Nový celovečerný dokumentárny koprodukčný film RTVS s prvkami dokudrámy Konštantínov tajný kód odkrýva tisíc rokov zamlčiavané dejinné poslanie Slovákov i Slovanov vôbec, majstrovsky zašifrované vo veľbásni Proglas. Film sa nakrúcal vo viacerých krajinách (Bulharsko, Česko, Chorvátsko, Macedónsko, Slovensko, Srbsko, Taliansko, Ukrajina) a RTVS ho uvedie v premiére na Sviatok sv. Cyrila a Metoda, v utorok 5. júla o 20.10 h na Dvojke.

Konštantínov tajný kód je príbehom najstaršej slovenskej veľbásne s názvom Proglas, ktorá oslavuje písmo i Sväté Písmo, ktoré boli dané a zverené našim predkom – Slovenom. Na tisíc rokov sa však stratila a úplne vybledla nielen z vedomia Slovenov, ale i Slovanov vôbec. Po jej znovuobjavení v 19. storočí o nej jazykovedci zistili dôležité fakty, ktoré jej prinavrátili literárny status, aký si zaslúži. Analyzujú otázky typu: „Kto je autorom Proglasu, akým písmom bol napísaný a komu bol určený?“,  ale odkrývajú aj významný odkaz, pomyselný tajný kód, ktorý autor umne zašifroval do básne nielen prostredníctvom výtvarne neobyčajného písma, ktoré sám vynašiel.


Dokumentárny film obsahuje aj inscenované obrazy znázorňujúce stredovekú školu pôsobiacu v priestoroch chrámu, ktorý stál na Devíne, a ktorého existenciu preukázal archeologický výskum.  Školu založili a viedli vierozvestci Konštantín – Filozof s Metodom, ktorí na naše územie prišli na pozvanie moravského kniežaťa Rastislava.


Pre našich predkov vytvorili písmo a preložili doň Štvoroevanjelium, ktoré sa začína Proglasom. Presadili používanie staroslovenčiny ako štvrtého liturgického jazyka, čím Slovenov postavili na úroveň ostatných európskych národov.


Dokumentárny film sa nakrúcal vo viacerých krajinách a účinkujú v ňom:  prof. Svetlina Nikolova – Bulharsko,  dr. Václav Čermák –  Česko,  dr. Josip Bratulić, dr. Marica Čunčič –  Chorvátsko,  prof. Maja Jakimovska Tošič –  Macedónsko,  prof. Vidan Nikolič, Srbsko, prof. Matúš Homza, Mgr. Elena Šubjaková, prof. Ján Zambor, prof. Cyril Vasiľ–  Slovensko, prof. Francesco Leoncini, Taliansko,  prof. Olena Shymko– Ukrajina.


Konštantínov tajný kód odvysiela RTVS na Dvojke v premiére v utorok 5. júla o 20.10 h.

 

Zdroj: TS Stanislav Čačko, PR manažér RTVS

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno