Naše hlavné mesto bude už po piatykrát hostiť festival SAXOPHOBIA BRATISLAVA venovaný saxofónu. Ale nie jazzovému, ako by sa to možno dalo čakať, lež saxofónu v klasickej hudbe. Popri majstrovských kurzoch sú už tradične jeho súčasťou aj dva verejné koncerty, ktoré prinesú viac než zaujímavý program.

Saxophobia Bratislava je projekt, ktorý ukazuje slovenskému publiku saxofón trochu inak, než je zvyknuté – ako plnohodnotný nástroj klasickej aj súčasnej hudby. Od 10. júna budú v hlavnom meste prebiehať majstrovské kurzy za účasti piatich špičkových zahraničných lektorov z Francúzska, Holandska, Slovinska, Rakúska a Česka. Pri tejto príležitosti pripravili organizátori pre verejnosť dva koncerty s rozmanitosťou štýlov od klasickej hudby obdobia baroka, romantizmu či impresionizmu, cez súčasné kompozície až po filmovú hudbu. Veľkou raritou je 40-členný saxofónový orchester, ktorý priamo na kurzoch pod vedením dirigenta Mariána Lejavu naskúša program záverečného koncertu v Slovenskom rozhlase, na ktorom odznie aj niekoľko slovenských a svetová premiéra. „Programy koncertov sa snažíme vymyslieť tak, aby si publikum naplno vychutnalo možnosti saxofónu ako veľmi zaujímavého nástroja, pretože sa na ňom dá nielen hrať krásnu melódiu, ale môže sa používať napríklad aj ako perkusívny nástroj alebo sa na ňom dajú vyludzovať rôzne zvukové efekty. Je veľmi zaujímavé, ako dokážu saxofón využiť napríklad súčasní skladatelia, ktorých kompozície nie sú ani nepočúvateľné, ani hrôzu vzbudzujúce, ako sa naše publikum často pri slovnom spojení ‘súčasná hudba’ obáva,“ uviedol riaditeľ festivalu Ladislav Fančovič.


GALAKONCERT zahraničných lektorov sa bude tradične konať v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v piatok 11.6.2021 o 19:00 hod a predstavia sa na ňom zahraniční lektori majstrovských kurzov:


Philippe Portejoie (Francúzsko)

Andreas van Zoelen (Holandsko)


Lev Pupis (Slovinsko)

Markus Holzer (Rakúsko)

Kateřina Pavlíková (Česko)

O klavírny sprievod sa postará Ladislav Fančovič a záverečnú skladbu koncertu odohrajú všetci účinkujúci spolu ako saxofónové sexteto. Program prinesie skladby pre naše publikum známych aj menej známych autorov ako L. van Beethoven, A. Dvořák, F. Poulenc, E. Hlobil, A. Glazunov, A. Valle-Lattanzio či P. Geiss a dvaja z interpretov – A. van Zoelen a P. Portejoie – uvedú svoje vlastné kompozície.

Mimoriadnej obľube sa teší aj Záverečný koncert SAXOFÓNOVÉHO ORCHESTRA v Slovenskom rozhlase v nedeľu 13.6.2021 o 18:00 hod. Orchester zložený zo 40-tich saxofonistov a jednej sady bicích nástrojov odohrá program, ktorý účastníci nacvičia priamo na kurzoch. Pod taktovkou Mariána Lejavu zaznejú skladby známeho klasického repertoáru ako temný a vzrušujúci Tanec kostlivcov od C. Saint-Saënsa, jedna z predohier L. van Beethovena, Valčík z Džezovej suity od D. Šostakoviča, hudba z nemého filmu The Kid Ch. Chaplina a na záver orchester predstaví na Slovensku doposiaľ neuvedenú Mississippi Suitu od F. Grofého, v ktorej sa spája klasická hudba s motívmi spirituálov a jazzom. Program koncertu doplnia komorné diela pre saxofónové kvarteto (v slovenskej premiére skladba Saxburger od J. Iršaia), saxofónové sexteto (J. S. Bach: Sinfonia, B. Bartók: Rumunské tance) a komorné saxofónové zoskupenie (A. Vivaldi – Koncert pre dve violončelá g mol v úprave pre dva sopránové saxofóny). 

Predaj vstupeniek v sieti Ticketportal

FaceBooková stránka

GALAKONCERT 11.6

SAXOFÓNOVÝ ORCHESTER 13.6.

Nad podujatím prevzal záštitu primátor Bratislavy, Matúš Vallo.

Hlavný partner: Fond na podporu umenia

Partneri: Rakúske kultúrne fórum, České centrum, Francúzsky inštitút, Holandské veľvyslanectvo, Veľvyslanectvo Slovinskej republiky, Veľvyslanectvo Českej republiky, Buffet Crampon, RTVS, Magistrát hl. mesta SR Bratislavy, BKIS, Hudobné centrum, Konzervatórium v Bratislave, Tatra Hotel, Hostel Chords, Naglreiter, Rádio Devín, Mesačník inBA, Hudobný život, mojakultura.sk, citylife.sk, Rádio Lumen.

Zdroj: TS – Jana Dekánková, PR manažér podujatia

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno