RTVS končí, parlament schválil kritizovaný zákon o STVR

RTVS sa zmení na Slovenskú televíziu a rozhlas (STVR). Vyplýva to zo zákona, ktorý vo štvrtok večer 20.6.2024 schválil parlament. Vo funkcii skončí aj súčasný generálny riaditeľ verejnoprávnej televízie Ľuboš Machaj. „Je to čierny deň pre nezávislý verejnoprávny priestor na Slovensku. Je to čierny deň pre mediálny priestor na Slovensku. A je to čierny deň pre občiansku spoločnosť na Slovensku,“ povedal.

Za kritizovaný zákon hlasovalo 78 koaličných poslancov, celá opozícia sa zdržala, označila ho za prostriedok na ovládnutie médiá kabinetom premiéra Roberta Fica. Proti novému zákonu o verejnoprávnej Slovenskej televízii a rozhlase (STVR) protestovali aj mnohí zamestnanci RTVS a verejnosť. Opoziční poslanci pred hlasovaním opustili rokovaciu sálu. Do zákona boli schválené i pozmeňujúce návrhy Jarjabka a Malatica. Rozpravu zastupujúci predseda parlamentu Peter Žiga skrátil na 12 hodín, nezostávalo teda veľa času na pripomienky a opravy.


Keď zákon podpíše prezident SR Peter Pellegrini, platnosť nadobudne už 1. júla. RTVS sa zmení na Slovenskú televíziu a rozhlas (STVR). Riaditeľa má voliť deväťčlenná rada so štyrmi nominantmi Ministerstva kultúry.


Nový riaditeľ aj rada budú zvolení najskôr na jeseň, do tohto obdobia bude televízia fungovať bez riadne zvoleného generálneho riaditeľa a bez rady.  Do zvolenia jej prvého generálneho riaditeľa ju povedie zástupca, ktorého vymenuje predseda parlamentu. Budúceho riadneho šéfa STVR bude voliť rada televízie a rozhlasu v novom zložení.


Európsky parlament prijal akt o slobode médií. Na Slovensku sa zatiaľ protestuje proti návrhu zmien v RTVS

RTVS rešpektuje schválenie Zákona o Slovenskej televízii a rozhlase v NR SR. Zároveň však upozorňuje na riziká, ktoré sú spojené s uplatnením zákona v aktuálnej podobe. RTVS je stále považovaná za rešpektovanú inštitúciu, ktorá napĺňa parametre verejnoprávneho, nezávislého, informačného média a kultúrnej i vzdelávacej inštitúcie.


„Je to čierny deň pre nezávislý verejnoprávny priestor na Slovensku. Je to čierny deň pre mediálny priestor na Slovensku. A je to čierny deň pre občiansku spoločnosť na Slovensku. Je smutné, že 35 rokov po novembri ’89 sa ukazuje, že tento štát držia vo svojich rukách politici a oligarchovia, a tí určujú budúcnosť Slovenska,“ povedal generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj.

 

Zdroj: spracovala redakcia mojakultura.sk

Foto: Martina Šimkovičová/MK SR

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno