Rossiniho Petite messe solennelle pod taktovkou Thomasa Langa

Bodkou za koncertmi 75. sezóny Slovenskej filharmónie bude záverečný večer Populárneho cyklu, ktorý je na programe v stredu 19. júna 2024 o 19.00. Slovenský filharmonický zbor sa predstaví spolu s pravidelným hosťom našich sezón Thomasom Langom, v ktorého naštudovaní zaznie Rossiniho sakrálny opus Petite messe solennelle. Koncert zaznie vo štvrtok 20. júna v Dome umenia Piešťany v rámci 69. music festival Piešťany.

Gioacchina Rossiniho poznáme ako autora  komických opier. Jeho dva koncertné opusy sakrálnej hudby – Stabat Mater a Petite messe solennelle sme počuli z pódia Slovenskej filharmónie už viackrát. Obe diela patria k zlatému fondu veľkých sakrálnych vokálno-hudobných skladieb.


Zaradenie Petite messe solennelle celkom iste poteší nejedného milovníka talianskej tvorby a zborovej hudby. V kvartete sólistov sa predstavia sopranistka Lenka Máčiková, mezzosopranistka Alena Grach, tenorista Jozef Gráf a bas Tomáš Šelc, spoluúčinkovať budú  klaviristka Jana Nagy-Juhász a organista Marek Štrbák. Dielo pre kvarteto sólistov, zbor, klavír a organ je jedným z posledných  Gioacchina Rossiniho. Na vrchole svojej slávy sa ako operný tvorca odmlčal a ku komponovaniu sa vrátil až ku koncu života. V tomto období, roku 1863 skomponoval Slávnostnú omšu. Po prvýkrát bola uvedená v Paríži 14. marca 1864 v pôvodnej verzii pre komorný zbor, sóla, klavír a organ. Hneď po premiére Rossini dielo zinštrumentoval. V orchestrálnej podobe zaznelo rok po autorovej smrti 4. februára 1869 v parížskom Théâtre Italien. V bratislavskej Redute zaznie pôvodná verzia labutej piesne „majstra z Pesara“.


  • V sobotu 15. júna 2024 vystúpia naše telesá – orchester Slovenská filharmóniaSlovenský filharmonický zbor (zbormajster Jan Rozehnal) so šéfdirigentom Danielom Raiskinom na inaugurácii prezidenta SR v priestoroch Slovenskej filharmónie.
  • sobotu 15. júna 2024 popoludní odcestujú členovia Slovenského filharmonického zboru (zbormajster Jan Rozehnal) a Slovenského komorného orchestra (um. vedúci Ewald Danel) do Rajca. V Rímskokatolíckom kostole sv. Ladislava sa so sólistami pod taktovkou Františka Macka predstavia na festivale Pro Musica Nostra Thursoviensi. Koncert sa začne o 18.30.

 

Zdroj: TS Martina Tolstova, tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie


Titulná fotografia: Peter Brenkus


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno