Rómovia na celom svete oslavujú 8. apríl ako Medzinárodný deň Rómov. Pripomínajú si tak tento rok už 51. výročie Svetového kongresu Rómov, ktorý sa konal v Orpingtone pri Londýne, a na ktorom sa zišli Rómovia z celého sveta. Bol to mimoriadne dôležitý medzník v boji Rómov za svoje sebaurčenie. RTVS k tomuto Medzinárodnému dňu pripravila do svojho vysielania viaceré programy.

 

Redakcia národnostného vysielania Rádia Patria, Štúdio RTVS Košice, si tento deň pravidelne pripomína rôznymi aktivitami. V tomto roku do vysielania pripravila rozhlasovú adaptáciu rozprávky Ako sa narodili husle, a to v slovenskom i rómskom jazyku.  Rozprávka bola prvýkrát publikovaná v roku 1899 vo Veľkej Británii, v zbierke rozprávok s názvom Rómske ľudové rozprávky, ktoré majú podtitul Rómske posvätné texty.


Na území dnešného Rumunska ju zaznamenal folklorista, alebo ako sa sám označoval “vykladač rómskeho života” Francis Hindes Groome.  Rozprávku podľa pôvodnej predlohy pre rozhlas zdramatizovala Erika Godlová. „Téma rozprávky je aktuálna aj dnes, každý deň sa rozhodujeme, kde je hranica, ktorú pre vlastný prospech už neprekročíme, čo sme ochotní obetovať, aké hodnoty nezradíme. Často je to tanec na hrane,“ hovorí o tom, prečo zdramatizovala práve tento text. Hru v réžii Romana Goroľa nahrali externí rómski spolupracovníci a spolupracovníčky redakcie z celého východného Slovenska. Slovenská premiéra hry bola uvedená vo vysielaní 27. marca, rómsku verziu odvysielame v premiére 10. apríla o 18:15 h na vlnách Rádia Regina.


Okrem toho prináša Redakcia národnostného vysielania Rádia Patria aj vysielanie o významných historických udalostiach spojených s Medzinárodným dňom Rómov, ako aj spomienku k 31. výročiu uznania Rómov ako národnostnej menšiny na Slovensku. Pre potreby učiteľov a učiteliek, ktorí pracujú s rómskymi deťmi, pripravila redakcia výber z vysielaných relácií, ktoré môžu pomôcť vo vyučovacom procese. Ide o literárne texty, rozhovory s mladými ľuďmi či historicky zamerané relácie k dejinám Rómov. Materiál pod názvom Rozhlas pre integráciu Rómov zverejnilo aj Metodicko-pedagogické centrum v Prešove na svojej webovej stránke.

Ďalšie mimoriadne podujatia (vrátane verejných nahrávok) určené rómskej menšine redakcia už tradične pripravuje pri príležitosti Pamätného dňa rómskeho holokaustu, ktorý si Rómovia a Rómky pripomínajú 2. augusta. Posledný júlový víkend bude aj tento rok špeciálne venovaný téme holokaustu Rómov.


Televízna Dvojka odvysiela pri príležitosti tohto Medzinárodného dňa vo štvrtok 7. apríla o 20.10 h filmovú road movie režiséra Ladislava Kaboša Kapela o putovaní kapely rómskych muzikantov na ich ceste za lepším životom, pokračovať bude dokumentom Nájsť si svoje miesto režiséra Jozefa Banyáka o mladých Rómoch, ktorí nepopierajú svoju príslušnosť k rómskej komunite a sú plnohodnotne integrovaní do majoritnej spoločnosti. Dokument Dvojka odvysiela v premiére o 20.35 h. Téme sa bude venovať aj premiérová časť diskusnej relácie Silná zostava o 22.00 h. S moderátorkou Veronikou Cifrovou Ostrihoňovou budú na tému Čím nás rómske ženy – matky môžu inšpirovať? diskutovať hudobníčka Silvia Sarköziová, Jolana Nátherová z občianskeho združenia Nádej deťom a antropológ Andrej Belák. 

Medzinárodný deň Rómov bude vo vysielaní Dvojky RTVS rezonovať aj v piatok 8. apríla. O 12.30 h budeme v dokumentárnom filme Materinská škola hľadať odpoveď na otázku, či je materinský jazyk rómskych detí rómčina alebo slovenčina, o 13.05 h Dvojka ponúkne v repríze reláciu Silná zostava, o 13.55 h to bude príbeh charizmatickej “omamy” Alexandry Giňovej, ktorá vystupuje proti generačnej chudobe v segregovanej rómskej osade s názvom Cesta von, o 14.50 h dokumentárny film režiséra Pavla Pekarčíka o nepočujúcich deťoch v rómskych osadách Kašuke ďivesa – Hluché dni a po 16.30 bude jednou z tém televíznej Reginy vysielanej z košického štúdia RTVS aj vzdelávanie rómskych detí.

Hluché dni. Zdroj foto: DaFilm

Rádio Slovensko odvysiela pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov už vo štvrtok 7. apríla predpoludním v rubrike Príbeh na týždeň: Príbehy o inšpiratívnych ženách profil Júlie Čurillovej, ktorá 25 rokov vedie ZŠ v Bystranoch, ktorú navštevujú iba Rómovia. V piatok 8. apríla je pripravená publicistika na tému: S akými predsudkami sa stretávajú mladí a zároveň aj nadaní Rómovia?

Petra Bernasovská a Richard Dedek v piatkovom programe Dobré ráno, Slovensko! privítajú omamu Annu Mikovú. Rádio Regina Stred odvysiela v piatok 8. apríla o 10.40 h rozhovor na tému “Ako učiť stredoškolákov históriu Rómov?”

 

Zdroj: TS – Stanislav Čačko PR manažér RTVS

Zdroj foto: Titulná: Hluché dni – DaFilm.sk

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno