V piatok 18. marca sa v bratislavskej Redute uskutoční tretí koncert cyklu Junior – pre mladé publikum. S orchestrom Slovenská filharmónia sa predstavia piati talentovaní poslucháči slovenských vysokých hudobných škôl –  Vysokej školy múzických umení v Bratislave a Akadémie umení v Banskej Bystrici, víťazi viacerých interpretačných súťaží  – hobojistka Alžbeta Struňáková, klaviristka Kristina Borbat, huslista Martin Pavlík a dvaja poslucháči odboru spev – sopranistka Mária Tajtáková a barytonista Martin Morháč. Sólisti a Slovenská filharmónia vystúpia pod taktovkou Ondreja Olosa.

Ondrej Olos sa predstaví so Slovenskou filharmóniou  debutovo. Patrí medzi výrazné osobnosti mladej dirigentskej generácie. Štúdium absolvoval  na Konzervatóriu v Žiline a na brnianskej Janáčkovej akadémii múzických umení. V roku 2006 získal Cenu Leoša Janáčka za naštudovanie komornej verzie opery Príhody líšky Bystroušky v Komornej opere JAMU. V súčasnosti pôsobí v Národnom divadle Brno. Ako hosť spolupracuje s domácimi a zahraničnými opernými a koncertnými domami.


Slovenská filharmónia. Zdroj foto: Peter Brenkus

Program je zostavený z diel viacerých skladateľov, v ktorých sa predstavia mladí interpreti.  Na úvod zaznie premiéra symfonického diela Pezzo sinfonico per orchestra mladého slovenského skladateľa Ľuboša Gabča,  ktorý študoval kompozíciu u Vladimíra Bokesa a Mariána Lejavu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. V štúdiu pokračuje na Pápežskom inštitúte posvätnej hudby v Ríme. V Koncerte pre hoboj a orchester C dur RV 447 Antonia Vivaldiho sa predstaví  Alžbeta Struňáková, poslucháčka prvého ročníka magisterského štúdia na VŠMU v triede Róberta Krchniaka.     Nasledovať bude recitatív a ária grófa z opery Figarova svadba, KV 492 Hai già vinta la causa, Wofganga Amadea Mozarta, ktorá zaznie v interpretácii barytonistu Martina Morháča, poslucháča spevu v triede Dagmar Podkamenskej – Bezačínskej na VŠMU v Bratislave.


Martin Morháč, foto: Zuzana Fischer

Vystrieda ju Mozartov Koncert pre klavír a orchester č. 1 g mol, op. 25, ktorý uvedie Kristína Borbat, od roku 2019 študentka  Františka Perglera a odb. asistenta Eduarda Lennera na VŠMU. Po klavírnom koncerte sa započúvame do kavatíny z opery Aleko Ves tabor spit Sergeja Rachmaninova. Rachmaninov skomponoval jednodejstvovú operu v roku 1892, ako absolvent moskovského konzervatória.


Predposlednou skladbou piatkového podvečera bude dvojčasťový Koncert pre husle a orchester č. 1, Sz. 36 Bélu Bartóka, ktorý si vypočujeme v interpretácii Martina Pavlíka, študenta  na Akadémii umení v Banskej Bystrici v triede husľového virtuóza Milana Paľu.  Mária Tajtáková na koncerte so Slovenskou filharmóniou uvedie  Sedem raných piesní Albana Berga, ktoré skladateľ skomponoval  v rokoch 1905-1908. V roku 1928 ich  upravil  pre spev a orchester. Mária Tajtáková  je poslucháčkou doktorandského štúdia na Akadémii umení v Banskej Bystrici v triede  Márie Tomanovej so zameraním na francúzsku lyrickú operu. Koncert začne o 19-tej.


Vstupenky sú v predaji v Pokladnici SF a tiež ONLINE na navstevnik.sk.

 

Zdroj: TS Martina Tolstova, tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno