Slnko v sieti: súboj o najlepší film vyhrala dráma Nech je svetlo

„Milan vedel, že píšem úlohu preňho,“ povedal režisér Marko Škop pre náš portál ešte pred premiérou filmu Nech je svetlo o hlavnej postave, ktorú stvárnil herec Milan Ondrík. Prečítajte si aj to, ako vznikali kostýmy pre rozprávku Hodinárov učeň, autor ktorých získal cenu Slnko v sieti.


Slávnostné odovzdávanie národných filmových cien Slnko v sieti sa konalo v 9. septembra 2020 v priestoroch bratislavskej Starej tržnice a v priamom prenose ho odvysiela RTVS na Jednotke. Medzi kandidátmi na ocenenie Slnko v sieti viedol s počtom 12 nominácií filmový thriller Amnestie režiséra Jonáša Karáska o najväčšej väzenskej vzbure v Československu. Amnestie sa uchádzal o cenu v kategórii Najlepší hraný film spolu so snímkami Nech je svetlo Marka Škopa (11 nominácií) a Punk je hned! Juraja Šlauka (6 nominácií). Traja režiséri zároveň ašpirovali aj na cenu v kategórii Najlepšia filmová réžia.


Hoci mal film Marka Škopa o jednu nomináciu menej ako favorizované Amnestie Jonáša Karáska, v hlavných kategóriách bol nakoniec v presile. Známy dokumentarista Marko Škop totiž získal cenu za najlepšiu réžiu aj scenár: „Eva Nová aj Nech je svetlo sú, samozrejme, vymodelovené fiktívne dramatické príbehy. No napríklad mnoho replík je odpočutých zo života. Počas písania scenára robím rešerše, inšpirujem sa predobrazmi, radím sa s odbornými spolupracovníkmi a som šťastný, že zrkadlo mi nastavujú dramaturgovia Zuzana Liová a František Krähanbiel,“ povedal pre náš portál režisér ešte pred vlaňajšou septembrovou premiérou jeho hranej snímky. Hoci v Bratislave tentoraz nebol, „ďakovačku“ mohli sledovať prítomní hostia v Starej Tržnici cez video dokrútku.



Tým sa však ceny pre film Nech je svetlo nekončia. Cenu za najlepšieho herca si prevzal Milan Ondrík, čím zopakoval obrovský úspech z Medzinárodného filmového festivalu Karlovy Vary. Škop o ňom v rozhovore pre náš portál povedal: „Ja som ho v novom filme videl od úplného začiatku a Milan vedel, že píšem úlohu preňho.“ Aj cenu za najlepšiu herečku získala Zuzana Konečná, čím dráma Marka Škopa definitívne ovládla desiaty ročník národných filmových cien Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA) – Slnko v sieti.


Pripomeňme, že film vykresľuje príbeh otca rodiny, ktorý chodí pracovať do Nemecka, aby uživil rodinu. Keď sa však vráti na Vianoce domov, zisťuje, že jeho najstarší syn Adam, je členom polovojenskej mládežníckej skupiny. Navyše, je zapletený do šikanovania a smrti spolužiaka. „V centre príbehu filmu je téma rodiny, téma výchovy. Počas rannej fázy písania scenára sa začali medializovať mládežnícke polovojenské skupiny a už samotná ich existencia sa mi zdala zaujímavá na autorský komentár. Indoktrinácia mládeže tvorí jednu z dôležitých paralelných dejových línií filmu,“ hovorí Škop.

Šesť ocenení, teda najviac, získal počas slávnostného večera film Amnestie. Thriller Jonáša Karáska bodoval za najlepšiu kameru, ktorú si prevzal Tomáš Juríček. Film ocenili aj za najlepší filmový strih, za ktorý si cenu prevzal Matej Beneš a cenu za najlepší zvuk získal Viktor Krivosuský. Akadémia ocenila Amnestie aj najlepšiu filmovú scénu – ceny putovali do rúk trom architektom: Tomášovi Berkovi, Karolovi Filovi a Václavovi Vohlídalovi. Nechýbali ani ocenenia pre hercov vo vedľajších úlohách: SFTA ocenila Annu Geislerovú a Gregora Hološku.

Za najlepšiu filmovú hudbu bol ocenený David Kollar (film Punk je hned!) a úspechu sa dočkala aj rozprávka Hodinárov učeň – kostýmy Marka Cpina a masky Heleny Steidlovej. Kostýmový výtvarník pracoval na kostýmoch do rozprávky pol roka: „Viac pracujem s tvarmi a farbami, pričom hlavná inšpirácia, bola Viktoriánska doba v Anglicku či Francúzsku. Snažil som sa k tomu pristupovať slobodne. Mnoho prvkov som prebral napríklad z francúzskych dedinských krojov, alebo napríklad aj z oblasti Španielska. Mnohé látky sa nám podarilo získať z dovozu, niektoré sme si dali vyrobiť a potlačiť, pre Viktora Preissa sme objednávali látky z Anglicka,“ povedal pre náš portál Marek Cpin.

V kategórii dokumentárnych filmov zvíťazil film Dobrá smrť Tomáša Krupu a medzi animovanými film Šarkan Martina Smatanu.

V jubilejnom 10. ročníku Slnka v sieti sa o ocenenie uchádzalo 24 prihlásených hraných, dokumentárnych a animovaných filmov. Do druhého kola hlasovania posunuli akademici 14 filmov.
Počas galavečera bola odovzdaná aj cena Slnko v sieti za Výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre, ktorú si prevzal Milan Lasica.
O Diváckej cene Slnko v sieti rozhodla v internetovom hlasovaní verejnosť – tešili sa z nej tvorcovia filmu Loli paradička.

Zdroj: redakcia mojakultura.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno