Amazon nedávno zverejnil nové zábery z druhej sezóny seriálu Prstene moci, ktoré odhalili novú postavu – legendárneho a záhadného Toma Bombadila. Je to vôbec prvýkrát, čo sa táto prastará postava objaví v adaptácii Tolkienovho diela. Trilógia Petra Jacksona ani animovaný film z roku 1978 nespracovali knižné pasáže, v ktorých sa Bombadil objavuje, a to najmä preto, že jeho prítomnosť v príbehu nemá zásadný vplyv na vývoj deja a vojny v Stredozemi medzi slobodnými národmi a Sauronom.

Tom Bombadil, ktorého stvárni herec Rory Kinnear, je známy svojou veselou povahou a hlbokým vzťahom k prírode. Pojašená bytosť, ktorá zároveň oplýva múdrosťou vekov. V seriáli bude pôsobiť ako sprievodca a pomocník, ktorý poskytuje rady a podporu ďalším hrdinom. Podľa nových záberov sa stretne s Cudzincom, ktorého príbeh sa v prvej sérii točil okolo hľadania vlastnej identity. Predpokladá sa, že Cudzinec je v skutočnosti mladý Gandalf, takže seriál nám veľmi pravdepodobne ukáže prvé stretnutie týchto slávnych postáv Tolkienovho diela.


Záber zo seriálu Prstene moci, na ktorom je Tom Bombadil

Kto je Tom Bombadil? 

Tom je popisovaný ako dobrosrdečný človek s dlhými vlasmi, bradou a farebným oblečením. Má tiež typický modrý kabát a žlté čižmy. Je jedinečný aj tým, že sa zdá byť imúnny voči moci prsteňa. V knižnom príbehu Frodo ponúkne Tomovi prsteň, ten na neho však nemá žiadny vplyv, čo naznačuje, že jeho moc a povaha sú úplne odlišné od ostatných bytostí v Stredozemi. Gandalf o ňom dokonca hovorí, že by nebol dobrým opatrovníkom prsteňa, lebo by naň mohol zabudnúť a stratiť ho.


Tento hrdina je podľa kánonu akousi láskavou entitou, ktorá existovala už pri zrode Stredozeme, sám Tolkien však nikdy nevedel presne vysvetliť účel či poslanie tejto postavy. 


Záber zo seriálu Prstene moci, na ktorom je Tom Bombadil

Dôvodom, prečo sa doteraz neobjavil v žiadnej adaptácii Tolkienových diel, je fakt, že ide o málo dramatickú postavu. Jeho podstatou je neutrálny postoj k dianiu v Stredozemi. Nikdy sa nezapojil do žiadnej z vojen a jeho interakcia s ďalšími postavami bola len veľmi ojedinelá. Na rozdiel od Gandalfa nikdy netlačil iných hrdinov k činom, ani ich neviedol k tomu, aby dosiahli konkrétny cieľ.


Medzi fanúšikmi knižnej predlohy je však Tom Bombadil veľmi obľúbený a jeho neprítomnosť vo filmových adaptáciách bola predmetom mnohých diskusií. To, že sa má objaviť v seriáli, ktorý vyvolal zmiešané reakcie, vzbudzuje nielen veľký záujem a nadšenie, ale aj obavy z predpokladu, že sa stratí tajomstvo, ktorým je postava obklopená.

Seriál sa vracia s druhou sériou 29. augusta 2024 a fanúšikovia môžu očakávať, že Bombadilove scény prinesú odľahčenie do inak temnejšieho tónu série.

 

Spracoval Matúš Trišč

Zdroj foto: Amazon

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno