Výstava diplomových prác Katedry intermédií VŠVU je prvým krokom k plánovanej spolupráci Kunsthalle Bratislava a Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Prezentujú sa na nej diela minuloročných absolventov, ktoré z dôvodu aktuálnej situácie nemali možnosť byť predstavené verejnosti.

Autorov a autorky spája záujem o introspekciu, pohľad do seba, cez ktorý však pozorne sledujú svet. Telesnosť v ich tvorbe sa hlási o slovo ako psychosomatická konzekvencia fungovania v spoločnosti presýtenej informáciami, kapacity našej pozornosti, tlaku na výkon a na neustálu prácu. Byť stále k dispozícii a reagovať. Hľadajú stratégie vyrovnávania sa s touto situáciou, od eskapizmu, cez pomenovanie tabuizovaných javov, ironizáciu, ritualizáciu…


“Zámerom spolupráce medzi Kunsthalle Bratislava a Katedrou intermédií VŠVU je priblíženie tejto jedinej bratislavskej štátnej inštitúcie pracujúcej výlučne so súčasným umením najmladšej generácii umelcov. Dať im hlas, poskytnúť im priestor na prezentáciu, odbornú podporu, skúsenosť s fungovaním inštitúcie, motivovať ich realizovať nové projekty, ktoré budú odprezentované širokej verejnosti. Veríme, že takáto skúsenosť im pomôže zorientovať sa v súčasnom umení a že ich povzbudí k ďalšej tvorbe, i po skončení VŠVU. Práce vystavené na tejto výstave považujem za silné, výrazné výtvarné diela a som presvedčená, že o ich autoroch budeme ešte počuť.” vyjadrila sa Lýdia Pribišová, kurátorka priestoru Kunsthalle LAB.


Diplomové práce Matúša Pisarčíka, Dušana Prekopa a Andrey Roškovej vznikli pod vedením Antona Čierneho a Jaroslava Kyšu v Ateliéri priestorových komunikácií, diplomové práce Doroty Brázdovičovej a Ondřeja Houšťavy pod vedením Martina Piačeka a Dávida Koroncziho v Ateliéri vvv.

Otvorenie: 30. 4. 2021 | 18:00 — 20:00
Kurátorská spolupráca: Lýdia Pribišová
Trvanie: 30. 4. 2021 – 16. 5. 2021
Miesto: Kunsthalle LAB


Vystavujúci umelci a umelkyne prezentovaní v Kunsthalle LAB:
Dorota Brázdovičová, Ondřej Houšťava, Matúš Pisarčík, Dušan Prekop, Andrea Rošková

Zdroj: TS Kunsthalle Bratislava
Zdroj foto: archív Kunsthalle Bratislava, Gintarė Žaltauskaitė

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno