Na Crème de la Crème 6 príde Jana Bittnerová osobne uviesť film režisérskej dvojice Benoît Delépine a Gustave Kervern Je mi fajn, s.r.o., v ktorom si zahrala po boku Jeana Dujardina a Yolandy Moreau.


Jana Bittnerová sa narodila v rodine, ktorá v nej vzbudila veľký záujem o umenie. Čoskoro ju začali lákať všetky možné divadelné formy. Na dosky, ktoré znamenajú svet, vystúpila po prvýkrát už ako desaťročná. Po ôsmich rokoch skúseností v amatérskom súbore svojho rodného mesta, Zlatých Moravciach, študovala na bratislavskej Vysokej škole múzických umení v ročníkoch profesora Karola L. Zachara a Ladislava Chudíka.


Jana Bitttnerova – (c) Carlotta Forsberg

Počas štúdia účinkovala v úspešných kabaretoch Fujarová Show a Rýchlokurz geniality. Neskôr získala stály angažmán v Divadle Andreja Bagara v Nitre (desať rokov spolupracovala s Jozefom Bednárikom, Karolom Spišiakom a Martinom Kákošom). Často vystupovala v Prahe, Bratislave, Budapešti, Krakove, Petrohrade i v Moskve a stvárnila napr. postavy Katinky v Katinke Heilbronnskej H. von Kleista, Nikoly v Molièrovej hre Meštiak šľachticom alebo Sonetky v Leskovovej Lady Macbeth Mcenského okresu.
V rokoch 1988 – 1993 hrala v monodráme Jany Juráňovej Salome, ktorú taktiež vo francúzskej verzii uviedla v Divadle Nesle v Paríži.
V roku 1990 založila so skupinou ďalších umelcov známe divadelné združenie Teatro Tatro.
V roku 1992 sa rozhodla odísť do Paríža, kde sa zdokonaľovala pod vedením Stuarta Seideho, Daniela Mesguicha a Maria Gonzalesa na Vyššom národnom divadelnom konzervatóriu.
Spolupracovala, okrem iných tvorcov, s Philippom Adrienom, ktorý ju angažoval do svojho divadla Théâtre de la Tempête, kde v rokoch 2008 – 2010 hrala v jeho réžii v Čechovovej hre Ivanov a v hre Sny (autor J. L. Bauer, réžia Philippe Adrien).
V roku 2014 hrala opäť v divadle Théâtre de la Tempête v hre Koffiho Kwahulého Misterioso 119, v rokoch 2015 – 2016 v divadle stvárnila pod vedením Fanny Ardant taliansku guvernantku v predstavení Passion.
Jana Bittnerová vystupuje ako herečka a mímka v mnohých prestížnych parížskych divadlách, v rokoch 2001 – 2018 napr. v Châtelet, Théâtre de Chaîllot či v Národnej opere Bastille.
Taktiež hrá pravidelne vo filmoch a v televíznych inscenáciách. Spolupracovala s režisérmi ako sú Luc Besson (Tajomstvo múmie), Yann Gozlan (Captives), François Ozon (U nich doma), Michel Gondry (Mikrób a Gasoil), Jacques Audiard (Dheepan) a ďalšími.
V roku 2013 si zahrala v krátkometrážnom filme Le cri du homard, ktorý získal prestížnu filmovú cenu César.
V r. 2016 sa objavila vo filme Telle mère, telle fille režisérky Noámie Saglio, kde stvárnila po boku Juliette Binoche profesorku baletu.


Počas prehliadky Crème de la Crème 6, dňa 9. marca o 18.00, uvedie Jana Bittnerová osobne film Je mi fajn, s.r.o.


Zdroj foto: FILM EUROPE, Carlotta Forsberg

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno