Online knižnica je určená pre zbory, zborových spevákov alebo ľudí, ktorí chcú spievať. S nápadom vytvoriť ju prišiel spevácky zbor Technik STU.

Spevácky zbor Technik STU podnietila pandemická uzávera k myšlienke vytvoriť knižnicu nahrávok štandardných skladieb slovenského zborového repertoáru. Speváci si mohli nahrávky prehrávať z pohodlia domova a po povolení opatrení boli pripravení na spoločné zborové naštudovanie. V praxi sa ukázalo, že takáto domáca príprava skrátila proces naštudovania o viac ako polovicu a zbormajster sa tak rýchlejšie dopracoval k riešeniu agogických a dynamických zmien.


Online knižnica je určená pre zbory, zborových spevákov, dirigentov, ale aj bežných ľudí. Poslúži pri naštudovaní novej kompozície, no vie veľmi pomôcť i mladým spevákom, ktorí potrebujú dobehnúť tradičný repertoár zboru. Výhodou knižnice je preklad a fonetický prepis do anglického jazyka, vďaka čomu sa naše slovenské zborové kompozičné umenie otvára zahraničnej verejnosti. 


Do konca roku 2022 vo Výučbovej knižnici nájdete 24 kompozícii, ku ktorým sú vytvorené inštruktážne videá, ktoré sú dostupné bezplatne na Youtube kanáli Speváckeho zboru Technik STU.  Vytvorenie Výučbovej knižnice z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Po rozkliknutí skladby má spevák k dispozícii vždy dve naspievané nahrávky v rámci svojej hlasovej skupiny:
a) nahrávku, kde je jeho hlasová skupina dynamicky výraznejšia oproti ostatným hlasom,
b) nahrávku bez jeho hlasovej skupiny, aby si mohol vyskúšať spievanie s ostatnými hlasmi bez toho, aby mu znel spev jeho hlasovej skupiny.


Výučbová knižnica pre zbory

(zoradené abecedne podľa autora, © Copyright Spevácky zbor Technik STU)

 

Veríme, že pripravené materiály uľahčia naštudovanie aj vo vašom zbore. Akékoľvek dotazy či nápady posielajte na adresu zbor.technik@gmail.com.

Zdroj: redakciu informoval zbor Technik

Zdroj: ilustračná foto: festival Symfónia umenia – foto: Dominik Kurina

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno