a slovenskí herci s cieľom vytvoriť pravú a nefalšovanú, originálnu česko-slovenskú inscenáciu. Kde však začať? Kto reprezentuje naše špecifické národné povahy a ako ich spojiť do jedného celku? Inscenácia je určená divákom od desať rokov a jej vznik z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Cena Thálie je prestížne ocenenie udeľované za mimoriadne javiskové výkony v oblasti divadelného umenia. Udeľuje sa vo viacerých kategóriách vrátane bábkového divadla. Jej laureátmi sú napríklad Josef Kemr, Bolek Polívka či Josef Krofta. Na ocenenie je nominovaná aj Piktorova dcéra Jazmína Piktorová, ktorá s Bratislavským bábkovým divadlom spolupracuje ako hosťujúca herečka a choreografka.


Vyhlásenie cien sa bude konať 30. septembra 2023 od 20.00 v Národnom divadle v Prahe a v priamom prenose ho odvysiela Česká televízia.

 

Zdroj: TS Stanislav Várady

Autor foto: Juraj Starovecký

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno