Špecialitou tohoročného Festivalita nazvaného Bratislava Tango Love bude aj výnimočná dvojica workshopov so zámenou partnerov/lektorov z Argentíny. Vzniknú tak atypické kombinácie profesionálnych párov, ktoré budú v tejto netradičnej formácii viesť hodiny.

Tango argentino má na mape tanečných škôl a podujatí „zapichnuté špendlíky“ takmer po celej Európe i mimo nej. Stalo sa nie len trendy (to by bola priveľmi povrchná motivácia), ale predovšetkým životným štýlom mnohých ľudí na celej zemeguli. Argentína zadefinovala a vygenerovala v minulosti fenomén, ktorý funguje aj v súčasnosti a javí znaky akejsi prazvláštnej nekonečnosti. Tango argentino je hraničná záležitosť pohybujúca sa v mantineloch „buď – alebo“. Je ako Berlín – buď si ho zamilujete, alebo vás neosloví, neexistuje nič medzitým. Tango svojou intimitou (a nielen tou fyzickou) zo všetkých tancov najviac reflektuje život. Možno práve preto priťahuje (a niektorých aj odpudzuje) ako magnet.  


Pablo Rodriguez & Majo Martinera

Jeseň sa zvyčajne mení v Bratislave na kultúrnu explóziu. Začína sa divadelná sezóna, Bratislavské hudobné slávnosti,  striedajú sa podujatia Bienále ilustrácií Bratislava s Bienále animácie Bratislava, spravidla sa koná festival súčasného tanca Bratislava v pohybe a medzi arzenál umeleckých aktivít patrí už niekoľko rokov aj Bratislavský Tango Festival, ktorého veľkorysé znenie (podobne ako u iných organizácií, inštitúcií a agentúr) na „chvíľu“ pribrzdila pandémia.


Organizátori BTF (tí istí, ktorí organizujú aj Bratislavský Tango Maratón zvyčajne v jarných mesiacoch) sa kulantne vynašli a v tomto „prechodnom“ období (už druhý rok) organizujú Festivalito, ergo akúsi komornejšiu podobu festivalu a maratónu zároveň. V roku 2022 sa bude konať toto exkluzívne podujatie argentínskeho tanga opäť v gescii TangoVida o.z. v dňoch 16. až 18. septembra. Workshopy pre registrovaných účastníkov budú prebiehať v Riverpark Dance School, resp. v nových priestoroch tejto tanečnej školy na Laurinskej ulici č. 14 v srdci Starej Bratislavy, pričom denné (dve) a nočné (tri) milongy (tanečné večery) aj s performáciami pozvaných hostí z Argentíny a Srbska sa znova uskutočnia v priestoroch kultového V-Klubu, ktorý je spoluorganizátorom tejto veľkolepej aktivity. Bratislava bude vítať tanečníkov z rôznych kútov sveta už na PREparty a lúčiť sa s nimi bude na AFTERparty v obľúbenom podniku Kafé Scherz na Palisádach v deň „pred“ a v deň „po“ konaní Festivalita.

Tangueri a Tanguerky z celého sveta sa budú môcť prihlásiť na pestré spektrum tematicky zameraných tango workshopov a seminárov, ktorých bude v rámci troch dní desať a budú ich viesť lektori Bruno & Rocio a Pablo & Majo z Argentíny. Prvý pár hostilo Slovensko na Bratislavskom Tango Festivale a druhý na Festivalite už v minulosti a ich lektorovania ako aj exkluzívne vystúpenia na milongách si budú môcť účastníci vychutnať aj spolu s ďalšími hosťami zo Srbska, ktorými bude pár Relja Dereta & Aleksandra Todič. Špecialitou tohoročného Festivalita nazvaného Bratislava Tango Love (v podtexte festival s pocitom maratónu) bude aj výnimočná dvojica workshopov so zámenou partnerov/lektorov z Argentíny. Vzniknú tak atypické kombinácie profesionálnych párov, ktoré budú v tejto netradičnej formácii viesť hodiny. Bez muziky by to tak celkom nešlo, a preto na Festivalite v Bratislave bude hrať do tanca až sedem dám : Zuzana  z Bratislavy, Sonja a Djiki z Belehradu, La Gata Negra z Amsterdamu, Claire z Bruselu, Asya z Paríža a Magdalena z Viedne.


Dobrá správa pre všetkých tango chtivých, ktorí už na nejakej úrovni tancujú tango argentino je, že registrácia na Festivalito Bratislava Tango Love 2022 je od 8. júla. Akceptovaní sú aj začiatočníci (avšak aspoň s niekoľko mesačnou tanečnou skúsenosťou v tangu) aj pokročilejší a pokročilí účastníci oddiferencovaní v jednotlivých stupňoch workshopov podľa náročnosti. Počet miest je limitovaný, takže v tomto smere by som  na mieste záujemcov neotáľala. Stačí si vybrať z ponuky, naplánovať pri registrácii termíny a do pohotovostnej polohy „nainštalovať“ tanečnú obuv.  Apropó, nové topánočky na tango sa budú dať kúpiť aj priamo na mieste, ako zvyčajne. Príďte si na Festivalito 22 zdokonaliť svoje tango – budete sa v ňom lepšie cítiť a ešte to  bude aj príťažlivo vyzerať. Napokon, nové objatia nikdy nezaškodia, zvlášť keď budú zážitkové, emotívne a trebárs aj zo zahraničia.

Bližšie informácie nájdete na www.bratislavatangolove.com

 

Barbara Brathová

Titulná foto: Bruno Tombari & Rocio Lequio

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno