Slovenská filharmónia s Oliverom Dohnányim a Milošom Bihárym

Slovenská filharmónia pre aktuálne epidemiologické opatrenia odvysiela štvrtkový symfonický koncert bez publika v priamom prenose na facebooku a stránke stream.filharmonia.sk.


Program zostavený z diel Glinku, Rachmaninova a Smetanu zaznie pod taktovkou Olivera Dohnányiho. Sólistom večera bude mladý slovenský klavirista Miloš Biháry, v ktorého interpretácii zaznie Koncert pre klavír a orchester č. 2 c mol, op. 18 Sergeja Rachmaninova.


Na úvod koncertu je na programe predohra k opere Ruslan a Ľudmila Michaila Ivanoviča Glinku. Predlohou opery bola pre skladateľa rovnomenná poéma Alexandra Sergejeviča Puškina. Práve predohra, ktorú si vypočujeme je dodnes najznámejšou časťou tohto diela. Po boku orchestra Slovenská filharmónia sa predstaví mladý klavirista Miloš Biháry, v ktorého interpretácii zaznie Koncert pre klavír a orchester č. 2 c mol, op. 18 Sergeja Rachmaninova, najpopulárnejší spomedzi skladateľových klavírnych koncertov. Rachmaninov ho skomponoval na prelome dvoch storočí, v rokoch 1900 až 1901. Premiéra sa konala v Moskve v roku 1901 pod vedením Alexandra Silotiho, sólový part hral 28 ročný skladateľ.

V druhej časti programu zaznie výber symfonických básní Bedřicha Smetanu z cyklu Moja vlasť, Vltava, Šárka a Z českých luhov a hájov, ktoré sú inšpirované históriou, legendami či malebnými scenériami českej krajiny. Koncert si môžete ONLINE vypočuť o 19.00 h.


MILOŠ BIHÁRY
je študentom Vysokej školy múzických umení v Bratislave pod vedením Mariana Lapšanského a Jakuba Čižmaroviča. Na klavíri hrá od svojich 4 rokov. Už počas konzervatoriálnych štúdií sa ako sólista trikrát predstavil so Symfonickým orchestrom Konzervatória v Bratislave v Slovenskej filharmónii. Je víťazom viacerých klavírnych súťaží ako napr. Nitrianska lutna, Schneiderova Trnava, absolútnym víťazom súťaže slovenských konzervatórií a súťaže Piano v modernom rytme v Bojniciach. Na prehliadke Nove tváre jazzu získal cenu za presvedčivý inštrumentálny prejav. Ďalšie ocenenia získal na medzinárodnej klavírnej súťaži Forum per Tasti, ďalej získal ceny Yamaha a Viva Musica Grand Prix. Je jedným z víťazov projektu Talenty Novej Európy a držiteľom mimoriadnej ceny ako najlepší slovenský účastník na Medzinárodnej klavírnej súťaži J. N. Hummela. Zúčastnil sa majstrovských kurzov International Holland Music Session u prof. Mattiho Raekallia z Juilliard School v New Yorku. Absolvoval klavírne recitály v Miláne a v Ríme (pozvanie od maestra Petra Dvorského). So svojou kapelou Miloš Bihary Jazz Funk Brothers získal ocenenie Live Performance za najlepšiu interpretáciu v súťaži JAZZ START UP a vydal svoj debutový album Dont Worry, BIHARY (Hudobný Fond 2019). Popri koncertnej činnosti pôsobí aj pedagogicky na Konzervatóriu v Bratislave.

Zdroj: TS – Martina Tolstová – SF

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno