Prichádza kométa, hrozí koniec, no noc zvádza k hedonizmu a oslave života. Farby žiaria, tancujú a blikocú v rytmických ohňostrojoch. Tak možno definovať videoprojekciu výtvarníčky Dominiky Žákovej a animátorky Veroniky Zúbek Kocourkovej, s hudobným sprievodom Jonatána Pastirčáka, ktorá vďaka Slovenskému inštitútu v Paríži zažiari 3. júna 2023 na 22. ročníku medzinárodného festivalu súčasného umenia Biela noc v srdci Paríža.

Kolískou festivalu Biela noc – (Nuit Blanche) je práve Paríž, kde sa po prvý raz konal 5. októbra 2002. Tento rok po prvýkrát však otvorí letnú kultúrnu sezónu Paríža. Počas jednej noci sa v meste predstaví súčasná vizuálna tvorba vo všetkých svojich podobách, a to vo verejnom priestore, v prestížnych pamiatkach i v menej známejších budovách, ktoré sú bežne verejnosti neprístupné. Do metropoly prinesie nočné nesvietenie budov unikátnu atmosféru. Svetelné inštalácie, konceptuálne projekcie, objekty a sochy, ako aj sprievodné podujatia prilákajú do ulíc mesta tisíce a tisíce návštevníkov. Vzhľadom na jarné obdobie, v ktorom sa festival koná po prvý raz, sa očakáva vyššia návštevnosť ako to bývalo v októbri.


Dom Europa Expérience Paris

O to viac nás teší, že na prestížnej adrese, priamo v srdci Paríža zažiari slovenské dielo,“ informuje riaditeľka Slovenského inštitútu v Paríži Jana Kňažková.


Abstraktná videoprojekcia výtvarníčky Dominiky Žákovej, animátorky Veroniky Zúbek Kocourkovej a hudobníka Jonatána Pastirčáka bude od 19.00 hod. až do polnoci premietaná v prestížnych priestoroch domu Europa Expérience, ktorý je v Paríži sídlom interaktívneho projektu – multimediálnej prehliadky Európskeho parlamentu v 24 úradných jazykov EÚ. Na jeho 360-stupňovej obrazovke osloví divákov práve slovenské dielo “Prichádza kométa”, pričom upútavka naň návštevníkov privíta ešte pred vstupom, na vonkajšej obrazovke.

,,Nebolo ľahké presadiť vo vysokej konkurencii medzinárodných uchádzačov slovenské dielo a následne dohodnúť s francúzskymi partnermi prestížne miesto, v absolútnom srdci Paríža, na jeho inštaláciu. No fakt, že sa to Slovenskému inštitútu v Paríži podarilo svedčí o vysokej kvalite nášho umenia. Pri jeho výbere sme spolupracovali s kurátorkou festivalu Bielej noci na Slovensku Zuzkou Pacákovou,” vysvetľuje J. Kňažková.


Videoprojekcia bola totiž aj vďaka podpore Nadácie mesta Bratislava a hlavného mesta Bratislava súčasťou slovenskej verzie festivalu Biela noc v Bratislave v roku 2022.   Vznikla ešte počas začiatku pandémie koronavírusu, kedy autorky Veronika Zúbek Kocourková a Dominika Žáková  začali spolupracovať. Ich spolupráca na Kométe prebiehala na diaľku medzi Regensburgom a Bratislavou, v období pandémie. Až o dva roky neskôr sa dostala medzi ľudí v Bratislave. A teraz “priletí” do Paríža.

,,Som hrdá na to, že prostredníctvom umelecky hodnotnej prezentácie zanecháme silnú stopu v podvedomí širokej verejnosti a návštevníkom tohoročnej Bielej noci v Paríži venujeme pútavú vizitku o našich mladých slovenských talentoch,“ dodáva riaditeľka Slovenského inštitútu J. Kňažková

Autori diela:

Veronika Zúbek Kocourková je slovenská režisérka, animátorka, ilustrátorka a polovička produkčného štúdia Super film, ktoré sa venuje najmä produkcii animovaných filmov pre deti a mládež, edukačným formátom a debutantským filmom. Je autorkou autobiografického komiksu Superkomix (2015).

Dominika Žáková je slovenská výtvarníčka, ktorá žije a tvorí v Bratislave. Jej maľby sú typické výraznou farebnosťou a pozitívnymi vibráciami, pričom autorka s ľahkosťou prestupuje medzi vysokým a úžitkovým umením. Študovala maľbu na VŠVU pod vedením prof. Csudaia. V prácach sa sústreďuje na teóriu farieb – a to ako v praxi, tak v rámci prednášok a workshopov.

Jonatán Pastirčák (Pjoni) je slovenský hudobný skladateľ. Študoval hudobnú produkciu a zvukové inžinierstvo v Londýne na SAE Institute. V súčasnosti pod pseudonymom Isama Zing skúma hranice klubovej a tanečnej hudby, zatiaľ čo pod identitou Pjoni tvorí improvizovanú a elektroakustickú hudbu.

 

Zdroj: SI Paríž

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno