„Divadlo má rozpracovaných niekoľko scenárov a až následne, keď sa situácia stabilizuje sa bude dať povedať, ktorý je správny,“ hovorí pre náš portál generálny riaditeľ ŠDKE Igor Dohovič.


V súvislosti s pandémiou na Slovensku i ďalších európskych krajinách sú všetky divadlá zatvorené. Aké opatrenia ste zaviedli počas prvých dní?
V prvých dňoch krízy sme pracovali podľa príkazov riaditeľa kvôli rýchlemu skoordinovaniu a vysvetleniu mimoriadnej situácie. Od 16.3. bol zriadený krízový štáb, ktorý pravidelne zasadá každé 2 pracovné dni a vyhodnocuje situáciu. Samozrejme pravidelne informujeme zamestnancov o nových skutočnostiach a opatreniach.


Aká je aktuálna situácia v ŠDKE? Chodia administratívni zamestnanci do práce? Aká je situácia s umelcami?
Je zabezpečený nevyhnutný chod našej inštitúcie, umeleckí zamestnanci majú nariadenú domácu prípravu.


Krízový štáb ŠDKE sa bude musieť vysporiadať aj s výrazným negatívnym dopadom na hospodársky výsledok. Viete už teraz vyčísliť aspoň približne straty, ktoré hrozia?
Predbežné výpadky príjmov sme zatiaľ vyčísľovali do konca júna 2020. Odhadom predstavujú sumu niekoľko stotisíc eur.


Čo sa týka vyplácania miezd – koľko percent mzdy aktuálne divadlo vypláca svojim zamestnancom? Uvažujete aj nad menej populárnymi krokmi v snahe znížiť finančný dopad tejto krízovej situácie? Ak áno, aké?
V danej chvíli zamestnanci nemajú žiadne obmedzenia ohľadom svojich platových podmienok a keďže sme príspevková organizácia MK SR, budeme sa riadiť určite záväznými pokynmi nášho zriaďovateľa.

Igor Dohovič je už druhú sezónu povereným generálnym riaditeľom ŠDKE.

Kvôli vzniknutej situácii sú ohrozené nielen repertoárové predstavenia, ale aj premiéry. Ako budete riešiť situáciu s premiérami, ktoré ste plánovali? Aký je ich počet? Ktoré inscenácie ste už museli zrušiť, prípadne presunúť na iný termín? Je vôbec možné z prevádzkových dôvodov zvažovať odloženie premiéry či aktuálne budete musieť prerábať celý plán pripravovaných inscenácií na danú a nasledujúcu sezónu?
Všetky opatrenia o zastavenom predaji, nových premiérach, repertoárových predstavení sú prijaté do odvolania. Žiaľ, vývoj reálnej situácie nám nedovoľuje záväzne povedať, akým spôsobom budeme pokračovať. Je vypracovaných niekoľko alternatív a reálne vybrať najvhodnejšiu budeme schopní až v bode stabilizácie celej situácie. Všetky teraz vyslovené konkrétne informácie by zajtra nemuseli platiť. Samozrejme budeme našich divákov informovať vo veľkom predstihu o tom ako a kedy nastavíme reštart našej činnosti.

Takáto krízová situácia v kultúre – na Slovensku ani vo svete azda nebola ešte nikdy taká dramatická. Je vôbec možnosť pripraviť sa na takéto niečo?
Myslím, že na takéto situácie sa nedá pripraviť, iba sa poučiť do budúcnosti, že vôbec nič na svete nie je samozrejmosť.

Počítate aj s pomocou štátu? Prípadne, obrátili ste sa už na novú vládu? Filmári tak už urobili…
Myslíme si, že v prvom rade je potrebné zastaviť šírenie nákazy a rozhovory ohľadom pomoci od štátu alebo iné témy majú miesto až po stabilizácii situácie a zabezpečení ochrany ľudí.

Existujú rôzne predpoklady: niektoré teórie hovoria, že život sa do normálu dostane až v júni a to je de facto už koniec sezóny. Ráta divadlo aj s takouto možnosťou?
Divadlo má rozpracovaných niekoľko scenárov a až následne, keď sa situácia stabilizuje sa bude dať povedať, ktorý je správny.

V laickej verejnosti sa ozývajú mnohé hlasy, že v súčasnosti je potrebné sanovať iné profesie, ktoré sú pre život občanov Slovenska podstatnejšie a kultúru a umelcov odsúvajú na vedľajšiu koľaj. Čo by ste im odkázali?
To, čo sme napísali o dve otázky vyššie.

Zuzana Vachová
Zdroj foto: ŠDKE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno