Na obrazovky verejnoprávnej televízie, konkrétne jej tretieho programu, ktorý sa venuje najmä domácej a archívnej umeleckej tvorbe, prichádzajú predstavenia Štátneho divadla Košice. A to je skvelá správa!


Na svoje si počas nadchádzajúcich dní prídu nielen milovníci činohry, ale aj opery a baletu. Do programového vysielania Trojky sa totižto dostali diela ako Jurgova Hana, Večer klasického tanca, Manželstvo v piesňachŠkola žien.


Inšpirovaná poviedkou Ivana Horvátha, v podaní činohry Štátneho divadla Košice, rozpráva súčasná slovenská hra Jurgova Hana príbeh o stereotype vzťahov, citovej vychladnutosti, ale aj vášnivej pudovosti. Príbeh zachytáva problémy súčasnej rodiny, ktorá nie je schopná vytvoriť teplo domova, poskytnúť citové zázemie a byť oporou. Krutý humor o každodennom živote na periférii. Aj o tom je Jurgova Hana, ktorú nájdete v archíve RTVS.


Dnešný večer bude pre zmenu patriť baletu a Večeru klasického tanca. Sólisti a zbor sa predstavia vo fragmentoch svetových baletov spoločne so špeciálnym hosťom, ukrajinským tanečníkom a choreografom, ktorý je kritikmi označovaný za „tanečníka storočia“, bývalým sólistom baletu Viedenskej štátnej opery, Národného baletu v Kanade, riaditeľom Staatsballet v Berlíne a čestným profesorom ukrajinskej Akadémie choreografie, Vladimirom Malakhovom. Ak patríte k fanúšikom baletu, rozhodne si nenechajte ujsť najkrajšie fragmenty baletov Labutie jazero, Spiaca krásavica, Plamene Paríža, Luskáčik, Giselle a ďalších.


Pre milovníkov opery bude určený piatkový večer a dielo Manželstvo v piesňach, ktoré rozpráva o vzťahu Gustava Mahlera, vynikajúceho dirigenta a riaditeľa Viedenskej dvornej opery, a jeho skoro o 20 rokov mladšej manželky Almy Mahlerovej.

V sobotu sa opäť vrátime k činohre, a to konkrétne ku klasickej komédii francúzskeho dramatika Jeana Baptista Poquelina Molièra Škola žien. Vychutnajte si aj vy skvelé diela Štátneho divadla Košice priamo u vás doma. 

Spracovala: redakcia mojakultura.sk
Zdroj foto: archív ŠKDE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno