RTVS so živým vysielaním na Bibliotéke

Vyše 30 podujatí počas štyroch dní pripravila RTVS na tohtoročnej Bibliotéke. Po prvý raz v histórii bude mať na medzinárodnom knižnom veľtrhu vlastné pódium s rozlohou 200 metrov štvorcových.


Návštevníci Bibliotéky tak budú svedkami živého rozhlasového a televízneho vysielania, verejných nahrávok, rozhovorov s autormi a prezentácie knižných noviniek a CD z dielne RTVS.


„Bibliotéka sa počas svojej existencie vypracovala na skutočný sviatok milovníkov kníh a dobrej literatúry. Som preto nesmierne rád, že RTVS sa ako národná kultúrna informačná inštitúcia konečne na Bibliotéke zúčastní v rozsahu, ktorý nám ako najväčšiemu šíriteľovi a popularizátorovi literatúry a kníh všetkých druhov a žánrov prislúcha. Aj prostredníctvom našich televíznych a rozhlasových relácií, diskusií a živých vstupov z Bibliotéky sa ušľachtilé myšlienky a zážitky z dobrodružstva zvaného dobrá kniha dostanú k oveľa širšiemu publiku. A z toho sa ako vášnivý čitateľ veľmi teším,“ vyjadril sa generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.


Hneď v prvý deň, vo štvrtok 7. novembra, odštartuje RTVS svoje pôsobenie na veľtrhu živým vysielaním Rádia_FM, venovaným aktuálnym fenoménom literatúry. Rádio Regina Západ si na pódium pozve Luciu Molnár Satinskú, ktorá porozpráva o fejtónovej zbierke svojho otca – Moji milí Slováci. Návštevníci Bibliotéky tiež spoznajú tváre moderátorov Rádia Litera a Rádia Junior. O literárnych cenách na Slovensku bude viesť debatu Rádio Devín, ktoré sa zároveň pozrie na úplný slovenský preklad najvýznamnejšieho diela ruskej literatúry 20. storočia – Bulgakovov román Majster a Margaréta.


Na knižný veľtrh sa v piatok 8. novembra presunie ranné vysielanie Rádia Slovensko s moderátorskou dvojicou Ivanou Ilgovou a Romanom Bombošom, s množstvom zaujímavých hostí z literárnej oblasti a hudobnými vstupmi kapely King Shaolin. Rádio Devín predstaví pokračovanie príbehov pavúčej rodiny Websterovci 2, ktoré RTVS odvysiela počas tohtoročných vianočných sviatkov. Novú rozprávkovú knihu prídu uviesť do života autorka námetu Katarína Kerekesová, ilustrátor Boris Šima a animátorka Ivana Tirpáková. Rádio Devín sa bude venovať tiež novému prekladu básnickej zbierky Oblak v nohaviciach od Vladimira Majakovského. Aj popoludňajší poldruhahodinový Dámsky klub na Jednotke sa bude vysielať z Bibliotéky. Peter Bič, Katka Brychtová, Etela Farkašová, Tamara Heribanová, Ľubica Čekovská – to sú len niektoré mená hostí, ktoré si pozvú moderátorky Karin Majtánová a Soňa Müllerová. Návštevníci sa môžu následne zúčastniť verejnej nahrávky relácie Večera s Havranom, ktorú v utorky uvádza televízna Dvojka. Diskusia sa tentokrát bude týkať budúcnosti čítania.

Sobotňajší (9.10.) ranný program začína živé vysielanie Rádia Regina Západ s autormi knižných noviniek, ako sú napríklad 707 slovenských hradov, zámkov, kaštieľov, panských sídiel a pevností, Najväčšie záhady a mystéria Slovenska, Uhorskí králi či Legenda o Braslavovi. RTVS tiež predstaví svoju knižnú novinku Miniromány, ktorú vydáva spolu s CD k 30. výročiu Nežnej revolúcie. Ide o zbierku minirománov od 30 rôznych súčasných slovenských prozaikov rôznych generácií, s rôznym videním sveta a literárnym jazykom. Do zvukovej podoby ich načítali Vladimír Kobielsky a Lujza Garajová Schrameková. Vydavateľstvo RTVS obohatilo hudobnú ponuku k blížiacim sa vianočným sviatkom titulom Symfonické Vianoce. Nové CD vzniklo vďaka spolupráci Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu s Ľubicou Čekovskou, ktorá o ňom porozpráva v sobotu poobede. Rádio Devín v rámci svojho vysielania na pódiu RTVS priblíži detskú knižku Ňuňo, komiks Detektív Očko a k okrúhlemu stolu pozve na diskusiu slovenských prozaikov a básnikov.

Návštevníci Bibliotéky sa v nedeľu 10. novembra môžu zúčastniť verejných nahrávok dvoch zábavníkov Rádia Slovensko – Pichli vidly a Skúška sirén, do jej špeciálneho vydania prídu autori Juraj Červenák a Ondrej Sokol. V živom vysielaní Rádia Devín sa na Bibliotéke bude rozprávať aj o novej koprodukčnej snímke RTVS – Amnestie, ale hlavne o knihe, ktorej súčasťou je literárna adaptácia scenára filmu s ilustráciami Jozefa Gertliho Danglára. Hlavná postava Amnestií – Juraj Bača sa zároveň predstaví ako interpret piesní Karla Kryla. Poslucháči a diváci spoznajú vďaka vysielaniu Rádia Devín laureátov súťaže Spolku slovenských spisovateľov, dozvedia sa o knihe superŽENY a o pokračovaní večerníčkových príbehov RTVS Drobci 2.

Zdroj: TS RTVS

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno