Má slovensko-austrálsky pôvod, žije na Slovensku a v Anglicku. Klavíru sa venuje od svojich 7 rokov.

Vo februári 2021 sa stal najmladším rezidenčným sólistom Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu.


Rozhlasáci majú novú posilu: rezidenčným sólistom je 14-ročný klavirista Ryan Martin Bradshaw

Od svojich 9 rokov je mimoriadnym žiakom pre nadané deti na viedenskej Universität für Musik und darstellende Kunst, odbor klavír. Bol prijatý na prípravné štúdium “Vorbereitungslehrgang” v rámci tej istej univerzity. Počas svojho štúdia okrem významných koncertov dostal možnosť hrať pre Marthu Argerich a zahral si aj na verejnom majstrovskom kurze s Lang Langom. Medzi jeho najdôležitejších pedagógov patrí na Slovensku Venceslava Ilievska a vo Viedni Vladimir Kharin. Od septembra 2023 študuje na prestížnej internátnej škole Rugby School v Anglicku program IB Diploma, kde je držiteľom hudobného štipendia “Music Scholar”.


Ryan Martin Bradshaw

V júni 2023 bol Ryan pozvaný na prestížny medzinárodný klavírny festival Piano Texas v USA. V rámci programu „Young Artist“ mal mnoho koncertov a absolvoval majstrovské kurzy s významnými pedagógmi a klaviristami ako Dang Thai Son, Tamás Ungár, Yoheved Kaplinsky, Fabio Bidini, Vanessa Latarche, Pascal Nemirovski a Mikhail Voskresensky. Ryan je laureátom 19 medzinárodných klavírnych súťaží. Medzi najvýznamnejšie patria: Ettlingen v Nemecku, Concertino Praga, Aarhus Dánsko (tri ocenenia), súťaž Vladimira Kraineva v Moskve (3 ocenenia), Zlatý luskáčik v Moskve (cena Čajkovského konzervatória), Chopinova súťaž v Poľsku, súťaž Franza Liszta vo Weimare, Bélu Bartóka v Rakúsku, súťaže v Záhrebe, Sofii, Enschede, Bukurešti, Brne, Košiciach, cena EMCY a mnoho ďalších. V roku 2021 sa stal víťazom Virtuosos V4+ za Slovensko s porotcom Placidom Domingom. V marci 2021 mu vydal Český rozhlas prvé profilové CD za 1. cenu na súťaži Concertino Praga.


Od svojich 8 rokov zbiera svoje skúsenosti v hre s orchestrom. Odvtedy vystupoval viackrát so známymi orchestrami ako sú Ruská filharmónia pod vedením Vladimíra Spivakova, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu pod vedením Ondreja Lenárda, Symfonický orchester Českého rozhlasu pod vedením Alexandra Liebreicha a Pavla Popelku, Lodžská filharmónia v Poľsku, Štátny komorný orchester Žilina pod vedením Pawla Kotlu.


Pod taktovkou Ondreja Lenárda: Schumannova poetika v podaní Bradshawa a impozantný Zarathustra

Hral vo významných koncertných sálach ako Musikverein Glass Hall a Brahms saal vo Viedni, Čajkovského sála moskovského konzervatória, Svetlanovská sála v Dome hudby v Moskve, Dvořákova sála v pražskom Rudolfíne, Salzburg Mozarteum, Musikhuset v Aarhuse, v Slovenskej filharmónii a ďalších. Ryan je pravidelne pozývaný na rôzne hudobné festivaly ako sú Bratislavské hudobné slávnosti, Kodanský letný festival, Smetanova Litomyšl, Medzinárodný hudobný festival Český Krumlov, Schubertiade v Roskilde, Arsonore v Grazi, Philadelphia Music Festival, Rovereto Mozart Festival.

 

Zdroj: RTVS

Zdroj foto: archív umelca, RTVS

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno