Po odvolaní z funkcie riaditeľa Činohry SND Michala Vajdičku dňa 3.9., generálny riaditeľ SND Vladimír Antala vymenoval dnes (4. 9. 2019) do funkcie nového riaditeľa Činohry SND, Petra Kováča.


SND dnes na svojej webstránke uviedlo stanovisko – životopis nového riaditeľa Činohry, Petra Kováča, ktoré uvádzame v plnom znení:
Peter Kováč bol od roku 2014 štyri roky dramaturgom Činohry SND. K spolupráci ho prizval vtedajší riaditeľ Činohry SND Roman Polák, s ktorým participoval na koncepcii úspešných divadelných činoherných sezón v SND. Peter Kováč bol napríklad dramaturgom inscenácie Mojmír II. alebo Súmrak ríše, ktorá získala päť divadelných ocenení Dosky, z ďalších spomeňme napríklad tituly Arkádia, Sissi (úteky Alžbety Rakúskej). V repertoári sú stále inscenácie Mercedes Benz, Veselé paničky windsorské, Nepolepšený svätec, či inscenácia pre deti Ako sa Lomidrevo stal kráľom.


Peter Kováč absolvoval Divadelnú fakultu VŠMU odbor Filmová a divadelná veda. Pôsobil ako dramaturg v niekoľkých slovenských divadlách – Divadlo J. G. Tajovského vo Zvolene, Divadlo SNP v Martine – dramaturg od roku 1987, od roku 1996 umelecký šéf, od roku 1998 riaditeľ. V rokoch 2006 – 2008 viedol ako hlavný koordinátor projekt kandidatúry mesta Martin na titul Európske hlavné mesto kultúry 2013. V roku 2008 bol umeleckým šéfom Slovenského komorného divadla Martin.
Peter Kováč dramaturgicky pripravil viac ako sto divadelných inscenácií v rôznych slovenských divadlách. Ako scenárista a dramaturg sa podieľal na niekoľkých hraných a dokumentárnych filmoch, napríklad Robinson a Crusoe (2002), Povesti spod Karpát (2017), Casino.sk (2019), Zrod sveta divadla (2019). Je autorom štúdií o divadle uverejnených v časopise Slovenské divadlo, Javisko a v divadelných bulletinoch. Preložil viac ako tridsať divadelných hier, niekoľko kníh a esejí.


Zdroj text a foto: snd.sk


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno