Počas silnej búrky spadol veľký stan, na festivale zasahovali všetky záchranné zložky. Pohodu napokon organizátori predčasne ukončili. Hovorili sme s účastníkmi festivalu, ktorí nám popísali paniku pod stanom.
Vyčíňanie počasia ohrozilo už nejeden festival, aj na Slovensku, napokon, v minulosti aj samotný festival Pohoda. Búrka a silný vietor zvalili veľký stan, poškodili ďalšie stany a pódiá na letisku, kde sa festival Pohoda koná. Záchranári ošetrili 15 ľahšie zranených ľudí a následne ich transportovali do nemocníc v Trenčíne a okolí.

Na festivale bolo viac ako 30-tisíc návštevníkov a organizátori Pohody im v prípade búrky odporučili skryť sa v autách, vypnúť si mobilné telefóny a nezdržiavať sa pri kovových konštrukciách stanov. Nie všetci ľudia sa však stihli evakuovať spred stanu pri hlavnom pódiu. Hovorili sme s účastníčkami festivalu, ktoré sa ešte pred smršťou stihli ukryť vo svojom stane, nemali možnosť okamžitého transportu a noc prečkali v bezpečí vďaka rýchlemu konaniu. Nie každý však mal takéto šťastie. Na mladíka, ktorý tam bol so sestrou a partiou kamarátov, padla plachta zo stanu. „V stane, ktorý mal chrániť životy ľudí a nakoniec bol zasiahnutý silným vetrom a búrkou, nastala panika. Snažil som sa pomáhať ľuďom, ktorí to potrebovali viac ako ja. Moja sestra má doteraz traumu, kamarát dostal panický záchvat. Rodičia našich kamarátov sa zmobilizovali a prišli v noci po nás, aby sme sa v bezpečí dostali domov. Verím, že časom tieto ťaživé spomienky vymažeme všetci, ktorých sa to týka. Úprimne som sa na festival tešil a je mi nesmierne ľúto organizátorov, aj keď môj osobný názor je, že to podcenili a mali konať včas. Pod stanom, ktorý spadol, nastala hrozná panika,“ vyjadril sa pre nás jeden z účastníkov.
Na mieste okrem RZP zasahovala aj Polícia SR, ktorá o udalostiach informovala prostredníctvom sociálnych sietí: „Po páde stanu sme okamžite začali pomáhať osobám nachádzajúcim sa pod spadnutým stanom a v jeho okolí. Zranených sme hľadali aj pomocou služobného psa. Použili sme aj dron s termokamerou za účelom čo najrýchlejšieho nájdenia zranených.“
Mesto Trenčín zabezpečilo pre účastníkov festivalu športovú halu na Sihoti, kde premávala kyvadlová doprava. Ľudia, ktorí sa presúvali po cestách na ceste domov, boli vyzvaní, aby dopravu neblokovali, boli trpezliví a riadili sa pokynmi polície.
Organizátori najprv vydali stanovisko, že musia stanoviť rozsah škôd a bezpečnosť konštrukcií stanov, až následne rozhodnú, či bude festival predčasne ukončený. Po zvážení času na kontrolu stavieb sa však napokon rozhodli Pohodu ukončiť. „Na základe dostupných informácií by kontrola všetkých stavieb nemohla prebehnúť skôr ako do 24 hodín, čo znemožňuje pokračovať v programe festivalu,” oznámili.
Dnes účastníkov prostredníctvom sociálnych sietí informovali, že pre účastníkov „pripravili 10 evakuačných autobusov, ktoré budú o 11.30 pristavené pred hlavným pódiom. Konečnými zastávkami budú Košice, Banská Bystrica a Bratislava.“
Naša zem sa nám pred očami dramaticky mení, teploty sú extrémne a sme svedkami výčinov prírody, ktoré sme predtým nikdy nezažili. A zrejme by si to mali uvedomiť aj tí, ktorí veria v to, že zem je plochá.
Spracovala redakcia mojakultura.sk
Foto: Pohoda festival