Slovenská filharmónia sa predstaví v bratislavskej Redute pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina opäť vo štvrtok a piatok 23. a 24 novembra.

Návštevníci koncertov si vypočujú program, s ktorým sa orchester predstaví na tohtoročnom turné v Južnej Kórei (26. 11. – 4. 12. 2023).


  • Pred piatkovým koncertom pozývame všetkých návštevníkov a abonentov na stretnutie so šéfdirigentom Danielom Raiskinom, ktoré sa uskutoční vo foyeri SF o 18.15.

 

Daniel Raiskin, Juraj Bubnáš: beseda pred koncertom

Na úvod večerov zaznie v naštudovaní šéfdirigenta Koncertná predohra Es dur Jána Levoslava Bellu z roku 1876, predstaviteľa slovenskej národnej hudby 19. storočia. Jej  vznik a konkrétne prvé uvedenia nie sú v dostupných prameňoch celkom presné. V Koncertnej sieni SF bude uvedená  autentická verzia predohry z edície kompletne vydaného Bellovho diela Hudobným centrom. Predohra je  súčasťou pripravovaného propagačného CD Slovenskej filharmónie a šéfdirigenta Daniela Raiskina mapujúceho Bellovu symfonickú  tvorbu. Jej zaradením si zároveň pripomenieme tohtoročné 180. výročie narodenia skladateľa.  


Nasledovať bude Travel Notebook pre klavír a orchester  izraelského skladateľa Alexeya Shora, pôvodom z ukrajinského Kyjeva.  V sedemčasťovej suite pre klavír, hudobnom „denníku cestovateľa“ nás skladateľ prevedie mestami s dlhou históriou, Bercelonou, Rímom, Benátkami, Ravennou, Parížom i anglickým Ascotom. Dielo zaznie v interpretácii mladého juhokórejského klaviristu  Yekwona Sunwooa, ktorý študoval na Julliarde i Curtis Institute of Music vo Philadelphii. Je laureátom viacerých medzinárodných klavírnych súťaží.


Yekwon Sunwoo. Foto: Young Chul Kim

V Slovenskej filharmónii debutoval v roku 2017 po boku Juhokórejského KBS Symphony Orchestra. V interpretácii energického umelca zaznie aj Rapsódia na Paganiniho tému pre klavír a orchester, op. 43 Sergeja Rachmaninova – 24 variácií vychádzajúcich z Paganiniho populárneho husľového Capriccia a mol. Koncert uzavrie symfonická fantázia, op. 32 Francesca da Rimini Piotra Iľjiča Čajkovského z roku 1876, dielo inšpirované Danteho Božskou komédiou.  Koncerty sa začnú o 19.00.          


Foto: Peter Brenkus

Piatkový večer bude Koncertom priateľstva medzi Kórejskou republikou a Slovenskou republikou

V nedeľu 26. novembra odcestujú Filharmonici so šéfdirigentom a klavírnym virtuózom Yekwonom Sunwoom na štvrté koncertné turné do Južnej Kórey, kde uvedú so spomenutým programom šesť koncertov. Predstavia sa na ostrove Jeju, nazývanom Havaj Južnej Kórey (28. a 29. 11. 2023), nasledovať bude koncert v priemyselnom meste Ulsan (30.11. 2023), štvrtý koncert zaznie v meste Cheonan (1. 12. 2023), ďalší v hlavnom meste Soul (2. 12. 2023).

Turné uzavrie Slovenská filharmónia so šéfdirigentom Danielom Raiskinom  v juho-kórejskom meste Incheon (3. 12. 2023). V pondelok 4. decembra Slovenská filharmónia pricestuje do Bratislavy, kde počas decembra 2023 ponúkne svojim abonentom a návštevníkom sériu sviatočných koncertov, ktoré vyvrcholia na Silvestra a Nový rok.

 

Zdroj: TS Martina Tolstova, tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie

Titulná foto: Jeremy Enlow

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno